جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
نتایج تحقیقات جدید دانشمندان :
 محققان دریافتند که  موقعیت های منفی می تواند باعث عود بیماری در فردی شود که از افسردگی بهبود یافته است و چنین رویدادهای به ظاهر جزئی می تواند باعث ایجاد احساساتی عمیق تر مانند احساس بی کفایتی و یا بی ارزشی در کسانی شود که سابقه افسردگی دارند.
کد خبر: ۹۷۷۲
۰۱ تير ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۶

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده : دانشمندان دانشگاه تورنتو دریافتند که احساسات، از جمله احساسات مرتبط با غم و اندوه، ممکن است کلید بهبود افسردگی باشند. آنها دریافتند که زنده نگه داشتن احساسات در مواجهه با استرس برای بهتر شدن شرایط، به ویژه برای کسانی که از افسردگی بهبود یافته اند، بسیار مهم است.

این تحقیق در مجله NeuroImage: Clinical منتشر و توسط نورمن فارب و همکارانش انجام شده است. هرچقدر احساس غم و اندوه بیشتر باشد آسیبهای جسمی بیشتری به فرد وارد میشود. از جمله این آسیب ها میتوان به انقباض قفسه سینه، آبریزش چشم و گلوی خام(خشکی گلو به هنگام صحبت کردن)، اشاره‌ کرد.

 در این مطالعه، محققان دریافتند، افرادی که در گذشته دچار افسردگی شده اند تمایل بیشتری به سرکوب کردن احساسات خویش در مواجه با  یک عامل استرس زای عاطفی دارند. آنها همچنین دریافتند که سرکوب کردن احساسات با خطر تشدید افسردگی رابطه ی مستقیم دارد.

اگر افسرده هستید، احساساتتان را سرکوب نکنید

اختلال افسردگي عود كننده گذرا، (Recurrent Brief Depressive Disorder) اختلال خلقي شناخته شده و شايع است. در اين اختلال خطر رفتارهاي خودكشي افزايش يافته، آسيب هاي كلينيكي مشخص به جامعه وارد مي شود. در اين اختلال حملات افسردگي حداقل يكبار در ماه اتفاق افتاده، چند روز تا حداكثر دو هفته بطول مي انجامد و درمان ناموفق آن يكي از مسايل مهم و مورد توجه روانپزشكان مي باشد.

این تیم تحقیقاتی 166 شرکت کننده را که از افسردگی بهبود یافته بودند، اما هنوز در برابر مشکلات احتمالی آینده آسیب پذیر بودند را بمدت هشت هفته مورد بررسی قرار دادند. آنها به دو گروه تقسیم شدند، یک گروه تحت درمان شناختی با تمرکز بر سلامت جسم قرار گرفت، در حالی که تمرکز گروه دیگر برروی درمان شناختی مبتنی بر آگاهی و سلامت ذهن بود. درطول دو سال بعد از این درمان، محققان هر دو ماه یک بار اوضاع شرکت کنندگان را پیگیری کردند.

این تیم در حین مطالعه اسکن مغزی کسانی که مجدد افسردگیشان عود کرده بود، مطلب جالبی را کشف کردند: افرادی که تمایل بیشتری به "سکوت کردن" داشتند، هنگامی که کلیپ های ویدیویی دارای بار احساسی برایشان نمایش داده میشد، قسمت هایی از مغزشان که احساسات را کنترل می کند فعال تر بوده، و بیشتر از افرادی که بیماریشان عود نکرده بود، سکوت می‌کردند.

اگر افسرده هستید، احساساتتان را سرکوب نکنید

 محققان همچنین دریافتند کسانی که در طول تماشای فيلم ها احساس غم و اندوه خود را بیشتر بروز می دهند برای مثال گریه می کنند، بر خلاف باور عموم لزوما بیشتر از دیگران در معرض خطر عود بیماری نيستند. بر اساس یافته های این تیم وقتی مغز ما اطلاعات حسی را در حین دیدن صحنه های  منفی و غم انگیز سرکوب می‌کند، این افکارمنفی در ذهن باقی می‌مانند تا ما بفهمیم که چه اتفاقی رخ داده است. اغلب این افکار نمی توانند دید وسیع تری از آنچه در حال وقوع است داشته باشند و اتفاقات پیش رو را پیش بینی کنند. بنابراین مسدود کردن این احساسات ، افراد را در یک "اتاق پژواک" از دیدگاه های منفی خود محبوس می کند.

 محققان دریافتند که  موقعیت های منفی زندگی روزمره - مانند مشکل در یک جلسه کاری یا بگو مگو کردن  با همسر - می تواند باعث عود بیماری در فردی شود که از افسردگی بهبود یافته است و چنین رویدادهای به ظاهر جزئی می تواند باعث ایجاد احساساتی عمیق تر مانند احساس بی کفایتی و یا بی ارزشی در کسانی شود که سابقه افسردگی دارند. چنین افکاری اغلب واکنش هایی بدنی ایجاد می کنند.

 اگر فرد این احساسات بدنی را سرکوب کند، افکار انها به واکنش‌های افسردگی بیشتر و بیشتر تبدیل می‌شوند. این مطالعه می تواند به محققان بالینی کمک کند تا ارزیابی های جدیدی در مورد سرکوب احساسات به عنوان یک نشانگر خطر برای افسردگی ایجاد کنند. همچنین نتایج تحقیقات می‌تواند به پیشرفت درمان‌های هدفمند برای  افرادی که از افسردگی بهبود می‌یابند کمک کند تا در طول روز بهتر متوجه احساسات خود شوند و احتمال برگشت بیماریشان کمتر شود.

 

 

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر