جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران: تیم ملی ایران آنقدر بزرگ است که اشتهای من را برآورده کند و افتخار می‌کنم که سرمربی چنین تیمی هستم
کد خبر: ۶۹۰۵
۲۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۲۲:۰۰

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن به نقل از ایرنا، دراگان اسکوچیچ در آستانه برگزاری آخرین مسابقات تیم ملی ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی، گفت و گویی تفصیلی با سایت ناسیونال کرواسی انجام داده است. او در این مصاحبه درباره شرایط کنونی فوتبال ایران و برنامه‌های آینده خود حرف زده است.

بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی می‌نویسند که با تغییرات ساختاری، تیم ملی می‌تواند در بین ۱۰ تیم برتر جهان قرار گیرد. آیا اغراق است یا یک فرض واقعی؟

ایران کشور بزرگی است و پتانسیل بالایی دارد. مردم فوتبال را دوست دارند و استعدادها زیاد است. به نظر من کار با جوانان نادیده گرفته شده و این چیزی است که می‌تواند ایران را بزرگتر از آنچه هست، کند. در آسیا نمی‌توانیم بزرگتر از آن باشیم چون بهترین هستیم.

شرایط کاری شما در تیم ملی ایران چطور است؟

ایران نه تنها در آسیا مهم است، بلکه در رده‌بندی فیفا در رده بیست و یکم قرار دارد. آن هم در شرایطی که تیم‌هایی مثل صربستان و روسیه در رده‌های ۲۵ و ۳۵ جهان قرار دارند.

در ۱۰ سال گذشته سرمربی چهار تیم باشگاهی ایران بوده‌اید. حتما نتایج خوبی کسب کرده‌اید که که به سرمربیگری تیم ملی رسیده‌اید.

کمی کمتر از ۱۰ سال مربی بودم. مستمر نبود اما نتایج خوب بود. فکر می‌کنم در بیشتر این باشگاه‌ها اثر گذاشته‌ام و مردم متوجه شده‌اند که می‌توانند تیم ملی را در مسابقات مقدماتی هدایت کنم. وقتی خود را در یک کشور می‌بینید، موقعیت‌های مختلفی برای شما ایجاد می‌شود. آمدن به ایران سخت است اما وقتی می‌آیی و  وقتی می‌بینند که خوب هستی از تو قدردانی می‌کنند، آن وقت خودت را در آن بازار جا می‌دهی.

زمانی که سرمربی ایران شدید، تنها ۲ همکار از کرواسی به خدمت گرفتید؛ ماریو تات کمک مربی و ملادن ژگانجر مربی دروازه‌بانان. یعنی آنقدر با شرایط فوتبال ایران آشنایی دارید که نیازی به دستیاران بیشتری از کرواسی نبود؟

همیشه افراد زیادی را از کرواسی با خود آورده‌ام اما در آسیا مربیان زیادی هستند که می‌خواهند کمک کنند و یاد بگیرند. بنابراین یک کادرفنی ترکیبی دارم. در کادرفنی من نام‌های بزرگی چون وحید هاشمیان بازیکن سابق بایرن مونیخ و کریم باقری حضور دارند. آن‌ها در ایران اسطوره هستند. در صورت نیاز می‌توان کمک‌مربی بیشتری گرفت اما در این شرایط نیازی نبود. چند سال پیش با چند نفر در ایران کار کردم، می‌دانستم باکیفیت هستند بنابراین نیازی به آوردن افراد نبود.

وحید هاشمیان سابقه بازی در بایرن مونیخ را دارد. آیا می‌خواستید با کمک او نظم آلمانی را به تیم ملی بیاورید؟

چنین منظوری نداشتم. می‌دانستم هاشمیان درک اروپایی از فوتبال دارد، فکر می‌کردم به اندازه کافی برای کادرفنی ما خوب است و بس.

اسکوچیچ: تیم ملی ایران سکوی پرش من نیست

ایران شما را پس از جدایی مارک ویلموتس به خدمت گرفت زیرا او در چهار بازی ابتدایی مقدماتی جام جهانی نتایج بدی کسب کرد. با توجه به اینکه در آن زمان هیچکس باور نمی‌کرد که ایران به جام جهانی برود چقدر به خاطر آن مأموریت غیرممکن احساس فشار کردید؟

هرگز به عدم موفقیت فکر نمی‌کنم زیرا بالغ شده‌ام و به اندازه کافی خوب هستم. این نتایج را از صفر به دست آوردیم. شرایطی بود که حق اشتباه نداشتیم و اجازه نداشتیم در مسابقات مقدماتی حتی یک امتیاز هم از دست بدهیم. باور داشتم که می‌توانیم این کار را انجام دهیم، به خودم و کادرفنی ایمان داشتم. به اندازه کافی خوب هستم که این کار را انجام دهم.

آیا فکر کرده‌اید با موفقیت در مسابقات جام جهانی با ایران، فرصت کار در یکی از لیگ‌های اروپایی را داشته باشید؟ پیش از این گفته‌اید که اگر می‌توانستید انتخاب کنید، اسپانیا بود.

به این موضوع فکر نکردم. تیم ملی ایران در سطحی است که برای آن تلاش کرده‌ام. تیم ملی ایران آنقدر بزرگ است که اشتهای من را برآورده کند و افتخار می‌کنم که سرمربی چنین تیمی هستم. به این فکر نکردم که چگونه ایران سکوی پرشی برای من است. مربیان بزرگی به ایران می‌آیند. این کار اشتهای من را برآورده می‌کند.

ایران هرگز از دور اول جام جهانی عبور نکرده است. آیا انتظار دارند ایران برای اولین بار در این زمینه موفق شود، آیا از قبل فشاری روی شما وجود دارد؟

هدف ما رفتن به جام جهانی بود و هیچکس نمی‌تواند مثل خودم به من فشار بیاورد. همه ما در حال تغییر هستیم و برای بهتر شدن تلاش می‌کنیم. بنابراین طبیعی است که هدفی بزرگتر از آنچه هست، داشته باشم. یک هدف محقق نشده است.

اسکوچیچ: تیم ملی ایران سکوی پرش من نیست

ایران از ۲ دوره اخیر در جام جهانی بهتر است یا نه؟

اکنون بازیکنان زیادی در خارج از کشور بازی می‌کنند و تجربه زیادی وجود دارد که می‌تواند در چنین رقابت بزرگی مفید باشد. بازیکنانی داریم که در باشگاه‌های بزرگ بازی می‌کنند، مهدی طارمی در پورتو است، سردار آزمون اخیرا از زنیت به بایر لورکوزن رفت، علیرضا جهانبخش در فاینورد حضور دارد، بازیکنانی در انگلیس و بلژیک داریم و همه اینها تجربه‌ای را به همراه دارند که می‌تواند نتیجه‌ای را در جام جهانی رقم بزند.

آیا مردم ایران، میروسلاو بلاژویچ و برانکو ایوانکوویچ را به یاد دارند؟

ایوانکوویچ را که چند سال پیش سرمربی پرسپولیس بود به یاد دارند. آن‌ها همه را به یاد دارند، از جمله استانکو پوکلپوویچ و بلاژویچ. مربیان کروات کارهای زیادی در ایران انجام دادند و ۲ کشور را به هم نزدیک کرده‌اند. ایرانی‌ها ما مربیان کروات را خیلی دوست دارند. من از ایران لذت می‌برم. در این سال‌ها تصویر بدی از ایران ایجاد شده است اما این کشور به طور کامل چیز دیگری است. ایران تاریخ بزرگ و مردمی مهمان‌نواز دارد. از طریق اخباری که اغلب منفی هستند به آن نگاه نمی‌کنم اما به ایران آنطور که می‌دانم نگاه می‌کنم. با خیلی از مردممان که ایران بوده‌اند صحبت کرده‌ام و آن‌ها هم همین تصور را دارند.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: