جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
در حمله مهاجمی مسلح به سمت سفارت آذربایجان در تهران فردی به نام «اورخان عسگروف» رئیس حراست سفارت باکو کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. هر چند که رسانه‌های آذربایجان روایت‌های ضد و نقیضی از حمله به سفارت این کشور در تهران منتشر کرده‌اند، اما موضع‌گیری مقامات این کشور در رسانه‌ها بسیار مهم‌تر بود.
کد خبر: ۱۷۷۳۶
۰۸ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۳:۰۰

ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح روز گذشته مهاجمی مسلح به سمت سفارت باکو در تهران حمله کرد که در نتیجه آن فردی به نام «اورخان عسگروف» رئیس حراست سفارت باکو کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. دو ساعت بعد از حادثه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان بدون اشاره به جزئیات حادثه از کشته شدن رئیس نیرو‌های محافظ سفارت در تهران خبر داد و گفت این وزارتخانه در حال بررسی موضوع است. این در حالی است که نخستین توضیحات در خصوص اتفاق اخیر از سوی سردار رحیمی، رئیس پیشین پلیس تهران داده شد و وی اظهار داشت: در حالی که یکی از اعضای سفارت آذربایجان جلوی در ورودی سفارت در حال پارک کردن بوده و می‌خواسته وارد سفارت شود پرایدی که در فاصله نزدیک بوده از پشت به خودروی این دیپلمات آذربایجانی می‌زند و سلاح کلاشینکفی را که داشت از ماشین خارج می‌کند و در حالی که دیپلمات سفارت جمهوری آذربایجان وارد سفارت می‌شده به‌همراه ایشان با تیراندازی وارد سفارت می‌شود و در همین مقطع ورودی سفارت، این دیپلمات را می‌کشد و دو نفر دیگر را مجروح می‌کند. این خبر به پلیس می‌رسد بلافاصه تیم‌های عملیاتی پلیس تهران وارد عمل می‌شوند و در حالی که فرد ضارب قصد فرار داشته دستگیر می‌شود. به گفته سردار رحیمی در این حادثه، سفارت آذربایجان در بخش دژبانی خسارت دیده و سه نفر مضروب می‌شوند و یک نفر جانش را از دست می‌دهد. بلافاصله بعد از این حادثه تیم‌های امداد پلیس و آگاهی و دادسرای جنایی و سایر بخش‌های پلیس وارد شده‌اند که انگیزه این حمله مسائل خانوادگی عنوان شده است. چه اینکه محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران انگیزه مهاجم را شرح داده و به تحقیقات اولیه متهم اشاره کرده و گفته «مهاجم مدعی شده فروردین امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است.» فرد مهاجم گفته «در مراجعات مکرر به سفارت هیچ پاسخی از آن‌ها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت بروم.» این در حالی است که پرونده مفقودی پس از پیگیری و مشخص شدن اینکه همسر وی به جمهوری آذربایجان بازگشته است در این موضوع خاص بسته می‌شود و پس از آن این فرد موضوع را از وزارت خارجه و سفارت جمهوری آذربایجان پیگیری می‌کرده است. در ابتدای سال همسر فرد مهاجم با کمک دو نفر دیگر از اعضای خانواده‌اش به جمهوری آذربایجان می‌رود و دیگر برنمی‌گردد.

واکنش‌های داخلی به واقعه

ماجرای حمله به سفارت آذربایجان با واکنش‌های متعددی روبه‌رو بود و مقامات و مسئولان مختلفی نسبت به آن واکنش نشان دادند. در نخستین واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن اقدام مسلحانه انجام شده در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و تسلیت و ابراز همدردی عمیق با دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیرو‌های انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد. ناصر کنعانی تاکید کرد: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود. همچنین وزیران امور خارجه و کشور حمله به سفارت آذربایجان در ایران را بررسی کردند. حسین امیرعبداللهیان و احمد وحیدی وزرای خارجه و کشور با توجه به حادثه پیش آمده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران اهداف و انگیزه مهاجم مسلح را مورد بررسی قرار دادند. بر اساس شواهد و مشاهدات اولیه، ضارب با انگیزه کاملا شخصی اقدام به تیراندازی کرده است. تدابیر امنیتی لازم برای ادامه فعالیت طبیعی سفارت و دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان در تهران اتخاذ گردیده و اقدامات قضائی و امنیتی برای روشن شدن انگیزه شخصی ضارب در جریان است. در همین راستا معاون سیاسی رئیس‌جمهور از دستور رئیسی برای بررسی عامل حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان در تهران خبر داد. محمد جمشیدی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «حادثه تلخ حمله به سفارت کشور برادر و همسایه جمهوری آذربایجان را محکوم می‌کنیم. آیت‌ا... رئیسی بلافاصله پس از شنیدن این خبر ناگوار دستور بررسی همه جانبه موضوع را صادر و مراتب تسلیت و همدردی خود را به دولت، ملت و بازماندگان دیپلمات جانباخته اعلام و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کردند.»

واکنش آذربایجان

هر چند که رسانه‌های آذربایجان روایت‌های ضد و نقیضی از حمله به سفارت این کشور در تهران منتشر کرده‌اند، اما موضع‌گیری مقامات این کشور در رسانه‌ها بسیار مهم‌تر بود. چنانکه ابتدا وزارت خارجه آذربایجان سیدعباس موسوی، سفیر ایران در باکو را در پی حمله مسلحانه به سفارت این کشور در ایران را احضار کرد. در ادامه سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان اظهار داشت: از دولت ایران می‌خواهیم که اقدامات لازم را برای شناسایی متجاوز انجام دهد. هر کشوری مسئول تامین امنیت سفارت‌ها در کشور خود است. دولت آذربایجان قصد دارد به زودی سفارت خود را در تهران تخلیه کند. الهام علی‌اف رئیس‌جمهور این کشور نیز در بیانیه‌ای ضمن «تروریستی» خواندن حادثه خواستار تحقیق درباره این «اقدام تروریستی» شده و گفته «ما خواستار این هستیم که این اقدام تروریستی به زودی بررسی شود و تروریست‌ها به زودی مجازات شوند.»

واکنش‌های خارجی

پس از حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان در تهران شاهد واکنش‌هایی از سوی مقامات کشور‌های مختلف به این حادثه بودیم. مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه در واکنش به این ماجرا در توییتی ضمن محکوم کردن این حمله نوشته است که من حمله نابکار به سفارت آذربایجان در تهران را محکوم می‌کنم. در ادامه ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم در کانال تلگرامی خود با اشاره به اینکه بعدا اظهارنظر با جزئیات‌تری در این زمینه خواهیم داشت، نوشت: ما از حمله‌ای دیگر به سفارت آذربایجان - که در آن یک مامور امنیتی جان باخت - شوکه شده‌ایم. ما به همتایان آذربایجانی تسلیت می‌گوییم و حمایت خود را ابراز می‌داریم.

 

آرمان ملی

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: