جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
هزاران نفر از طرفداران رئیس جمهور سابق برزیل روز یکشنبه به کنگره ملی این کشور حمله ور شدند.
کد خبر: ۱۷۵۲۰
۱۹ دی ۱۴۰۱ | ۱۸:۴۵

بر اساس گزارش ها، طرفداران بولسونارو حفاظ‌های امنیتی اطراف کاخ «پلانالتو» را شکسته و وارد محوطه و ساختمان کنگره ملی برزیل شدند.

رویترز نیز خبر داد که طرفداران بولسونارو، به کاخ ریاست جمهوری، دادگاه عالی و کنگره ملی این کشور حمله کرده و وارد آن‌ها شده اند.


«لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» شامگاه یکشنبه هفته پیش به‌عنوان رئیس‌جمهور برزیل سوگند یاد کرد و قول داد که مسیر این کشور را برای نجات آن از گرسنگی، فقر و نژادپرستی، تغییر دهد.

داسیلوا در مراسم تحلیف خود که با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، گفت: «دموکراسی پیروز بزرگ در این انتخابات بود که بر خشن‌ترین تهدید‌ها علیه آزادی بیان غلبه کرد و بر فجیع‌ترین کارزار دروغگویی و نفرت‌پراکنی که برای تغییر نظر رأی‌دهندگان طراحی شده بود، فائق آمد».

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، لولا بدون نام بردن از «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهور پیشین برزیل اظهار داشت: «ما هیچ روحیه انتقام‌جویی علیه کسانی که تلاش کردند ملت را تحت تسلط طرح‌های شخصی و عقاید خود قرار دهند، نداریم؛ اما حاکمیت قانون را تضمین خواهیم کرد. کسانی که خطا کردند، پاسخگوی خطا‌های خود خواهند بود».

وی سپس به کنگره برزیل به‌عنوان بزرگترین کشور قاره آمریکای لاتین رفت و دولت بولسونارو را مسئول «نسل‌کشی» از طریق عدم واکنش مناسب به همه‌گیری ویروس «کووید-۱۹» که بیش از ۶۸۰ هزار برزیلی را به کام مرگ کشاند، دانسته و تاکید کرد: «مسئولان این نسل‌کشی باید بررسی شوند و نباید بدون مجازات بماند».

ژائیر بولسونارو که از وی به عنوان ترامپ برزیل یاد میشود در مراسم تحلیف لولا داسیلوا حضور نیافت و به ایالت فلوریدای آمریکا سفر کرد.

غیبت بولسونارو در شرایطی انجام شده که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم در مراسم تحلیف جو بایدن در این کشور حاضر نشد و بار‌ها ادعا کرده است که دموکرات‌ها تقلب کرده‌اند و او برنده انتخابات ۲۰۲۰ بوده است.

 

فارس

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر