جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
سخنگوی بیمه مرکزی توضیحاتی را درمورد خسارت کسب‌وکار‌های اینترنتی بیمه شده ارائه کرد.
کد خبر: ۱۷۷۸۰
۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

محید مشعلچی در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صنعت بیمه بودجه‌ای برای کسب‌وکار‌های اینترنتی بیمه شده که به دلیل اختلال در اینترنت آسیب دیده‌اند در نظر گرفته است یا خیر، گفت: باید بررسی شود که آیا این موضوع در حیطه وظایف بانک مرکزی است یا خیر. البته مبدأ و ماخذ این موضوع وزارت اقتصاد است و اگر این وزارت‌خانه تشخیص دهد باید بررسی کنیم ببینیم بیمه برای جبران خسارت چه کاری می‌تواند انجام دهد.
وی ادامه داد: البته پوشش‌های بیمه‌ای سایبری در چند شرکت بیمه آغاز شده است و ریسک کسب و کار‌های ناشی اختلال اینترنت را پوشش می‌دهد، اما در ماه‌های اخیر بودجه‌ای برای جبران خسارت در نظر گرفته نشده بود.

آخرین وضعیت ضریب نفوذ بیمه در کشور
سخنگوی بیمه مرکزی در ادامه درمورد ضریب نفوذ بیمه در کشور توضیح داد: ضریب نفوذ دو مولفه حق بیمه تولیدی و GDP دارد؛ بنابراین منعطف است و ثابت نیست. وضعیت رشد بیمه در کشور بهتر از سایر مولفه‌های اقتصادی بوده است. استارت افزایش ضریب نفوذ بیمه از سال ۱۳۹۰ زده شد و فرض بر این بود که اگر همه مولفه‌های اقتصادی در کشور درست باشد، حق بیمه تولیدی سالانه ۵۰ درصد زیاد شود تا به هفت درصد ضریب نفوذ برسیم.
مشعلچی ادامه داد: بنابراین شرط بر این شد که رشد اقتصادی سالانه هشت درصد و تورم زیر ۸.۸ درصد باشد که این اتفاق رخ نداد. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده ضریب نفوذ تا پایان سال به ۳.۲ درصد می‌رسد.

وی در ادامه درمورد اتصال شرکت‌های بیمه به سامانه سپاس اظهار کرد: نسخه پیچی الکترونیک تکلیف دولت‌ها در سال‌های قبل بوده است و بیمه‌های پایه به دلیل تنوع انواع بیمه‌ها راحت توانستند نسخه پیچی را تا حد زیادی جلو ببرند. طبق قانون بیمه‌های تکمیلی باید از طریق سامانه به پایگاهی که برای وزارت بهداشت متصل شوند، در اینجا نقشی برای نهاد ناظر بیمه نیست، اما، چون به نفع مردم است ورود کردیم و ماموریت خودخواسته بیمه مرکزی از پنج ماه قبل آغاز شد.

مشعلچی ادامه داد: چند شرکت بیمه‌گر با تسهیل‌گری بیمه مرکزی مستقیم به سامانه وزارت بهداشت متصل شده اند و سایر شرکت‌ها طی هفته‌های آینده متصل خواهند شد. برآورد‌ها این است که شرکت‌های بیمه‌گر تکمیلی دارای پرتفوی درمان تا حداکثر یک ماه دیگر طبق قانون بودجه به سامانه‌های مربوطه متصل شوند.

سخنگوی بیمه مرکزی ادامه داد: پس از آن وزارت بهداشت باید آنالیز داده‌ها را انجام و اطلاعات خارج از بیمه‌های تکمیلی را از طریق سامانه سپاس در اختیار شرکت‌های بیمه‌گر قرار دهد.

 

ایسنا

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: