جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
سرگئی لاوروف:
اینترفاکس به‌نقل از لاوروف نوشت روسیه تضمین‌هایی از آمریکا دریافت کرده است مبنی بر اینکه تحریم‌ها بر همکاری میان ایران و روسیه در بخش هسته‌ای اثرگذار نخواهد بود.
کد خبر: ۷۰۸۲
۲۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۶

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل ازتسنیم، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده است، درباره روند اوضاع پیرامون اوکراین گفت‌وگو و تأکید کرد که مقامات مسکو از مواضع اصولی و واقع‌بینانه جمهوری اسلامی ایران در قبال آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، قدردانی می‌کنند.

 

وزیر خارجه روسیه ابراز اطمینان کرد که مذاکرات وین برای ازسرگیری برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به خط پایان خود نزدیک شده است. سرگئی لاوروف در ابتدای مذاکرات با همتای ایرانی خود گفت: «من مطمئن هستم که با توجه به رسیدن به خط پایان مذاکرات مربوط به احیای کامل برنامه جامع اقدام برای حل‌وفصل اوضاع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، چشم‌اندازها بیش از پیش روشن و سازنده خواهند بود.»

وی یادآور شد که گردش مبادلات تجاری بین روسیه و ایران بدون توجه به عوامل خارجی، به‌طور پیوسته در حال رشد است. به‌گفته وی، مسکو و تهران در حال آماده‌سازی اسناد مهم و جدیدی هستند که باید کیفیت جدید مشارکت روسیه و ایران را اصلاح کند و ارتقای روابط دو کشور را نشان دهد.

وزیر امور خارجه ایران نیز به‌نوبه خود گفت که ملاقات امروز فرصت بسیار مهمی برای گفتگو در خصوص رویدادهای کنونی در اوکراین و همچنین روند اوضاع در افغانستان، یمن، سوریه و همچنین سایر موضوعات مهم در عرصه بین‌المللی است. امیرعبداللهیان تأکید کرد، صرف‌نظر از اینکه در عرصه بین‌المللی چه اتفاقاتی رخ می‌دهد، توسعه روابط با کشور همسایه و با فدراسیون روسیه، برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیار زیادی دارد.

وزرای خارجه روسیه و ایران پس از دیدار با یکدیگر، در نشست مشترک خبری پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شدند.

وزیر خارجه ایران گفت: با وزیر امور خارجه اوکراین در خصوص مسائل دوجانبه گفت‌وگو کردیم. وزیر امور خارجه اوکراین در پیامی از من خواست آمادگی اوکراین را برای راه‌حل سیاسی این وضعیت به طرف روسی ابلاغ کنم و اعلام کنم که طرف اوکراینی خواهان توقف جنگ است.

لاوروف نیز دراین‌باره گفت: امیرعبداللهیان پیام وزیر امور خارجه اوکراین را به من دادند و این جنگ باید متوقف شود.

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: مذاکرات با امیرعبداللهیان در فضای دوستانه و مفیدی برگزار شد و ما مسیرهای آینده پیشِ‌روی دو کشور را بررسی و در خصوص آن بحث کردیم.

وی از تهیه پیش‌نویس بزرگی میان دو کشور خبر داد و اضافه کرد: این قرارداد، سند بزرگ و مهمی است که در آن درباره اصول همکاری ما در عرصه‌های بین‌المللی، تجاری و اقتصادی بحث شده است.

وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه تصریح کرد: این سند 82 درصد حجم روابط اقتصادی با ایران در دوران تحریم‌ها را افزایش داده است.

لاوروف در ادامه تأکید کرد: هیچ‌گونه تحریم غیرقانونی نمی‌تواند مانع رشد تصاعدی ایران و روسیه رو به جلو باشد.

وی با بیان اینکه "غربی‌ها به‌سرپرستی آمریکا اصلی به‌نام نظم را به پیش می‌برند که ما بر مبنای قاعده مخالف آن هستیم"، گفت: ما به منشور سازمان ملل و اصول آن پایبند هستیم و در چارچوب این سازمان پیش می‌رویم.

لاوروف در مورد مذاکرات لغو تحریم‌ها نیز ابراز کرد: ما خواهان احیای سریع‌تر برجام هستیم و آمریکایی‌ها باید به این معاهده برگردند و تحریم‌های غیرقانونی را لغو کنند.

وی اظهار کرد: ما از همکاران ایرانی تشکر می‌کنیم چراکه نگرانی‌های ما را که دلیل آن آمریکاست، درک می‌کنند.

خبرگزاری اینترفاکس به‌نقل از لاوروف نوشت روسیه تضمین‌هایی از آمریکا دریافت کرده است مبنی بر اینکه تحریم‌ها بر همکاری میان ایران و روسیه در بخش هسته‌ای اثرگذار نخواهد بود.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: