جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
سخنگوی وزارت خارجه ضمن تکذیب مذاکره مستقیم دوجانبه با دولت آمریکا، با بیان اینکه اتحادیه اروپا برای مناسبات دوجانبه هزینه بیش از این تولید نکند و جواب ما حتما متناسب با رفتار اروپاست، گفت: در مقابل تعامل، تعامل و در مقابل تقابل، تقابل خواهیم کرد و متناسب با نوع اقدام آن‌ها اقدام جدی و پشیمان کننده انجام خواهیم داد.
کد خبر: ۱۷۶۵۲
۰۳ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

سخنگوی وزارت خارجه ضمن تکذیب مذاکره مستقیم دوجانبه با دولت آمریکا، با بیان اینکه اتحادیه اروپا برای مناسبات دوجانبه هزینه بیش از این تولید نکند و جواب ما حتما متناسب با رفتار اروپاست، گفت: در مقابل تعامل، تعامل و در مقابل تقابل، تقابل خواهیم کرد و متناسب با نوع اقدام آن‌ها اقدام جدی و پشیمان کننده انجام خواهیم داد.

مهمترین بخش اظهارات ناصر کنعانی به شرح زیر است:

پاسخ به سوال آخرین خبر درباره اظهارات امیرعبداللهیان که گفته بود یکی از گام‌های تعریف‌شده در مسیر توافق عملیاتی می‌شود

* موضوع تبادل زندانیان یکی از موضوعات جدی مورد بررسی جمهوری اسلامی ایران است.
* جمهوری اسلامی ایران به طور جدی مایل است که در زمینه آزادی زندانیانی که دولت آمریکا به بهانه‌های واحی در زندان نگهداری می‌کند قدم جدی صورت پذیرد.

پرداخت بدهی کره جنوبی به ایران مرتبط با هیچ موضوع دیگری نیست

* مطالبات مالی ایران از کره جنوبی حق قانونی ملت ایران است. موضوع و ضرورت پرداخت آن مرتبط با هیچ موضوع و پرونده دیگری نیست و دولت کره متعهد و مسؤول است که در چارچوب مناسبات دوجانبه حقوق قانونی ملت ایران را بدون هیچ‌گونه قید و شرطی پرداخت کند.
* مذاکرات با دولت کره در کانال‌ها و سطوح مختلف انجام شد و همچنان ادامه دارد. متاسفانه همکاری دولت کره در این ارتباط رضایت بخش نبوده و حتی در موارد غیر تحریمی هم که دولت کره می‌توانست در آن زمینه‌ها اقدام کند و بخشی از مطالبات ایران را پرداخت کند اقدام شایسته و لازم را انجام نداده است.
* کره البته کمک جزیی در پرداخت بخشی از التزامات مالی مربوط به حق عضویت ایران در سازمان ملل کرده و از محل همان منابع پرداخت کرده است. ایران متناسب با روند همکاری کره از شیوه‌های متناسب و لازم در روند کار استفاده خواهد کرد.

ادامه تبادل پیام‌ها درباره مذاکرات هسته‌ای

* تبادل پیام‌ها از کانال‌های مختلف ادامه دارد و به قوت خودش باقی است.
* عدم برگزاری رسمی جلسات مذاکرات به معنای عدم تعامل در مورد مذاکرات نیست موضوع هسته‌ای موضوع تمام طرفین است و ایم موضوع مورد اهتمام جمهوری اسلامی ایران است.

ماهیت رفتار دولت آمریکا با دولت و ملت ایران خصمانه است

* دولت آمریکا سابقه طولانی بیش از ۴۰ ساله از سیاست‌های غلط، غیرسازنده و مخرب در ارتباط با دولت ایران و مردم ایران دارد.
* آمریکا بار‌ها مرتکب نقض حقوق بشر علیه ملت ایران شده است.

مذاکره مستقیم دوجانبه‌ای با دولت آمریکا نداریم

* (در واکنش به خبر‌ها درباره گفت‌وگوی ایروانی و مالی) مذاکره مستقیم دوجانبه‌ای با دولت آمریکا نداریم.
* تبادل پیام‌ها درباره مذاکرات رفع تحریم‌های از کانال‌های مختلف ادامه دارد و به قوت خودش باقی هست. عدم برگزاری جلسات رسمی مذاکرات به معنای عدم تبادل پیام و دیدگاه نیست.
* موضوع هسته‌ای موضوعی است که اگر منافع ایران در آن است، حتما منافع طرف‌های دیگر هم از جمله دولت آمریکا و از جمله اعضای اروپایی برجام در آن است و به نظر می‌رسد همه طرف‌ها نسبت به این موضوع اهتمام دارند.

پاسخ به احتمال خروج ایران از NPT

* (درباره خروج ایران از معاهده NPT) هر چند قطعنامه پارلمان اروپا علیه سپاه غیرالزام آور است و یک قطعنامه توصیه‌ای به شورای اروپاست، ولی طبیعی است که ایران، این اقدام را یک اقدام غیرمسؤولانه و غیرمنطقی می‌داند و آن‌را محکوم کرده و کاملا مردود می‌شمارد.
* ایران اقدامات قابل توجهی را انجام داده و هشدار‌های لازم به مقام عالی اروپایی داده شده است.


هر گونه تعرض به سپاه تعرض به امنیت ملی ایران است / اروپا مدیون مبارزه سپاه با تروریسم است

* تروریستی قلمداد کردن یک نهاد حاکمیتی در یک کشور هیچ مبنایی در حقوق بین‌الملل ندارد.
* هرگونه تعرض به سپاه از هر نوعی باشد تعرض به امنیت ملی ایران است و نتایج آن متوجه تعرض کننده خواهد بود.
* اقدام ناشیانه اتحادیه اروپا همانند این است که دست یک نیروی بزرگ ضد تروریست را ببندد و محدود کند و در مقابل، دست تروریست‌ها را باز بگذارد.
* امنیت کنونی اروپا مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه علیه نیرو‌های تروریستی است.
* اروپا حتما می‌داند ایران در مقابل اقدامات محاسبه نشده و نسنجیده دست بسته نیست و از توان و اراده لازم برای برخورد متقابل در این زمینه برخوردار است.
* اتحادیه اروپا برای مناسبات دوجانبه هزینه بیش از این تولید نکند.
* مقامات اروپایی مطلعند مجلس پیش‌نویس مصوبه‌ای را آماده کرده و نسبت به اقدام نسنجیده اتحادیه اروپا اقدام قانونی انجام خواهد داد.
* بهتر است اتحادیه به پای خود شلیک نکند.
* جواب ما حتما متناسب با رفتار اروپاست.
* در مقابل تعامل، تعامل و در مقابل تقابل، تقابل خواهیم کرد و متناسب با نوع اقدام آن‌ها اقدام جدی و پشیمان کننده انجام خواهیم داد.

واکنش به ابراز تمایل گروسی برای سفر به تهران

* مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مقام مسؤول برای اظهارنظر در خصوص موضوع مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نیست.
* کانال‌های ارتباطی ایران با مدیرکل آژانس ادامه دارد و برای انجام سفر ایشان به تهران و هیأت آژانس مبتنی بر روند گفتگو‌ها و با توجه به ماهیت فنی قضیه، هر زمان زمینه سفر انجام شود، این سفر انجام خواهد شد.
* از طریق نمایندگی ایران در وین گفتگو‌ها و انتقال پیام‌ها هست. از منظر افق همکاری و تبادل گفتگو و احتمالا میزبانی از هیأت، مشکلی در ایران وجود ندارد. باید ببینیم روند گفتگو‌های فنی به کجا خواهد رسید.

اتهام‌زنندگان به ایران صادرکنندگان بزرگ اسلحه به اوکراین هستند

* گفتگو‌های دو هیأت ایرانی و اوکراینی در ارتباط با ادعا‌های اثبات‌نشده علیه ایران در بحث مشخصا پهپاد‌ها با کمک یک دولت دوست در یک دوره برگزار شد و هیچ گونه شواهد و مدارک اثبات‌کننده ادعای طرف اوکراینی و طرف‌های دیگری که چنین اتهامی را متوجه ایران می‌کنند ارائه نشده است.
* قرار شد هیأت‌ها به کشورهایشان برگردند و در صورت لزوم گفتگو‌ها ادامه یابد. ایران برای انجام گفتگو‌های تکمیلی و بعدی منعی ندارد و در این زمینه محدودیتی احساس نمی‌کند. ایران تأکید کرده و می‌کند هیچ پهپاد و هیچ ملزومات نظامی را برای استفاده یک طرف جنگ در اختیار هیچ کدام قرار نداده است.
* ایران یک طرف جنگ نیست. اتهام‌زنندگان به ایران صادرکنندگان بزرگ اسلحه به یک طرف جنگ هستند و حتی اتحادیه اروپا تبدیل به واردکننده سلاح از آمریکا برای صادرات به اوکراین شده است. چنین کشور‌هایی حق ندارند ایران را در ارتباط با جنگ اوکراین مسؤول قلمداد کرده و اتهاماتی را متوجه ایران کنند.


سرنوشت «گشت ارشاد»

* در رابطه با موضوعات داخلی، مقامات داخلی اظهارنظر خواهند کرد.
* آن چیزی که مقامات مسئول در رابطه با «گشت ارشاد» مطرح می‌کنند ملاک است.
* بنده در این جایگاه مایل هستم به این موضوع ورود نکنم.

توصیه ایران به اتحادیه اروپا

* توصیه می‌کنیم اتحادیه اروپا از این فضای چالشی خارج شود و رویکرد سازنده‌ای را در پیش بگیرد. متعاقب تحولاتی که در ایران رخ داد، اتحادیه اروپایی و سه کشور خاص از جمله آلمان سیاست‌های غیرسازنده و مداخله جویانه‌ای را در ارتباط با ایران در پیش گرفتند از جمله تهییج اغتشاشات.
* با اینکه بیش از یک ماه است اغتشاشات پایان یافته اتحادیه اروپا و تعدادی کشور خاص به دنبال دامن‌زدن به ایجاد بی ثباتی در ایران هستند و هزینه‌های سنگینی را در مناسبات دوجانبه تحمیل کردند. ایران به تعامل سازنده با تعامل سازنده و به تقابل به صورت متقابل پاسخ خواهد داد.
* توصیه می‌کنیم در روند سیاست‌های اخیرشان نسبت به ایران بازبینی کنند. استفاده از ابزار فشار سیاسی برای امتیازگیری در موضوعات دیگر از ایران غیرقابل قبول است. ایران در مقابل فشار‌های سیاسی از موضع خود عدول نخواهد کرد.

سازمان ملل بر استفاده از نام خلیج فارس تأکید می‌کند

* بسیاری از منابع معتبر و اصیل تاریخی که از سوی دانشمندان و مورخان و جغرافیدانان بزرگ جهان و افراد شاخص و مورخان برجسته جهان عرب به رشته تحریر درآمده، نام اصیل خلیج فارس بر پهنه آبی جنوب ایران اطلاق شده است.
* رویه تثبیت شده در سازمان‌های تخصصی بین‌المللی و سازمان ملل بر استفاده از نام کامل خلیج فارس در خصوص پهنه آبی جنوب ایران تأکید می‌کند.
* خلیج فارس پهنه‌ای است برای همکاری بین همه کشور‌های منطقه که بتوانند مبتنی بر منافع و مصالح ملت‌های منطقه با هم همکاری کنند. دامن زدن به این موضوعاتی از این دست را کمک کننده نمی‌دانیم.
* در ارتباط با چین و کره واکنش‌های جدی نشان دادیم. دولت کره نشان داد متمایل است اشتباه خود را جبران کند و از نظر ما اقدام کافی صورت نگرفته است. در ارتباط با دولت چین توضیح دادیم و اقدامات دیپلماتیک جدی صورت گرفت.
* انتظار داریم کشور‌های دیگری که عضو جغرافیای مشترک منطقه نیستند، ولی به دنبال همکاری در قالب‌های دو و چند جانبه با کشور‌های منطقه هستند در بیان مواضع به گونه‌ای عمل کنند که به تعامل سازنده در منطقه کمک شود.

آمریکا‌هایی بر بر اسب بازنده شرط‌بندی کرده‌اند

* (درباره موضع کاخ سفید که گفته ایران مذاکرات هسته‌ای را جدی نگرفته) جمهوری اسلامی جدی بود و سازنده عمل کرد. آن‌ها بار‌ها اعلام کردند موضوع مذاکرات هسته‌ای اکنون اولویت ما نیست و اشاره می‌کنند اولویت ما تحولات داخلی ایران است.
* حمایت آمریکا از بی‌ثباتی در ایران مداخله آشکار غیرقانونی و شرط بندی توام با خسارت و اسب بازنده است. ایران مقتدر و با ثبات است و اعمال فشار در موضوعات سیاسی و داخلی با هدف کسب امتیاز در مذاکرات سیاسی قطعا به نتیجه نخواهد رسید و ایران از خطوط قرمز خود عدول نخواهد کرد
مواضع مثبتی از سوی مقامات عربستان شنیدیم
* (درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در خصوص بازگشایی سفارتخانه‌های ایران در عربستان و مصر) نماینده مجلس خودش باید توضیح دهد.
* ایران از روند تقویت مناسبات و ارتقای سطح مناسبات با کشور‌های همسایه و منطقه استقبال می‌کند و دستی که برای دوستی به سمت ایران دراز شود به گرمی خواهد فشرد و از هرگونه ابتکار عمل مثبت و ارتقای مناسبات حتما استقبال می‌کند.
* مواضع مثبتی از سوی مقامات عربستان شنیدیم و مواضع مثبت را ارج می‌نهیم و نشانه مثبت می‌دانیم. در چارچوب رویکرد ایران برای حل و فصل اختلافات با برخی کشور‌های منطقه و ارتقای روابط عمل خواهیم کرد.
ایران درباره امنیت ملی خود با هیچ طرفی مماشات نمی‌کند

* (درباره واکنش انگلیس به اعدام «علیرضا اکبری») ایران همانند هر کشور دیگری در ارتباط با امنیت ملی خود با هیچ طرفی تساهل، تسامح و مماشات نخواهد کرد. اقدام ایشان، اقدام علیه امنیت ملی ایران بود و اطلاعاتی که داد منجر به ترور و شهادت دانشمند برجسته هسته‌ای ایران شد.
* کشوری که با جاسوس‌پروری و تسخیر یک شهروند ایرانی علیه امنیت ملی ایران اقدام کرد نسبت به اقدام ایران معترض است. کشور‌هایی که مدعی عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشور‌ها هستند نسبت به اقدام ایران معترضند. این در سوابق درخشان برخی کشور‌های اروپایی از جمله آلمان و انگلیس و ... است.

مشروح اظهارات سخنگوی وزارت خارجه را در ادامه بخوانید:

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) سوم بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره بدقولی مکرر مقامات کره جنوبی در پرداخت بدهی به ایران و اظهارات ضد ایرانی رئیس جمهور این کشور و شکایت ایران در مجامع بین‌المللی برای استیفای حقوق ملت بیان کرد: مطالبات مالی ایران از کره جنوبی حق قانونی ملت ایران است. موضوع این مطالبات و ضرورت پرداخت آن مرتبط با هیچ موضوع و پرونده دیگری نیست و دولت کره متعهد و مسؤول است که در چارچوب مناسبات دوجانبه حقوق قانونی ملت ایران را بدون هیچگونه قید و شرطی پرداخت کند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: مذاکرات با دولت کره در کانال‌ها و سطوح مختلف انجام شد و همچنان ادامه دارد. متاسفانه همکاری دولت کره در این ارتباط رضایت بخش نبوده و متاسفانه حتی در موارد غیر تحریمی هم که دولت کره می‌توانست در آن زمینه‌ها اقدام کند و بخشی از مطالبات ایران را پرداخت کند اقدام شایسته و لازم را انجام نداده است.

کنعانی ادامه داد: البته کمک جزیی در پرداخت بخشی از التزامات مالی مربوط به حق عضویت ایران در سازمان ملل کرده است و از محل همان منابع پرداخت کرده است. همکاری دولت کره شایسته نبوده و انتظارات ایران به صورت جدی باقی است و انتظار داریم و این انتظار دولت و ملت ایران است که دولت کره جنوبی در این ارتباط به مسؤولیت‌های قانونی و تعهدات شناخته شده خود عمل کند. ایران متناسب با روند همکاری دولت کره جنوبی در این ارتباط از شیوه‌های متناسب و لازم در روند کار استفاده خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره گام‌های جدید ایران برای پیشبرد مذاکرات رفع تحریم‌ها و خبر منتشر شده درباره گفت‌وگوی ایروانی و رابرت مالی بیان کرد: توضیحات وزیر خارجه جدیدترین اظهارنظر رسمی وزارت خارجه در عالیترین سطح بود و گمان می‌کنم کافی باشد.

وی تأکید کرد: تبادل پیام‌ها از کانال‌های مختلف ادامه دارد و به قوت خودش باقی هست. موضوع هسته‌ای صرفا موضوع ایران نیست. همانطور که سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرده بورل در این ارتباط در تعامل با طرف‌های ذیربط از جمله با طرف ایرانی و طرف آمریکایی هست و از این چارچوب تبادل پیام‌ها و دیدگاه‌ها ادامه دارد و از طریق چارچوب‌های ارتباطی دیگری که در سطوح مختلف در کانال‌های دیپلماتیک وجود دارد.

کنعانی افزود: عدم برگزاری جلسات رسمی مذاکرات به معنای عدم تبادل پیام و دیدگاه نیست. در این زمینه مواضع و دیدگاه‌های ایران روشن است. موضوع هسته‌ای موضوعی است که اگر منافع ایران در آن است حتما منافع طرف‌های دیگر هم از جمله دولت آمریکا و از جمله اعضای اروپایی برجام در آن است و به نظر می‌رسد همه طرف‌ها نسبت به این موضوع اهتمام دارند. روند پیگیری موضوع هسته‌ای و رفع تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه علیه ایران در چارچوب‌های دیپلماتیک مورد اهتمام ایران است. طرف‌های دیگر در مواضع نشان دادند که نسبت به اصل برجام اهتمام دارند و تا الان نسبت به حفظ آن تأکید داشتند باید ببینیم تا چه میزازن با اقدام عملی اعضای غربی برجام در حفظ توافق و ازسرگیری اجرای آن روبرو خواهیم بود و همکاری سازنده آن‌ها را خواهیم دید.

وی با اشاره به توضیح نمایندگی ایران در سازمان ملل درباره عدم دیدار ایروانی و مالی گفت: مذاکره مستقیم دوجانبه‌ای با دولت آمریکا نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: دولت آمریکا سابقه طولانی بیش از ۴۰ ساله به اندازه عمر انقلاب اسلامی ایران از سیاست‌های غلط، غیرسازنده و مخرب در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران داشته است. در طول سنوات طولانی گذشته در این زمینه اقدامات دولت آمریکا متعدد و متنوع بوده و در حوزه‌های مختلف شاهد این رفتار‌های خصمانه دولت آمریکا علیه ایران بودیم و از این ناحیه هم خسارات متعددی بر دولت و ملت ایران وارد شد. ماهیت رفتار آمریکا نسبت به ملت و دولت ایران خصمانه است. دولت آمریکا در حوزه تحریم‌ها مرتکب نقض فاحش حقوق بشر شده و این تحریم‌ها مصادیق جنایت علیه بشریت است و این‌ها در پرونده رفتار دولت آمریکا علیه ایران ثبت و ضبط شده است. این به دولت آمریکا برمی‌گردد که تا چه زمانی این رفتار را اصلاح کرده و مایل باشد شرایط حاکم بر روابط دوجانبه در ریل دیگری قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره خروج ایران از معاهده NPT نیز عنوان کرد: آنچه مربوط به موضوع تحریم سپاه است اقدامی که پارلمان اروپا انجام داد و تصویب قطعنامه در خصوص موضوعات مرتبط با ایران بود از جمله درخواست از شورای اروپا برای قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی. هر چند قطعنامه پارلمان اروپا غیرالزام آور است و یک قطعنامه توصیه‌ای به شورای اروپاست، ولی طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه این اقدام را یک اقدام غیرمسؤولانه و غیرمنطقی می‌داند و آن را محکوم کرده و کاملا مردود می‌شمارد.

کنعانی افزود: ایران اقدامات قابل توجهی را انجام داده هم در گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه با بورل و هشدار‌های لازم به مقام عالی اروپایی داده شد. گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای سوئدی و رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا در همین رابطه صورت گرفت و نسبت به عواقب و پیامد‌های غیرقابل پیش بینی هرگونه اقدام و رفتار محاسبه نشده اتحادیه اروپایی هشدار جدی داده شد.

وی گفت: در مجاری دیپلماتیک دیگر هم در تهران و برخی نمایندگی‌های سیاسی ایران هشدار‌های لازم با جدیت به طرف‌های اروپایی داده شده و طبیعتا این تلاش‌ها ادامه می‌یابد. تروریستی قلمداد کردن یک نهاد حاکمیتی در یک کشور هیچ مبنایی در حقوق بین‌الملل ندارد از منظر حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد مغایر مبانی حقوقی شناخته شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد حاکمیتی برآمده از قانون اساسی جمهوری اسلامی است و بر مبنای منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل تحریم آن نقض صریح منشور است. سپاه نیروی بزرگ دفاع از امنیت ملی و تمامیت ارضی و نیروی حمایت کننده ملت ایران است که از زمان تاسیس این نهاد بزرگ نظام با صلابت، جان فشانی و ایثارگری از امنیت ملی، امنیت مرز‌ها و امنیت ملت ایران حفاظت کرده و در حوزه تامین امنیت منطقه‌ای اقدامات سپاه بسیار بزرگ بوده و در شمار خدمات بزرگ سپاه به کشور‌ها و ملت‌های منطقه است و حتی خود اروپا مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه در کشور‌های منطقه در سوریه و عراق علیه جریان سیاه تروریستی داعشی و تکفیری است.

وی گفت: هرگونه تعرض به سپاه از هر نوعی باشد تعرض به امنیت ملی ایران است و نتایج آن حتما متوجه تعرض کننده خواهد بود و در این هیچ شکی نیست و نخواهد بود. البته سپاه نیروی بسیار بزرگ و قدرتمندی است و کسی نمی‌تواند این قدرت و توانمندی را نادیده بگیرد، اما اقدام ناشیانه اتحادیه اروپا همانند این است که اتحادیه اروپا مایل است دست یک نیروی بزرگ ضد تروریست ر اببندد و محدود کند و در مقابل دست تروریست‌ها را باز بگذارد. دولتمردان عاقل اروپایی غیر از دولتمردان نورسیده و احساسی که متاسفانه در برخی از کشور‌های اروپایی در مناصب عالی قدرت و حکومت هستند حتما می‌دانند، اما مایلیم از این تریبون به افکار عمومی اروپا بگوییم که اگر امنیتی در اروپا هست که قبلا مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفته و تلفاتی متوجه ملت‌های اروپایی شده، امنیت کنونی مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه علیه نیرو‌های تروریستی است. نقش برجسته سپاه در کمک به تامین امنیت در سوریه و عراق و اضمحلال خلافت داعش نادیده گرفتنی نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اروپا حتما می‌داند که جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدامات محاسبه نشده و نسنجیده کشور‌های اروپایی دست بسته نیست و ایران از توان و ارداده لازم برای برخورد متقابل در این زمینه برخوردار است. برای مناسبات دوجانبه هزینه بیش از این تولید نکند. حتما مقامات اروپایی مطلعند مجلس پیش نویس مصوبه دو فوریتی خود را آماده کرده و نسبت به اقدام نسنجیده اتحادیه اروپا اقدام قانونی انجام خواهد داد و بهتر است اتحادیه به پای خود شلیک نکند.

وی تأکید کرد: جواب ما حتما متناسب با رفتار اروپاست. در مقابل تعامل، تعامل و در مقابل تقابل، تقابل خواهیم کرد و متناسب با نوع اقدام آن‌ها اقدام جدی و پشیمان کننده انجام خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا بیان کرد: تبادل زندانیان یکی از موضوعات مورد توجه جدی ایران است که با مذاکرات با واسطه با آمریکا مورد توجه و نظر ما بوده است و به این موضوع از دریچه انسانی نگاه می‌کنیم و ایران به صورت جدی مایل است که اقدام لازم صورت بگیرد که زندانیان ایرانی در بند زندان‌های دولت آمریکا که به بهانه‌ها و اتهامات واهی از جمله دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران مورد دستگیری و زندانی شدن قرار گرفتند هر چه سریع‌تر آزاد و به خانواده‌های خود برگردند. با دولت آمریکا توافقاتی داشتیم و دولت آمریکا در یک بازه زمانی به رغم توافق اولیه موضوع تبادل زندانیان را به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام گره زد. ایران آمادگی دارد تبادل پیام‌ها از سوی دولت‌هایی که دنبال نقش آفرینی هستند صورت گرفته است و ما از زاویه نگرش انسانی آمادگی داریم و امیدواریم دولت آمریکا مسؤولانه عمل کرده و شاهد آزادی زندانیان باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات گروسی مدیرکل آژانس و ابراز تمایل برای سفر به تهران عنوان کرد: گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مقام مسؤول برای اظهارنظر در خصوص موضوع مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نیست. در رابطه با همکاری‌های ایران با آژانس، ایران کما فی السابق به همکاری و تعامل سازنده با آژانس در چارچوب حقوقی که ناشی از عضویت و همکاری است و تعهدات پایبند بوده و خواهد بود و به همکاری‌ها ادامه می‌دهد. کانال‌های ارتباطی ایران با مدیرکل آژانس ادامه دارد و برای انجام سفر ایشان به تهران و هیأت آژانس مبتنی بر روند گفتگو‌ها و با توجه به ماهیت فنی قضیه هر زمان زمینه سفر انجام شود این سفر انجام خواهد شد.

وی گفت: از طریق نمایندگی ایران در وین گفتگو‌ها و انتقال پیام‌ها هست. از منظر افق همکاری و تبادل گفتگو و احتمالا میزبانی از هیأت مشکلی در ایران وجود ندارد باید ببینیم روند گفتگو‌های فنی به کجا خواهد رسید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش دیگری درباره گشت ارشاد و پلیس امنیت اخلاقی و اظهارنظرات متعدد در این زمینه اظهار داشت: در ارتباط با موضوعات داخلی جهات ذیربط داخلی ایران اظهارنظر خواهند کرد. آن چیزی که مقامات مسؤول در این رابطه مطرح می‌کنند ملاک است و به لحاظ این جایگاه بنده مایل هستم در این زمینه ورودی نداشته باشم. موضوعی است که مرتبط با موضوعات داخلی جمهوری اسلامی ایران و دستگاه‌های داخلی است که در این رابطه اظهارنظر کنند. پاسخ‌های آن دستگاه‌ها مرجعیت خواهد داشت.

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی گفت: گفتگو‌های دو هیأت ایرانی و اوکراینی در ارتباط با ادعا‌های مطرح شده و اثبات نشده علیه جمهوری اسلامی ایران در بحث مشخصا پهپاد‌ها با کمک یک دولت دوست در یک دوره برگزار شد و در ترکیب هیأت اعضای فنی و تخصصی دو طرف حضور داشتند و شواهد و ادعا‌هایی که مطرح شده مورد بررسی قرار گرفته است. هیأت ایران توضیحات لازم را در ارتباط با آن میزان از نکاتی که در جلسه از سوی اوکراین ارائه شد، داد. در این خصوص هیچ گونه شواهد و مدارک اثبات کننده ادعای طرف اوکراینی و طرف‌های دیگری که چنین اتهامی را متوجه ایران می‌کنند ارائه نشده است.

وی افزود: قرار شد هیأت‌ها به کشورهایشان برگردند و در صورت لزوم گفتگو‌ها ادامه یابد. ایران برای انجام گفتگو‌های تکمیلی و بعدی منعی ندارد و در این زمینه محدودیتی احساس نمی‌کند. مواضع رسمی ایران در بحث اوکراین و ادعا‌های مطرح شده در خصوص پهپاد‌های صادراتی از ایران به مقصد روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین بار‌ها اعلام شده است. ایران تأکید کرده و می‌کند که هیچ پهپاد و هیچ ملزومات نظامی را برای استفاده یک طرف جنگ در اختیار هیچ کدام قرار نداده است. مواضع ایران روشن است.

وزیر خارجه بیان کرد: در گفت‌وگوی اخیر وزیر خارجه ایران با بورل مجددا وزیر خارجه ایران تأکید کرد که آماده است در صورت تمایل اوکرانی دور دیگری از گفتگو‌های فنی و تخصصی انجام شود و چنانچه طرف مقابل شواهد و ادله‌ای را ارائه کند، ایران بررسی می‌کند و پاسخ خواهد داد. اینکه طرف‌هایی مایل باشند با بهانه‌های واهی ایران را در مبحث جنگ اوکراین مسؤول قلمداد کرده و یا مسؤولیت‌هایی متوجه ایران کنند این اتهامات استمرار رفتارهاری سیاسی غلط آن‌ها مبنی بر اعمال فشار سیاسی علیه ایران برای بهره برداری‌های ثانویه و دیگر است.

وی گفت: ایران این اتهامات را رد می‌کند و همچنان بر موضع اصولی خود در خصوص جنگ اوکراین تاکید می‌کند که یک طرف جنگ نیست و قویا معتقد است به روند ساسی برای پایان دادن به جنگی که خسارات متعددی در حوزه انسانی و دیگر حوزه‌ها وارد کرده است. اتهام زنندگان به ایران صادر کنندگان بزرگ اسلحه به یک طرف جنگ هستند و حتی اتحادیه اروپا تبدیل به وارد کننده سلاح از آمریکا برای صادرات به اوکراین شده است. چنین کشور‌هایی حق ندارند ایران را در ارتباط با جنگ اوکراین مسؤول قلمداد کرده و اتهاماتی را متوجه ایران کنند.

وی در پاسخ به پرسشی اظهار داشت: توصیه می‌کنیم اتحادیه اروپا از این فضای چالشی خارج شود و رویکرد سازنده‌ای را در پیش بگیرد. اتحادیه اروپا به نقش ایران به خوبی واقف است و میزان اثرگذاری ایران در معادلات منطقه‌ای را به خوبی درک می‌کند. متاسفانه در ماه‌های اخیر متعاقب تحولاتی که در ایران رخ داد اتحادیه اروپایی و مشخصا سه کشور خاص از جمله آلمان سیاست‌های غیرسازنده و مداخله جویانه‌ای را در ارتباط با ایران در پیش گرفتند از جمله تهییج اغتشاشات و ... با اینکه بیش از یک ماه است اغتشاشات پایان یافته اتحادیه اروپا و تعدادی کشور خاص به دنبال دامن زدن به ایجاد بی ثباتی در ایران هستند و هزینه‌های سنگینی را در مناسبات دوجانبه تحمیل کردند. ایران به تعامل سازنده با تعامل سازنده و به تقابل به صورت متقابل پاسخ خواهد داد. به دنبال چالش آفرینی نیستیم و از ایجاد چالش با هیچ طرفی استقبال می‌کنیم و توصیه می‌کنیم در روند سیاست‌های اخیرشان نسبت به ایران بازبینی کنند و استفاده از ابزار فشار سیاسی برای امتیازگیری در موضوعات دیگر از سوی ایران غیرقابل قبول است و ایران در مقابل فشار‌های سیاسی از موضع خود عدول نخواهد کرد.

وی درباره رویکرد غیرسازنده چین، کره جنوبی و اظهارات مقتدی صدر درباره خلیج فارس گفت: بسیاری از منابع معتبر و اصیل تاریخی که از سوی دانشمندان و مورخان و جغرافیدانان بزرگ جهان و افراد شاخص ومورخان برجسته جهان عرب به رشته تحریر درآمده است نام اصیل خلیج فارس بر این پهنه آبی جنوب ایران اطلاق شده است. رویه تثبیت شده در سازمان‌های تخصصی بین‌المللی و سازمان ملل بر استفاده از نام کامل خلیج فارس در خصوص پهنه آبی جنوب ایران تأکید می‌کند. مجموعه اسنادی که در دوران‌های مختلف منتشر شده و در کتاب‌های موزه‌های کشور‌های عربی وجود دارد بر این نام تأکید دارد. این اقدام را غیراصولی تلقی می‌کنیم. خلیج فارس پهنه‌ای است برای همکاری بین همه کشور‌های منطقه که بتوانند مبتنی بر منافع و مصالح ملت‌های منطقه با هم همکاری کنند. دامن زدن به این موضوعاتی از این دست را کمک کننده نمی‌دانیم. در ارتباط با چین و کره واکنش‌های جدی نشان دادیم. دولت کره نشان داد متمایل است اشتباه خود را جبران کند و از نظر ما اقدام کافی صورت نگرفته است. در ارتباط با دولت چین در این رابطه توضیح دادیم و اقدامات دیپلماتیک جدی در این زمینه صورت گرفت و مواضع ایران بیان شد و انتظار داریم کشور‌های دیگری که عضو جغرافیای مشترک منطقه نیستند، ولی به دنبال همکاری در قالب‌های دو و چند جانبه با کشور‌های منطقه هستند در بیان مواضع به گون‌ه‌ای عمل کنند که به تعامل سازنده در منطقه کمک شود و از

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره اظهارات جان کربی که گفته ایران مذاکرات هسته‌ای را جدی نگرفته است، گفت: درباره اظهارات جان کربی مایلم تأکید مجدد کنم. در بحث مذاکرات جمهوری اسلامی جدی بود و سازنده عمل کرد و نکته‌ای که آن‌ها مطرح می‌کنند نشانگر نوع نگاهشان و جدیت آن‌ها در بحث مذاکرات هسته‌ای است. بار‌ها اعلام کردند موضوع مذاکرات هسته‌ای اکنون اولویت ما نیست و اشاره می‌کنند اولویت ما تحولات داخلی ایران است و حمایت از مطالبات و خواست ملت ایران، این نشانگر میزان جدیت آن‌ها و اراده سیاسی آن‌ها نسبت به پیشبرد مذاکرات در این بازه زمانی است. آنچه مطرح می‌کنند با آنچه انجام می‌دهند همخوانی دارد. حمایت آمریکا از بی ثباتی‌ها در ایران مداخله آشکار غیرقانونی و مداخله در امور ایران است و شرط بندی آن‌ها در امور داخلی ایران شرط بنددی توام با خسارت و اسب بازنده است. ایران مقتدر و با ثبات است و اعمال فشار در موضوعات ساسی و داخلی با هدف کسب امتیاز در مذاکرات ساسی قطعا به نتیجه نخواهد رسید و ایران از خطوط قرمز خود عدول نخواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در خصوص بازگشایی سفارتخانه‌های ایران در عربستان و مصر گفت: نماینده مجلس خودش باید توضیح دهد. ایران از روند تقویت مناسبات و ارتقای سطح مناسبات با کشور‌های همسایه و همجوار و همچوار منطقه‌ای استقبال می‌کند و دستی که برای دوستی به سمت ایران دراز شود به گرمی خواهد فشرد و از هرگونه ابتکار عمل مثبت و ارتقای مناسبات حتما استقبال می‌کند. مواضع مثبتی از سوی مقامات عربستان شنشدیم و مواضع مثبت را ارج می‌نهیم و نشانه مثبت می‌دانیم و در چارچوب رویکرد ایران برای حل و فصل اختلافات با برخی کشر‌های منطقه و ارتقای روابط عمل خواهیم کرد.

وی درباره گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با همتای سوئدی و انتقال ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا از چک به سوئد گفت: متاسفانه در طول دوره مسؤولیت رژیم چک در دوره ریاست بر اتحادیه اروپا شاهد میراث ناموفق در زمینه‌های مختلفی از جمله در ارتباط با ایران بودیم و همچنین شاهد یک میراث ناموفق و عملکرد غیرقابل دفاع در ارتباط با مقوله حقوق بشر بودیم. در طول ریاست رژیم چک بر اتحادیه اروپا تحولات زیادی در حوزه حقوق بشر شاهد بودیم. شاهد شدیدترین نقض حقوق بشر و نقض فاحش آن در سرزمین‌های فلسطین بودیم. نقض فاحش حقوق ملت فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و ده‌ها کشته و مجروح از بین ملت مظلوم فلسطین از جمله کودکان و زنان و شاهد هیچ گونه واکنشی از سوی ریاست اتحادیه اروپا در این زمینه نبودیم.

وی درباره تنش بین کره شمالی و جنوبی نیز بیان کرد: در مورد تنش‌های بین‌المللی از راهکار سیاسی برای پایان اختلافات در چارچوب حقوق بین‌الملل و روش‌های عادلانه حمایت می‌کنیم و نگاه اصولی و مبنایی ایران استفاده از روش‌های سیاسی و مراجعه به مکانیسم‌های بین‌المللی برای پایان دادن به اختلافات است.

کنعانی ادامه داد: روابط ما با هر دو کره خوب است و در حوزه دیپلماتیک گفتگو‌ها و تماس‌ها بین ایران و کره شمالی و کره جنوبی در سطوح مختلف برقرار است و سفارتخانه‌ها ما برقرار است و در جایی که ایران در ارتباط با موضوع معینی اگر نقشی از ایران مطالبه شود ایران ایفای نقش خواهد کرد. ایران در موضوعات اختلافی بین‌المللی که به صورت مستقیم به حوزه مصالح امنیتی و منافع درجه یک ایران ارتباط مستقیم پیدا نکند ایران بر مبنای اصول و قواعد بین‌المللی و منشور ملل متحد عمل می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی گفت: اینکه آمریکا با اقدامات نسنجیده در معادلات داخلی کشور‌ها و روابط دوجانبه کشور‌ها اقداماتی را صورت دهد رفتار شناخته شده سنتی در رفتار سیاست خارجی آمریکاست. آنچه مربوط به مناسبات ایران و عراق است، مناسبات دو کشور و چارچوب‌های آن را منافع و مصالح دو کشور تعیین می‌کند. عراق جزو شرکای بزرگ ایران در حوزه همسایگی است و دو طرف از این همکاری‌های اقتصادی و تجاری نفع متقابل می‌برند. ایران در کمک به نیاز‌های اساسی دولت عراق به ویژه در حوزه انرژی نقش سازنده و تعیین کننده‌ای دارد. نقش ایران در ارتباط با عراق و مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی این کشور کمک کننده، ثبات آفرین و تقویت کننده بوده و هیچگونه نقش سلبی نداشته است. اینکه دولت آمریکا تلاش کند در مناسبات خوب دو کشور نقش سلبی ایفا کند از رفتار‌های سنتی آمریکاست و دولت آمریکا معمولا پرونده خوبی نداشته است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره واکنش انگلیس به اعدام جاسوس این کشور گفت: ایشان به جرم اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران از طریق انتقال اطلاعات داخلی به اعدام محکوم شد. جرم ایشان جرم اعلام شده جاسوسی بود به همین جرم دستگیر و بعد از تشکیل پرونده قضایی و صدور کیفرخواست پرونده ایشان در دادگاه صالحه و جلسات متعددی که برگزار شد با حضور وکیلش بررسی شد و براساس مستندات ارائه شده در دادگاه به جرم جاسوسی برای انگلیس به اعدام محکوم شد بعد از آن پرونده در دیوان عالی کشور بررسی و دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام خواهی ایشان حکم ایشان اجرا شد. در ارتباط با موضع انگلیس و کشور‌های اروپایی طبیعی است ایران همانند هر کشور دیگری در ارتباط با امنیت ملی خودش با هیچ طرفی تساهل، تسامح و مماشات نخواهد کرد. اقدام ایشان اقدام علیه امنیت ملی ایران بود. اطلاعاتی که داد منجر به ترور و شهادت دانشمند برجسته هسته‌ای ایران شد.

وی گفت: کشوری که با جاسوس پروری و تسخیر یک شهروند ایرانی به عنوان جاسوس علیه امنیت ملی ایران اقدام کرد نسبت به اقدام ایران معترض است. کشور‌هایی که مدعی عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشور‌ها هستند نسبت به اقدام ایران معترضند. این در سوابق درخشان برخی کشور‌های اروپایی از جمله آلمان و انگلیس و ... است.

 

فارس

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: