جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
رئیس انجمن سرطان‌های زنان ایران گفت: سرطان دهانه رحـم از علـل مهـم مـرگ و میـر زنان بوده و اهمیت غربالگری و تشخیص زودرس سرطان‌ها به خصوص در جامعه زنان ایران ضروری است.
کد خبر: ۱۷۶۴۷
۰۲ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

به گزارش از انجمن سرطان‌های زنان ایران، دکتر طاهره اشرف گنجویی افزود: سـرطان دهانـه رحـم، نـه تنهـا شـایعتـرین و مهـمتـرین سرطان در زنان بسیاری از کشور‌های در حال توسعه است، بلکه به دلیل جوان بودن این افـراد هنگــام مــرگ، اهمیــت اجتمــاعی ایــن بیمــاری برجسته‌تر می‌شود.

وی اظهار داشت: مهمترین عوامل مستعد کننده این بیماری مصرف سیگار و داشتن رفتار‌های جنسی پر خطر بوده، ایـن سـرطان بـه دلیل داشـتن یـک دوره طـولانی قبـل از تهــاجم، در صورت وجــود برنامــه غربــالگری و همچنــین وجود درمان مناسب برای ضایعات اولیه، قابـل پیشگیری است.

رئیس انجمن سرطان‌های زنان ایران تصریح کرد: برنامـه سـازمان یافته غربالگری برای زنان ایرانی می‌توانـد تاثیر قابل توجهی در کاهش این بیماری داشته باشد و به عنوان یک ضرورت مطرح است، اما در مورد سرطان رحم غربالگری توصیه نمی‌شود، زیرا در اکثر موارد به صورت خونریزی غیر طبیعی رحمی ظاهر می‌شود و بنابراین بیمار معمولا در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه می‌کند.

اشرف گنجویی مهمترین عوامل در پیشگیری از سرطان رحم را اینگونه برشمرد و گفت: تغییر سبک زندگی در جهت کاهش اضافه وزن و انجام ورزش می‌تواند در کاهش میزان سرطان جسم رحم و تخمدان کاملا مؤثر باشد.

رئیس انجمن سرطان‌های زنان ایران با اشاره به برگزاری دهمین کنگره بین المللی سرطان‌های زنان در روز‌های ۳ الی ۵ اسفند در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی، اظهار داشت: در این کنگره در رابطه با آخرین پیشرفت‌های علمی مرتبط با سرطان‌های زنان بحث خواهد شد و اهداف اصلی آن شامل پیشگیری، درمان و همچنین بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان زنان است.

 

ایرنا

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: