جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
رئیس‌جمهور سابق آمریکا که همیشه مدعی است رئیس‌جمهور روسیه را به خوبی می‌شناسد در جدیدترین اظهارنظر در خصوص تصمیم پوتین درباره اوکراین گفت که وی خیلی تغییر کرده و این مسئله‌ برای جهان ناراحت‌کننده است.
کد خبر: ۷۱۲۱
۲۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۸

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل از فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق ترامپ در مصاحبه با «واشنگتن اگزمینر» که دیروز (سه‌شنبه) منتشر شد گفت که فکر نمی‌کرد «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به اوکراین حمله کند.

او در مصاحبه‌ای تلفنی به این رسانه محافظه‌کار آمریکایی گفت: متعجبم - متعجب. وقتی (پوتین) نیروهایش را به مرز فرستاد، فکر کردم در حال مذاکره است. فکر می‌کردم او در حال مذاکره است. فکر می‌کردم که این یک راه سخت اما هوشمندانه برای مذاکره است.

ترامپ افزود: فکر کردم که او قرار است توافق خوبی مثل هر کس دیگری با آمریکا ... انجام دهد - می‌دانید، مانند هر توافق تجاری. ما هرگز توافق تجاری خوبی نداشتیم تا زمانی که من آمدم. و بعد او وارد شد - و من فکر می‌کنم او تغییر کرده است. این یک چیز بسیار ناراحت‌کننده برای جهان است. او خیلی تغییر کرده است.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ادامه ادعا کرد: من با پوتین بسیار بسیار سختگیر بوده‌ام. برای همین مورد انتقاد قرار گرفتم. در عین حال، با او خیلی خوب کنار آمدم. اما من با اکثر [سران جهان] خیلی خوب کنار آمدم.

ترامپ در ادامه گفت: من از نظر خط لوله (نورد استریم ۲)، از نظر جمع‌آوری میلیاردها و میلیارد دلار در ناتو برای عمدتاً محافظت از اروپا در برابر روسیه، بسیار انتقاد کرده‌ام.

وی پیش‌تر در یک گردهمایی در کارولینای جنوبی گفت که معتقد است اگر جنگ اوکراین به زودی به پایان نرسد، منجر به «جنگ جهانی سوم» خواهد شد. ترامپ گفت: به هر حال، این می‌تواند منجر به جنگ جهانی سوم شود. می‌بینم که چه می‌شود. چون اگر فکر می‌کنید پوتین متوقف می‌شود، (باید بگویم اوضاع) بدتر و بدتر می‌شود. او آن (پایان درگیری) را نمی‌پذیرد و ما کسی را نداریم که با او صحبت کند.

ترامپ در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» هم گفته بود همچنان که اوضاع در اوکراین وخیم‌تر می‌شود، بایدن در حال بازی خوردن از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه است.

وی با اشاره به خنده‌های «کامالا هریس» معاون بایدن هنگام پاسخ دادن به سوالی درباره پناهجویان اوکراینی که موجی از انتقادات را به راه انداخت، او را «بی‌کفایت» خطاب کرد. او سپس مدعی شد: من با این افراد خوب کنار می‌آمدم. من آن‌ها را درک می‌کردم و آن‌ها هم مرا درک می‌کردند. هیچکس به اندازه من نسبت به روسیه سخت نگرفت. پوتین این را به شما خواهد گفت. این همان پوتینی که من می‌شناختم نیست. اگر من با او سروکار داشتم، [رفتارش] تغییر نمی‌کرد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قرار است هفته آینده به بروکسل سفر کند تا در نشست سران کشورهای اروپایی به به بحث درباره اوضاع اوکراین بپردازد. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که روسیه دیروز (سه‌شنبه) تحریم‌هایی را علیه جو بایدن و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد. مسکو اعلام کرده که تحریم‌هایش اقدام متقابل در برابر تحریم‌هایی است که واشنگتن علیه روسیه از جمله ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اعمال کرده است.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، تمام کسانی که در فهرست تحریمی قرار دارند نمی‌توانند وارد فدراسیون روسیه شوند، هر چند که کرملین اعلام کرده مسکو ارتباط با مقام‌های آمریکایی را در صورتی که در راستای منافع ملی آمریکا باشد، رد نمی‌کند. در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که در آینده نزدیک نیز افراد دیگری به این فهرست اضافه می‌شوند.

از زمان آغاز عملیات روسیه در اوکراین، آمریکا، اتحادیه اروپا و برخی متحدان آن‌ها مانند ژاپن، کره جنوبی، انگلیس، استرالیا و کانادا تحریم‌هایی را علیه سازمان‌ها، نهادها و مقامات روسیه اعمال کرده‌اند. روز یکشنبه هم کاخ الیزه از رایزنی تلفنی جداگانه رئیس‌جمهور فرانسه با روسای‌جمهور آمریکا و اوکراین خبر داد و اعلام کرد بایدن و ماکرون در این تماس تلفنی در زمینه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه توافق کردند.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: