جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
خلف خلف اف معاون وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان با بیان اینکه تخلیه نمایندگی دیپلماتیک تصمیم آسانی نیست گفت، الهام علی اف رئیس جمهور این کشور دستور تخلیه کارکنان سفارت جمهوری آذربایجان در ایران را صادر کرده است.
کد خبر: ۱۷۷۶۳
۱۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

به گزارش خبرگزاری آناتولی، خلف خلف اف یکشنبه مدعی شد: "برای بررسی چنین شرایطی (در مورد حمله به سفارت) میان کشور‌ها معمولاً اقدامات خاصی انجام می‌شود. ما قصد داریم در این خصوص از مکانیسم‌های بین‌المللی موجود برای بررسی این جنایت استفاده کنیم. "

وزارت امورخارجه جمهوری آذربایجان روز جمعه اعلام کرد که سفارت این کشور در تهران مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و یک افسر امنیتی کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند.

معاون وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان گفت، تصمیم علی‌اف رئیس جمهور این کشور بر تخلیه کارکنان سفارت در ایران بود و تخلیه نمایندگی دیپلماتیک تصمیم آسانی نیست.

وی مدعی شد «ما در مورد مسائل امنیتی نه امید داریم و نه به طرف ایرانی اعتماد داریم.»

آناتولی افزود: یک فروند هواپیما به همراه پرسنل تخلیه شده سفارت جمهوری آذربایجان در تهران یکشنبه شب در باکو به زمین نشست.

«خلاف خلاف‌اف» معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که تعلیق فعالیت‌های سفارت این کشور در تهران خللی در فعالیت‌های کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز ایجاد نخواهد کرد و تخلیه سفارت شامل کنسولگری تبریز نمی‌شود.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد که پروسه تخلیه کارکنان و دیپلمات‌های سفارت این کشور در تهران تکمیل شده است.

پایگاه خبری ترند نیوز به نقل از وزارت خارجه جمهوری آذربایجان گزارش داد، هواپیمای حامل دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت این کشور در تهران ساعت ۲۲:۰۰ به وقت محلی در فرودگاه «حیدر علی اف» باکو فرود آمده است. این هواپیما دیپلماتها، کارکنان و خانواده هایشان از جمله دو فرد مجروح و همچنین جسد عسکراف که در این حمله مجروح و کشته شدند را از تهران به باکو برده است.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه جمهوری آذربایجان گزارش داده بود که کارکنان سفارت این کشور در تهران روز یک شنبه ساختمان این سفارتخانه را خالی می‌کنند.

در پی حادثه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که صبح جمعه رخ داد، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، ضمن محکوم کردن اقدام مسلحانه در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، از دستگیری ضارب خبر داد و گفت که نتیجه بررسی‌های اولیه، حاکی از انگیزه‌های شخصی در ورای این اقدام است و از رسانه‌ها خواست از گمانه زنی بپرهیزند.

حسین امیرعبداللهیان نیز با جیحون بایراموف همتای خود در این رابطه تلفنی گفتگو کرد و ضمن محکوم کردن حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان، پیشنهاد کرد برای روشن شدن ابعاد مختلف حادثه، نهاد‌های امنیتی دو کشور در همکاری نزدیک با یکدیگر، موضوع را پیگیری و بررسی کنند.

در گفت وگوی تلفنی شنبه شب آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران با «الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان، مراتب تسلیت دولت و ملت ایران بابت حادثه سفارت جمهوری آذربایجان در تهران به وی ابلاغ شد.

رئیس جمهور با اشاره به ماموریت دستگاه‌های ذی‌ربط برای پیگیری ابعاد این واقعه، با ملت و دولت جمهوری آذربایجان ابراز همدردی کرد.

رئیسی همچنین با بیان اینکه روابط دوستانه و برادرانه دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان بر پیوند‌های فرهنگی و تاریخی ناگسستنی بنیان نهاده شده، اظهار داشت: دولت‌های ایران و جمهوری آذربایجان، اجازه نمی‌دهند روابط فیمابین تحت تاثیر القائات بدخواهان دو ملت قرار گیرد.

«الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان نیز در این گفت وگوی تلفنی با تشکر از ابراز همدردی و تسلیت آیت‌الله رئیسی به دولت و مردم کشورش تصریح کرد: این یک جنایت غیرمنتظره بود، ولی همکاری دو کشور در این زمینه باید چنان باشد که کسی به بهانه چنین حوادثی فرصت اخلال در روابط دوستانه دو کشور را پیدا نکند.

ساعت هشت صبح روز جمعه هفتم بهمن ماه یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به‌کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت شد و یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر را مجروح کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که عامل این حادثه انگیزه شخصی از این حمله داشته است و بنا بر اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه، این متهم فروردین ماه امسال شکایت مفقودی همسرش را که اهل باکو بوده، در ارومیه ثبت کرده است.

 

ایرنا

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: