جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
کسری عجیب ذخایر آبی سدهای تهران/ تابستان ۱۴۰۱ تنش آبی شدید در تهران خواهیم داشت؟
کد خبر: ۶۹۰۴
۲۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۲۱:۴۰

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن به نقل از تسنیم، تهران دومین استان فقیر از نظر منابع آبی نسبت به نیاز جمعیت ساکن در آن محسوب می‌شود. سال آبی 1400-1399 یکی از بدترین سال‌های آبی تهران بود و درحالی که نیمی از سال آبی 1401-1400 را سپری کرده‌ایم، سال‌ آبی جاری نیز با کسری قابل توجه در میزان بارش‌ها، ورودی آب به مخازن سدها و ذخایر سدهای تهران مواجه‌ایم.

«محمد شهریاری»، مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: خوشبختانه با بارش‌هایی که در اسفند‌ماه در حوزه عملکرد استان تهران داشته‌ایم، شرایط بارش‌ها نسبت به اسفندماه سال گذشته، وضعیت بهتری را رقم زده است.

وی افزود: افزایش نزولات جوّی و بارش‌های نیمه اول اسفند، اثر خود را روی ورودی آب به مخازن سدهای تهران هم گذاشته و در 15 روز نخست اسفندماه سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال قبل، 7 درصد رشد ورودی آب به مخازن سدهای تهران را شاهد بودیم.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: اگر آمار را به صورت تجمعی، از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه اسفندماه در نظر بگیریم، متأسفانه همچنان با کاهش حدود 30 درصدی بارش‌های استان تهران نسبت به سال قبل و کاهش 24 درصدی نسبت به میانگین متوسط 53 ساله روبرو هستیم.

وی ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تا 15 اسفندماه، 128 میلیمتر بارش در حوزه عملکردی استان تهران داشته‌ایم؛ این میزان در مقایسه با 167 میلیمتر بارش متوسط بلندمدت استان، کاهش 24 درصدی را نشان می‌دهد.

شهریاری با بیان اینکه "این میزان کاهش نزولات جوی در سال آبی جاری، اثر خود را بر روی حجم آب ورودی به مخازن سدها نیز گذاشته"، گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه اسفند، 271 میلیون مترمکعب ورودی آب به مخازن سدهای پنج‌گانه تهران بوده که این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته 375 میلیون مترمکعب بوده و مقایسه این دو حجم، نشان‌دهنده کاهش 28 درصدی ورودی آب به مخازن سدهای تهران در سال آبی جاری می‌باشد.

وی افزود: در نیمه اسفند، سدهای پنج‌گانه تأمین‌کننده آب شرب تهران در مجموع 325 میلیون مترمکعب ذخیره آب دارند که این میزان در روز مشابه سال گذشته 567 میلیون مترمکعب بوده و متأسفانه کاهش 242 میلیون مترمکعبی ذخیره آبی را شاهد هستیم.

مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران خاطرنشان کرد: با این وضعیت بارندگی و پیش‌بینی‌هایی که سازمان هواشناسی اعلام کرده، امیدواریم که روند بارشی همچنان افزایشی باشد، ولی توجه جدی شهروندان محترم به بحث رعایت الگوی مصرف و صرفه‌جویی به ویژه در ایامی که روزهای پایانی سال را سپری می‌کنیم و بحث خانه‌تکانی مطرح است، ضروری بوده که امیدواریم با همراهی و همکاری شهروندان عزیز بتوانیم تأمین آب مطمئن و پایداری را در ماه‌های آتی به ویژه در ماه‌های اوج مصرف آب داشته باشیم.

به گزارش تسنیم، در حالی به نیمه سال آبی 1401-1400 رسیده‌ایم و بخش اعظمی از فصل بارش‌ها را پشت سرگذاشته‌ایم که با کسری 242 میلیون مترمکعبی نسبت به زمان مشابه سال آبی گذشته که سالی خشک بود، مواجه‌ایم. این شرایط نشان می‌دهد اگر در فروردین و اردیبهشت 1401، بارش‌هایی زیر نرمال داشته باشیم، احتمال بروز تنش آبی شدید در تهران در تابستان 1401 بسیار زیاد است.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: