جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
نخست وزیر عراق گفت که بغداد به تلاش‌های خود برای نزدیک کردن رویکرد‌های ایران و عربستان ادامه می‌دهد، زیرا بر این باوریم که گفتگو و دیدار تنها راه رسیدن به یک زمینه مشترک است.
کد خبر: ۱۷۷۰۶
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۲:۴۵

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق قرار است امروز چهارشنبه به فرانسه سفر کند، وی در آستانه این سفر در مقاله‌ای که در روزنامه فرانسوی «لوموند» منتشر شد تاکید کرد که دولت عراق امروز باورش نسبت به رویکرد گسترش روابط منطقه‌ای و بین المللی بر اساس همکاری و تعادل و دوری از سیاست محوربندی‌ها و اعتماد به شراکت با بسیاری از کشور‌های جهان و در راس آن‌ها فرانسه بیشتر شده است.

وی در بخشی از مقاله خود آورده است که دولت ما عزم خود را جزم کرده تا عاملی اصلی در دیپلماسی منطقه‌ای و روند‌های سیاسی باشد و این امر در کنفرانس «بغداد۲» که اخیرا با حمایت امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در امان پایتخت اردن برگزار شد به وضوح نمایان شد، زیرا ما در این کنفرانس تاکید کردیم که اجازه نمی‌دهیم خاک عراق سکوی تهدیدی برای کشور‌های همجوار باشد و همزمان هرگونه تجاوز به خاک کشورمان را نمی‌پذیریم.

السودانی تاکید کرد که عراق از طریق روابط خوبی که با کشور‌های همجوار دارد به محل ملاقات طرف‌های متفاوت و دارای اختلاف نظر تبدیل شد و این کشور تلاش کرد که روابط ایران و عربستان را به هم نزدیک کند.

نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه ما معتقدیم که ثبات منطقه از طریق عبور از تنش‌ها محقق می‌شود، گفت: به تلاش‌های خود برای نزدیک کردن رویکرد‌های تهران و ریاض ادامه می‌دهیم، زیرا بر این باوریم که گفتگو و دیدار تنها راه رسیدن به یک زمینه مشترک است تا از طریق این تفاهم‌ها به مرحله جدیدی از نشست‌ها و دیدار‌ها در آینده برسیم.

نخست‌وزیر عراق اخیرا نیز در سفرش به آلمان در گفتگو با شبکه دویچه وله درباره روابط بغداد با کشور‌های همسایه تاکید کرد: روابط متوازن عراق و همسایگان خود بر اساس اصل احترام متقابل، منافع مشترک و عدم مداخله در امور داخلی بهترین رویکرد برای ما به عنوان یک دولت است و مرجعیت حامی روند سیاسی عراق است.

وی در ادامه به گفت‌گو‌های تهران و ریاض برای برقراری مجدد روابط اشاره کرد و گفت: نزدیک کردن نقطه نظرات بین ایران و کشور‌های منطقه، از جمله عربستان سعودی رویکردی است که دولت از آن پیروی کرده و آن را ادامه می‌دهد، زیرا به کاهش تنش در منطقه کمک می‌کند و این، در امنیت عراق و منطقه بازتاب خواهد داشت.

السودانی همچنین خاطرنشان کرد: پاسخ ایران و عربستان را دریافت کردیم و این تلاش را تا از سرگیری نشست‌ها (بین ایران و عربستان) در بغداد در آینده نزدیک ادامه خواهیم داد.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی در ارتباط با انجام دور جدید مذاکرات بین ایران و عربستان سعودی و این‌که چندی پیش وزیر امور خارجه کشورمان بر اهمیت روابط با عربستان سعودی و آمادگی جهت بازگشت روابط دو کشور به حالت عادی سخن گفت، ولی یکی از مقامات نظامی کشور اظهارات دیگری مطرح کرده، سیاست ایران در ارتباط با موضوع عربستان با توجه به این مواضع چیست؟ گفت: سیاست ما در ارتباط با عربستان سعودی و روند گفتگو‌ها و مذاکرات بین دو کشور سیاست روشن و مشخصی است و خوشبختانه دو طرف در ارتباط با استمرار مذاکرات و در پیش گرفتن رویکرد سازنده در این ارتباط اتفاق نظر دارند.

وی با بیان این‌که تاکنون پنج دور گفتگو میان هیات‌های رسمی دو کشور ایران و عربستان سعودی با کمک دولت عراق در بغداد انجام شده است، تصریح کرد: فکر می‌کنیم با توجه به فضای موجود امکان برگزاری دور جدیدی از مذاکرات بین دو کشور در بغداد وجود دارد.

کنعانی با بیان این‌که دوستان ما در عراق تلاش‌های خوبی در این زمینه انجام دادند و همچنان این تلاش‌ها ادامه دارد، اظهار کرد: خوشبختانه طرف عراقی مورد وثوق دو طرف است و تلاش‌های طرف عراقی در این زمینه برای ایجاد شرایط مناسب جهت انجام گفتگو مورد استقبال دو طرف (ایران و عربستان سعودی) است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به دیدار وزیران امور خارجه ایران و عربستان سعودی در حاشیه اجلاس بغداد دو در اردن تصریح کرد: گفت‌وگوی خوب و مثبتی توأم با ابراز حسن نیت برای ادامه گفتگو‌ها بین وزیران امور خارجه دو کشور در حاشیه اجلاس بغداد دو صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان برای ادامه گفتگو‌ها با ایران اظهارات مثبتی بود، تصریح کرد: در طرفین اراده و تمایل برای برداشتن گام‌های جدید به سمت جلو وجود دارد و ما می‌توانیم مبتنی بر سیاست اعلامی و عملی خود مذاکرات با عربستان سعودی را تا زمان از سرگیری مناسبات دو کشور که نقشی مهم در منطقه دارند، ادامه دهیم و از این روند استقبال می‌کنیم.

 

ایسنا

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: