جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما در مسیر دستیابی به توافق، گام‌هایی را تعریف کرده‌ایم و فکر می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک یکی از این گام‌ها عملیاتی می‌شود.
کد خبر: ۱۷۶۵۴
۰۳ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که مسیر تبادل پیام‌ها در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: ما در مسیر دستیابی به توافق، گام‌هایی را تعریف کرده‌ایم و فکر می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک یکی از این گام‌ها عملیاتی می‌شود.

گزیده‌ای از این مصاحبه در ادامه آمده است:

مسیر تبادل پیام‌ها ادامه دارد

*در قطعنامه پارلمان اروپا، بندی آورده بودند که باید از برجام عبور کرد، اما رای نیاورد
*در مسیر توافق گام‌هایی را تعریف کردیم که یکی از آن‌ها عملیاتی خواهد شد
*طرف‌های مقابل گزینه دیگری جز توافق ندارند

روایت امیرعبداللهیان از پیام بورل

* بورل به صراحت به من گفت مصوبه پارلمان اروپا احساسی است و آن‌ها می‌خواستند نگرانی خود را بیان کنند
*از نگرانی‌های جدی پارلمان اروپا، تحریم اشخاص اروپایی است

توضیحات امیرعبداللهیان درباره حواشی کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار

*همسر رئیس جمهور بار‌ها تاکید کردند که مهمانان از عنوان «بانوی اول» برای ایشان استفاده نکنند
*بسیاری از مهمانان به رسم احترام پوشش رسمی کشور ما را پذیرفته بودند

امروز در اروپا احساسات بر عقلانیت حاکم است

*از حدود دو ماه پیش تعداد اندکی از کشور‌های اروپایی برای ایجاد اغتشاش در کشور، سعی کردند سپاه پاسداران را به اصلاح در فهرست تروریستی قرار دهند
*جریان گروهک تروریستی منافقین پشت این موضوع قرار دارد
*️در مجلس شورای اسلامی نیز با حضور سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد و طرح دو فوریتی در دستور قرار گرفته و چنانچه آقای بورل در تعارض باشد، بلافاصله اقدام مشابه در خصوص نیرو‌های نظامی منطقه و جهان اقدام متقابل صورت می‌گیرد ️

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (یکشنبه) دوم بهمن ماه در گفت‌وگوی زنده با شبکه خبر درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها بیان کرد: مسیر تبادل پیام‌ها همچنان ادامه دارد. اگر دقت کرده باشید در قطعنامه پارلمان اروپا یک بند را آورده بودند که باید از برجام عبور کرده و اعلام کنیم که برجام دیگر اولویت ما نیست. چیزی که غربی‌ها در شعارهایشان برای ایجاد تنش در ایران در ایام اغتشاشات به آن اشاره می‌کردند، ولی در پارلمان احساسی اروپا این بند رای نیاورد. به دلیل اینکه پیام‌ها در حال تبادل است.

در مسیر توافق گام‌هایی را تعریف کردیم که فکر می‌کنم در آینده نزدیک یکی از این گام‌ها عملیاتی خواهد شد

وی درباره خبر جدید در این خصوص با بیان اینکه الان نمی‌توانم با جزییات در این زمینه صحبت کنم، اظهار داشت: در مسیر توافق گام‌هایی را تعریف کردیم که فکر می‌کنم در آینده نزدیک یکی از این گام‌ها عملیاتی خواهد شد و در عین حال در پاسخ به پیامی که آمریکایی‌ها به صورت مستمر اعلام می‌کنند ما یک چارچوبی را تعریف کرده و براساس آن کار را پیش می‌بریم.
امیرعبداللهیان بیان کرد: معتقدیم صرفنظر از اینکه برجام چه مقدار می‌تواند تاثیر داشته باشد، چنانچه طرف مقابل آنگونه که در پیام‌ها از مسیر رسمی به ما می‌گوید و توافقاتی که با هم دنبال می‌کنیم، اراده و نیت جدی را داشته باشد و منافع ما تامین شود، طرف‌های مقابل گزینه دیگری ندارند. به همین دلیل در قطعنامه پارلمانی اروپایی این بند حذف می‌شود و به همین دلیل آمریکایی‌ها که خیلی زودتر از سه کشور اروپایی فهمیدند که در پس اغتشاشات ایران خبری نیست و اتفاقی نخواهد افتاد، زودتر پیام دادند و تاکید و اصرار دارند برای بازگشت به برجام.
وی گفت: هر چند (آمریکایی‌ها) همچنان ریاکاری خود را ادامه می‌دهند، ولی برای ما در دستگاه دیپلماسی پیام دیپلماتیک و آن چه روی زمین اتفاق می‌افتد، مهم است و هر جا که حس کنیم منافع ملت در نقطه‌ای قرار دارد که تامین می‌شود، در آن چارچوب تصمیم می‌گیریم و عمل می‌کنیم.

بورل گفت در پارلمان اروپا رفتار احساسی داشتند

حسین امیرعبداللهیان همچنین در ادامه این گفتگو با اشاره به قطعنامه پارلمان اروپا برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی و گفت‌وگوی تلفنی اخیرش با «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد: امروز در اروپا احساسات وجود دارد و عقلانیت حاکم نیست. امیدواریم عقلانیت در شورای وزیران اتحادیه اروپا حاکم باشد. اروپایی که احساسی برخورد می‌کند از این فضا دور باشد. آقای بورل به صراحت به من گفت این‌ها رفتار احساسی را در پارلمان اروپا داشتند و می‌خواستند نگرانی‌هایشان را در این قالب بیان کنند.
وی بیان کرد:، اما جالب است بدانید یکی از نگرانی‌های جدی که در این قطعنامه بیان کردند نگرانی‌شان از اماکن و اشخاص عضو اتحادیه اروپا و یا برخی مقامات اروپایی است که ما در اقدامی مبتنی بر مقابله به مثل و عمل متقابل در ماه‌های اخیر آن‌ها را تحریم کردیم. این هم جزو درخواست‌هایشان در قطعنامه است که این‌ها از تحریم خارج شوند که البته این یک اقدام متقابل است و هر زمان آن‌ها از تحریم‌ها عقب نشینی کنند، طبعا ما نیز اقدام متقابل را انجام خواهیم داد.
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین درباره برگزاری نخستین نشست بین‌المللی زنان تاثیرگذار در تهران از تشکیل صندوق مشترک نوآوری و شکوفایی خبر داد و افزود: با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و مشارکت کشور‌ها در راستای توانمندسازی زنان، یکی از خروجی‌ها تشکیل صندوق مشترک نوآوری و شکوفایی است که بانوان تاثیرگذار در کشور‌های مختلف در آینده هم به این مجموعه بپیوندند و صندوقی را داشته باشند که در جا‌هایی که نیاز است برنامه‌های نوآورانه انجام داده و ایده‌ها عملیاتی شود و صندوق مالی برای پشتیبانی باشد.
وزیر خارجه همچنین گفت: به صورت نمادین هدایا و جوایزی به بعضی از بانوان تاثیرگذار اهدا شد که بخش اعظم آن‌ها همان جوایز نمادین خود را به صندوق مشترک نوآوری و شکوفایی اهدا کردند.
وی برگزاری این نشست را در فضایی که همه شاهد هستند دشمنان ایران در جنگ ترکیبی چه اقداماتی را برای ناامن سازی ایران صورت می‌دهند و مقامات اجرایی این تعداد کشور در کوتاه‌ترین زمان در تهران حضور می‌یابند، کار بزرگی خواند و افزود: مهمانان ما از اروپایی که برخی مقاماتشان تحریک کننده اغتشاشات بودند نیز در تهران حضور داشتند.
وزیر خارجه ادامه داد: برخی عنوان کردند که وزارت خارجه افرادی را دعوت کرده که مدلینگ بودند. همسر رئیس جمهور یک کشور که بخش زیادی از آن‌ها مسلمان نیستند به احترام ما و قوانین ما سعی کردند پوشش خود را متناسب کرده و در جلسات شرکت کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: این نشست پیام خیلی قوی در نگاه به زن در دیپلماسی جمهوری اسلامی داشت و نباید به این حاشیه‌ها پرداخته می‌شد.

 

فارس

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: