جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
شبکه یک زودتر از بقیه عیدانه‌ها رقابت را آغاز کرده و احسان علیخانی با سری جدید «عصرجدید» از امشب به بقیه رقبا می‌پیوندد.
کد خبر: ۷۱۸۲
۲۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۳:۱۱

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن به نقل از تسنیم، فصل بهار و برنامه‌های لحظه تحویل سال، همیشه ماراتنی برای شبکه‌های مختلف صدا و سیما بوده است. هر شبکه رادیویی و تلویزیونی مثلِ سنواتِ قبل، برنامه‌های خاصِ خودش را دارد.

در تلویزیون زودتر از بقیه رقبا، شبکه یک با معرفی چهره‌های مردمی وارد ماراتن عیدانه سیما شد و از امشب احسان علیخانی با سری جدید «عصر جدید» خودش را به بقیه رقبا می‌رساند. در حالی که عیدانه عموپورنگ هم از شبِ گذشته کار خود را آغاز کرد.

در ادامه مروری داریم بر تحویلِ سال شبکه‌های تلویزیون و چند شبکه رادیویی:

شبکه یک، چهره مردمی و علی ضیاء
شبکه یک بعد از چند ماه غیبت، مأموریت عیدانه نوروزی‌اش را برعهده او گذاشت. او دوباره با معرفی چهره‌های مردمی از 22 اسفندماه و زودتر از بقیه رقبا، ماراتن را آغاز کرد هاست.  
علی ضیاء پس از 2 سال بار دیگر رویداد "چهره مردمی" را کلید زده است. داوران این رویداد محمود انوشه، بهروز شعیبی، محمد دادکان، گلاره ناظمی، رضا پورحسین، شهره پیرانی، محمدرضا شفیعی، گلاره عباسی، و علیرضا قزوه‌اند.

داوران از بین لیستِ 40 نفره، 10 نفر را کرده‌اند. در نهایت چهره مردمی سال انتخاب شده و در ویژه برنامه تحویل سال معرفی می‌شود.

این برنامه از شبِ گذشته ساعت 22:15 در جدول پخش شبکه یک قرار گرفته و همچنین در روز 29 اسفند، پخش ویژه‌برنامه از ساعت 15 شروع می‌شود و تا ساعاتی پس از تحویل سال ادامه خواهد داشت.

بنابر اعلامِ برنامه «فرمول یک» علاوه بر 10 چهره مردمی که از سوی هیئت انتخاب، معرفی شدند، با استقبالی که از این طرح صورت گرفته، علاوه بر آنها چهره‌های مردمی دیگری نیز طی این ویژه برنامه معرفی خواهند شد. در سال آینده نیز «فرمول یک» به معرفی صدها چهره مردمی خواهد پرداخت.

شبکه دو و پورنگ
داریوش فرضیایی یا همان عموپورنگ، چهره محبوب کودکان ایران زمین است. فرضیایی از معدود هنرمندان دنیای کودک و نوجوان است که سال به سال بر محبوبیت و شهرتش افزوده می‌شود. مجموعه "محله گل و بلبل"، مجموعه "بچه محل" و در نهایت مجموعه "کلبه عموپورنگ" از آثار این هنرمند به شمار می‌رود که با استقبال مخاطب هم روبرو شده است.

امسال شبکه دو تصمیم گرفته آنتنِ عیدانه‌ خود تا لحظه تحویل سال را به فرضیایی بسپارد. او که در دو سالِ گذشته تجربه اجرای برنامه تحویل سالِ تلویزیون را دارد.

او در نوروز 1396 نیز داریوش فرضیایی در کنار پژمان بازغی اجرای ویژه برنامه تحویل سال را برعهده داشتند. امسال نیز باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا برنامه عموپورنگ می‌تواند گوی سبقت را از باقی برنامه های تلویزیونی تحویل سال 1401 برباید یا خیر.

گمانه‌زنی‌هایی مطرح شد که مژده لواسانی قرار است دیگر مجری باشد که کنارِ داریوش فرضیایی، اجرا کند اما در آستانه پخش، نامِ سپند امیرسلیمانی رسماً اعلام شد که در کنار عموپورنگ اجرای برنامه خواهند داشت.

این برنامه از شبِ گذشته روی آنتن رفت. قرار است تا 28 اسفندماه ساعت 21 تا 22:10 روی آنتن باشد و 29 اسفندماه نیز بعد از اذان ظهر تا لحظات تحویل روی آنتن برود.
در این ویژه‌برنامه که تا تحویل سال 1401 ادامه خواهد داشت، علاوه بر دعوت از چهره‌های مطرح سینما، تئاتر، تلویزیون و همچنین خوانندگان محبوب کشور، نمایندگانی از بدنه مردم و جامعه و همچنین مشاغل اجتماعی مختلف نیز حضور خواهند داشت تا کنار بازیگران مجموعه «کلبه عموپورنگ» و دیگر هنرمندان عیدانه‌ای برای مخاطبان تدارک ببینند.

شبکه سه و احسان علیخانی با عصرِ جدیدی دیگر
چندی پیش قائم مقام شبکه سه سیما از پخش برنامه "عصر جدید" در آستانه سال نو خبر داد. در همان روزهای ابتدایی رسانه‌ای شدنِ حضور علیخانی و گروهش برای عیدانه تلویزیون، مناسب‌ترین گزینه اجرای تحویل سال، خودِ او بود.

او سال‌ها با برنامه‌های مختلفی تجربه اجرایِ تحویل سال را دارد و البته رشیدپور و باربد بابایی هم گزینه احتمالی دیگری بودند که در صورتِ‌ فراهم نشدنِ شرایط حضور «علیخانی» شبکه سه بتواند سراغِ گزینه‌های دیگری برود.

اما حالا علیخانی با «عصرجدیدی» دیگر از امشب روی آنتن شبکه سه خواهد رفت و واردِ ماراتن نوروزی می‌شود. واگذار شدن مأموریت تحویل سال شبکه را شاه آبادی در میانِ تشریح برنامه‌های نوروزیِ تلویزیون رسانه‌ای کرد.
«عصر جدید» از امشب ساعت 22:30 روانه آنتن خواهد شد و بنابر اعلامِ معاون سیما قرار است به طور ویژه در ساعات منتهی به لحظه تحویل سال نو با مخاطبان همراه شود. البته پیگیری‌ها هم نشان می‌دهد ساعاتِ حضور ویژه تحویل سال «عصرجدید» علیخانی، به طورزنده خواهد بود و سهمِ چند ساعته‌ای هم خواهد داشت.

او در سال‌های گذشته هم توانسته توجه بیشتری از مخاطبان را به برنامه‌اش جلب کند و شگفتانه‌هایی داشته باشد و باید دید امسال، علیخانی و همکارانش چه تمهید و تدبیری برای داغ‌کردن تنورِ رقابت نوروزی خواهند داشت؟

یکی از نکاتِ جالب توجه در «عصرجدید» امسال تغییر و تحولاتی است که در داوری اتفاق افتاده و فقط امین حیایی از دوره قبل در کنارِ احسان علیخانی مانده است. ژاله صامتی، کارن همایونفر و مجید اسماعیلی داوران این فصل‌اند.
شاید یکی از چالش‌های این برنامه با «زیرخاکی3» در همین نکته باشد که ساعتِ پخشِ «عصرجدید» به گونه‌ای با روی آنتن رفتن سریال نوروزی شبکه یک همزمانی دارد؛ این نوع ترکیب کنداکتور، انتقاداتی را به همراه داشته است.  

شبکه چهار با یک برنامه علمی
شبکه چهار، در برنامه تحویل سال و برای نخستین بار در برنامه «چرخ» جایزه تولید علم را با هدف ترویج علم پخش خواهد کرد. این برنامه با هدف پیوند ترویج علم با دانش عمومی، بسترسازی زمینه‌های ترویجی برای شناخت ظرفیت‌های اقلیمی و فرهنگی کشور و جلب توجه عموم مردم به شناخت علمی محیط پیرامون خود و ترویج روش‌های علمی تولید شده است.

شبکه پنج با "بهار جان"
«بهار جان» شبکه پنج هم از روزهای آخر اسفند با اجرای مصطفی امامی به صورت زنده به استقبال نوروز 1401 می‌رود. پخش بهار جان از جمعه 27 اسفند آغاز شده و در هر قسمت میزبان جمعی از هنرمندان و چهره‌ها می‌شود.
همچنین علاوه بر هنرمندان، نخبگان و چهره‌هایی از جنس مردم هم در این برنامه حضور دارند.
این برنامه از شنبه 28 اسفند نیز از ساعت 20 تا 23 پخش خواهد شد و روز یکشنبه نیز از ساعت 10 صبح تا پاسی از شب پخش خواهد شد.

شبکه قرآن با برنامه سلام
ویژه برنامه تحویل سال نو شبکه قرآن با عنوان «سلام» از 27 اسفند و در روز 29 اسفند تا لحظه تحویل سال به صورت زنده و مستقیم از حرم مطهر امام رضا(ع) روی آنتن می‌رود.
در این برنامه که با اجرای هادی صلح‌جو پخش می‌شود، ارتباط‌های زنده با حرم‌های مقدس کربلا، قم، جمکران، شاهچراغ و ... برقرار خواهد شد.

شبکه نمایش با صدای پای بهار
برای امسال ویژه برنامه تحویل سال نیز در شبکه نمایش سیما تدارک دیده شده است که با عنوان «صدای پای بهار» قبل از تحویل سال تا لحظه شروع سال جدید در 29 اسفند روی آنتن خواهد رفت.

شبکه افق با صابر خراسانی
سین هشتم با اجرای حسین رفیعی و صابر خراسانی چهار شب انتهایی امسال از ساعت 21 تا 24 از شبکه افق پخش می‌شود.
ویژه برنامه تحویل سال هم از ظهر روز یکشنبه، 29 اسفندماه آغاز می‌شود و تا بعد از تحویل سال ادامه دارد. این برنامه آیتم‌های مختلفی دارد و میزبان میهمان‌هایی می‌شود که داستان‌های خود را روایت می‌کنند.

شبکه شما
ویژه برنامه سراسری تحویل سال شبکه‌های استانی با محوریت شبکه شما یعنی یک برنامه زنده که در هر استان با آیتم‏‌های خاص آن منطقه پخش می‌شود در دستور کار قرار دارد البته شروع ویژه برنامه‏‌ها از روز پنجشنبه 27 اسفند 1400 همزمان با ولادت امام زمان(عج) و پایان آنها هم روز شنبه 13 فروردین 1401 درنظر گرفته شده است.

در کنار برنامه تحویل سال شبکه شما، ویژه برنامه اختصاصی هر استان هم از شبکه همان استان روی آنتن می‌رود که لوکیشن آنها عمدتاً شامل اماکن تاریخی استان است. در این برنامه‌های اختصاصی، برجسته کردن آداب، رسوم، سنن و فرهنگ شهرها و روستاهای مختلف ایران محور اصلی خواهد بود.

پخش مستندهای جذاب با موضوعات مختلف از جمله معرفی مناطق گردشگری ایران، شهدای مدافع حرم، شهدای مدافع سلامت، تلاش کادر درمان و گروه‏های جهادی در مقابله با ویروس کرونا و کارنامه مقایسه‏‌ای انقلاب اسلامی از جمله تولید 32 عنوان مستند متمرکز هم در دستور کار بوده است.

شبکه نسیم و خندوانه
شبکه نسیم با پرمخاطب‌ترین برنامه خود «خندوانه» با اجرای رامبد جوان به استقبال بهار و نوروز می‌رود. او سال گذشته نیز با یک قسمت ویژه و آیتم‌های متفاوتی چون خوانندگی، مسابقه و بازی این ویژه برنامه را اجرا کرد.
امسال باید ببینیم "جوان" برای ویژه برنامه تحویل سال چه نوآوری‌هایی دارد و می‌تواند برنامه خود را تبدیل به یکی از بهترین ویژه‌ برنامه های نوروز 1401 کند یا خیر؟

رادیو جوان و فرزاد حسنی
شبکه‌های رادیویی هم برای تحویل سال تدارکِ ویژه‌ای دیده‌اند. یکی از این شبکه‌ها، رادیو جوان است که ویژه برنامه‌ای 4 ساعته را اجرا خواهد کرد. نامِ او البته به عنوان مجری تحویل سال شبکه چهار هم مطرح شد.
پیگیری‌ها نشان می‌دهد این برنامه رادیویی از ساعت 16 تا 20 29 اسفندماه روی موج 88 مگاهرتز، پخش خواهد شد. تا الان حضور ماهور افشار خواننده و گروه موسیقی ارشان قطعی شده است.

رادیو فرهنگ با هفت‌سین بزرگان ادب
ویژه برنامه "هفت سین" روز یکشنبه 29 اسفند ساعت 17 تا 22 از رادیو فرهنگ پخش می‌شود. این برنامه با همراهی بزرگان فرهنگ و ادب روی آنتن خواهد رفت.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد "هفت‌سین" برنامه ترکیبی شاد و بهارانه‌ای است که با هدف گرامیداشت سنت ایرانی، احترام به بزرگان و احیای خرده فرهنگ‌ها و توجه به پیام دوری از دورهمی‌ها در شرایط خاص کرونایی طراحی شده است.

همچنین در بخشی از برنامه با توجه به اجزای تشکیل‌دهنده "هفت‌سین" سمبل و ‌نماد هرکدام در فرهنگ ایرانی بیان شده و آیین‌های آن در اقوام مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تجلیل از زحمات تلاشگران وزارت بهداشت و درمان و گروه‌های درمانی، پاسداشت سنت‌های اقوام ایرانی در نوروز، نگاهی به نوروز در دیگر کشورها و گفت‌و‌گو با کارشناسان این حوزه، اطلاع‌رسانی راه‌ها و هواشناسی و پیام‌های ستاد پیشگیری از کرونا، بخش‌های نمایشی با محوریت حفظ ارزش‌ها و سنت‌ها در این برنامه در نظر گرفته شده و هنرمندانی چون عباس محبی و منوچهر آذری ضمن اجرای بخش نمایشی یاد و خاطره نوروزهای پیشین را زنده کرده و فضایی شاد برای شنوندگان «هفت سین » فراهم خواهند کرد.

رادیو ایران با "سین مثل سرزمین"
برنامه تحویل سال رادیو ایران، با عنوان «سین مثل سرزمین» به تهیه‌کنندگی متین‌السادات فیروزی به صورت زنده با حضور میهمان‌ها از چهار ساعت قبل از تحویل سال و یک ساعت بعد از آن روی آنتن شبکه قرار می‌گیرد.
البته رادیو ایران، ویژه عیدانه‌اش مثلِ سالِ قبل «صبح عید با شما» است که هنرمندانِ طنازِ برنامه «صبح جمعه با شما» این برنامه را هر روز صبح ساعت 9 روی آنتن خواهند برد.

تحویلِ سال رادیو نمایش با حضور بازیگران قدیمی
«ترنجستان» ویژه برنامه تحویل سال نوی رادیو نمایش از مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران روی آنتن می‌رود و به مدت 4 سال میزبانِ مخاطبان خواهد بود.
این برنامه رادیویی به تهیه‌کنندگی سجاد کلبادی‌نژاد، گویندگی سمانه‌مبلغ حسینی، امیر زنده‌دلان و پیمان غریب‌پناه همراه با موسیقی زنده به سرپرستی حمید نورایی، بخش‌های زنده و کوتاه نمایشی، بخش طنز، گزارش مردمی، مرور اتفاقات تلخ ‌و شیرین سال گذشته با حضور بازیگران قدیمی رادیو و چهره‌های شاخص سینما، تئاتر و موسیقی، همچنین برقراری ارتباط زنده با مشهد مقدس از ساعت 17 تا 21 به صورت زنده، تحویل سال شبکه رادیویی نمایش را تدارک دیده است.
 
یکی از نکاتی که هر سال درنظرسنجی‌های مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما دیده می‌شود درصدِ بیننده شبکه‌های تلویزیونی است که بیشتر بیننده کدام برنامه‌های عیدانه، تحویل سال و مسابقات و رئالیتی‌شوها بوده‌اند.

از طرفی دیگر به طورمستقل ارزیابی برای سریال‌های نوروزی اتفاق خواهد افتاد که نهایتاً نشان می‌دهد کدام شبکه‌ در سریال‌سازی و کدام شبکه در برنامه‌سازی موفق‌تر بوده است. سال‌هایی هم بوده که یک شبکه گویِ سبقت را از شبکه‌های دیگر ربوده است.

در میانِ جزئیات برنامه‌های نوروزی و تحویل سال می‌توان به این نکته امیدوار بود برنامه‌سازان تنها به دنبال سلبریتی و چهره‌ها نرفته‌اند و علاوه بر اجرای طرح چهره‌های مردمی تلویزیون در شبکه یک، برخی از شبکه‌های دیگر هم به سراغِ معرفی الگوهای مردمی رفته‌اند.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: