جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
رسانه‌های چین امروز گزارش دادند بسیاری از مناطق مختلف این کشور اوج شیوع کرونا را پشت سر گذاشته‌اند.
کد خبر: ۱۷۵۵۵
۲۰ دی ۱۴۰۱ | ۲۱:۴۵

در حالی که سراسر چین درگیر شیوع گسترده کووید ۱۹ است، رسانه‌های این کشور امروز گزارش دادند که بسیاری از مناطق مختلف چین اوج شیوع کرونا را پشت سر گذاشته‌اند.

این در حالی است که مقامات چینی به رغم نگرانی‌های بین‌المللی درباره میزان و اهمیت شیوع کرونا در این کشور، تلاش می‌کنند شدت شیوع بیماری را کمتر از آنچه که هست، جلوه دهند.

در گزارشی که امروز در روزنامه رسمی این کشور منتشر شده، گفته شده است که میزان عفونت در پکن پایتخت چین و برخی دیگر شهرها، کاهش یافته است. در همین حال، یک مقام چینی در گفتگو با این روزنامه اظهار کرده که تقریبا تمام جمعیت ۱۰۰ میلیون استان هنان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

دولت چین دو روز پیش، در گام نهایی خداحافظی با سیاست کووید صفر، تمام مرز‌های زمینی، هوایی و دریایی خود را به‌روی مسافران بازگشایی کرد.

از زمان آغاز همه‌گیری کووید ۱۹، و اعمال سیاست کووید صفر در چین، تمام مرز‌های این کشور بسته شده بود، اما حالا پس از گذشت سه سال از آغاز همه‌گیری و برداشته شدن بسیاری از محدودیت‌های کرونایی در این کشور، مرز‌ها بار دیگر باز شدند و این کشور وارد مرحله جدیدی در نبرد علیه کرونا شد.

روزنامه رسمی حزب کمونیست در سرمقاله خود نوشت: زندگی در چین بار دیگر پیش می‌رود. در این مقاله سیاست‌های کووید دولت مورد تحسین قرار گرفته و گفته شده که کشور هم اکنون از مرحله «جلوگیری از سرایت بیماری» وارد مرحله «جلوگیری از بیماری شدید» شده است.

خبرگزاری شینهوا نیز اعلام کرد کشور وارد فاز جدیدی در مبارزه با کرونا شده است. این مرحله شامل گسترش مبارزه با همه گیری و افزایش سطوح مختلف واکسیناسیون است.

سرمایه‌گذاران امیدوارند بازگشایی مرزها، باعث تقویت مجدد اقتصاد ۱۷ تریلیون دلاری پکن شود که طی نیم قرن گذشته کمترین رشد خود را داشته است.

دولت چین اعلام کرد با بازگشایی مرزها، انتظار می‌رود حدود ۲ میلیارد نفر سفر در فصل جاری، در این کشور صورت بگیرد که این رقم دو برابر سال گذشته و ۷۰ درصد بیشتر از میزان سال ۲۰۱۹ است.

این در حالی است که مقامات بهداشتی ارشد چین و رسانه‌های این کشور پیشتر نیز بار‌ها اعلام کرده‌اند که در حال حاضر شیوع کووید در سراسر کشور دراوج خود قرار دارد و خطر گسترش بیشتر این بیماری وجود دارد، اما سعی می‌شود این موضوع کم اهمیت نشان داده شود.

سازمان بهداشت جهانی نیز اظهار کرد چین آمار شیوع بیماری در کشورش را دست کاری می‌کند و براساس ارزیابی متخصصان بهداشتی بین‌المللی، بیش از یک میلیون نفر در سال جاری ممکن است بر اثرابتلا به کرونا جان خود را از دست بدهند.

همزمان با شیوع مجدد کرونا در سراسر چین، و تلاش مقامات پکن برای بازگرداندن زندگی عادی به شهر‌های بزرگ، بیمارستان‌های این کشور با هجوم گسترده بیماران و فشار مضاعف بر کادر درمان مواجه شده است.

همزمان با اعلام لغو محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در چین، آمریکا اقدامات احتیاطی جدیدی را برای مسافرانی که از چین وارد ایالات متحده می‌شوند، در نظر گرفته است.

مقامات آمریکایی گفتند که دولت نگران افزایش موارد ابتلای کرونا در چین است.

ژاپن اکنون به‌هنگام ورود مسافران از چین، آزمایش کووید‌۱۹ را اجباری کرده است و مالزی اقدامات ردیابی و نظارت جدیدی را اعمال کرده است. مقامات آمریکایی نیز گفته‌اند که ایالات متحده اقدامات مشابهی را به‌عنوان راهی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا بررسی می‌کند.

پس از کشور‌های آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا و اسپانیا که تست اجباری کرونا را برای مسافران چینی تعیین کرده بودند، بریتانیا و فرانسه نیز تصمیم گرفتند که مسافرانی که از چین وارد می‌شوند باید آزمایش کرونای منفی ارائه دهند.

نارضایتی از سیاست کووید صفر چین اعتراضاتی را داخل این کشور برانگیخت و مقامات پکن را وادار کرد به‌سرعت به‌سمت پایان دادن به این سیاست‌ها و لغو سه سال قرنطینه حرکت کنند، در عین حال سرعت لغو محدودیت‌ها و تغییرات ناگهانی مرتبط با مقابله با کرونا باعث افزایش عفونت‌ها شده است.

پس از گذشت تقریباً سه سال، رهبری چین به‌طور ناگهانی در ۷ دسامبر پایان سیاست سختگیرانه خود را برای مقابله با کرونا اعلام کرد. بر اساس برآورد‌های رسمی تأییدنشده داخلی، تنها در سه هفته اول دسامبر ۲۴۸ میلیون نفر در این کشور به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که این ۱۸ درصد جمعیت است.

 

تسنیم

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر