جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
مقام‌های دولت بایدن می‌گویند که هیچ برنامه‌ای برای مجازات ریاض ندارند در عوض رهبران دو کشور در میانه تلاش‌های متوقف شده برای احیای توافق هسته‌ای با ایران (برجام) پروژه‌های نظامی و اطلاعاتی را در اولویت قرار داده‌اند.
کد خبر: ۱۷۴۸۸
۱۷ دی ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

مقام‌های آمریکایی و عربستانی گفتند سه ماه پس از این که روابط دو طرف به شکلی بی سابقه به پایین‌ترین سطح خود رسید، دولت بایدن تهدید‌های خود مبنی بر انتقام از ریاض را به واسطه تصمیم این کشور در اوپک پلاس پایان داد؛ حالا آنگونه که نشریه وال استریت ژورنال مدعی است آمریکا و عربستان در تلاش هستند تا برای مواجهه با نفوذ ایران هماهنگی‌های امنیتی‌شان را در سال ۲۰۲۳ افزایش دهند.

گرمی روابط واشنگتن ریاض به بهانه افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران
به باور تحلیلگران مقوله هایی، چون کاهش قیمت بنزین در ایالات متحده، نتایج نسبتا مطلوب انتخابات میان دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر برای دموکرات و همچنین نگرانی‌های ادعایی در ارتباط با ایران موجب شده تا دو طرف اختلاف‌های طولانی مدت خود را کناری بگذارند. ماه اکتبر زمانی که سعودی‌ها درخواست کاخ سفید در باب به تعویق انداختن کاهش تولید نفت را رد کردند، تنش‌ها میان ریاض و واشنگتن بالا گرفت چرا که موضع گیری ریاض به نگرانی‌ها در باب تورم دامن زد آن هم در شرایطی که دولت بایدن و دموکرات از نتایج احتمالی کارزار نوامبر بسیار نگران بودند.

در شرایط کنونی مقام‌های دولت بایدن می‌گویند که هیچ برنامه‌ای برای مجازات ریاض ندارند در عوض رهبران دو کشور در میانه تلاش‌های متوقف شده برای احیای توافق هسته‌ای با ایران (موسوم به برجام) پروژه‌های نظامی و اطلاعاتی را در اولویت قرار داده اند. به نوشته وال‌استریت ژورنال، چندی پیش ریاض و واشنگتن اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند که در چارچوبش ادعاهایی، چون آمادگی ایران برای حمله قریب الوقوع به عربستان مطرح شده بود؛ قرار بر آن بود تا دو بازیگر پاسخی هماهنگ به چنین فعل ادعایی دهند؛ فعلی که تهران آن را به شدت رد کرد. با این همه ارتش آمریکا هواپیما‌های جنگی و بمب افکن‌های خود را به نمایش گذاشت؛ اقدامی محرک در برهه‌ای حساس.

پس‌لرزه‌های ناتو خاورمیانه‌ای بایدن
به ادعای وال‌استریت ژورنال مقام‌های آمریکایی و سعودی بر این باورند که فصل تازه همکاری شان نقطه عطفی است در روابط آن‌ها پس از شکاف‌ها در ماه اکتبر. کالین کال، معاون سیاسی وزیر دفاع پنتاگون در این باره مدعی شد «تصور می‌کنیم که ترکیبی از دو مقوله اشتراک گذاری سریع اطلاعات و تغییر موقعیت دارایی‌های نظامی می‌توانند از ریاض در برابر نفوذ رو به رشد ایران حراست کند».

همزمان مقام‌ها به همکاری نظامی پایدار اشاره کردند که به تداوم روابط سیاسی در طول ماه‌ها تحول کمک کرد. به عنوان نمونه جت‌های جنگده سعودی در سال گذشته چندین بار بمب افکن دوربرد آمریکایی را در مانور‌هایی با دیگر متحدان واشنگتن اسکورت کردند. به ادعای این نشریه در شرایط کنونی ایالات متحده در حال همکاری نزدیک با عربستان، اسرائیل و دیگر بازیگران خاورمیانه است تا سامانه‌های دفاع هوایی هماهنگ جدید و همکاری در دریا را برای بازدارندگی ایران توسعه دهد؛ (فعلی که با توجه به موضع تهران مبنی بر خروج کشور‌های فرامنطقه‌ای و عدم دخالتشان در معادلات منطقه می‌تواند پیامد‌های جدی را برای منافع واشنگتن به دنبال داشته باشد).

چتر امنیتی بر محور یک ادعا
ژنرال الکسوس گرینکویچ که فرماندهی نیروی هوایی ایالات متحده در خاورمیانه را بر عهده دارد، مدعی است که ایجاد مشارکت‌های قوی ضروری است. این مقوله موجب می‌شود این زمین کلیدی امن و در اردوگاه ما در کنار نظم بین الملل لیبرال که از زمان جنگ جهانی دوم برقرار بوده، حفظ شود. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسش‌هایی در باب روابط با عربستان سعودی گفته است که ایالات متحده به ارزیابی روشمند و استراتژیک روابط با ریاض و در راستای منافع ما ادامه خواهد داد.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری در ماه دسامیر گفته بود که ریاض به تلاش‌ها برای داشتن پل ارتباطی قوی با ایالات متحده در سراسر جهان و در حوزه‌های امنیتی و سیاسی ادامه خواهد داد. به ادعای تحلیلگران گرم شدن روابط عربستان و آمریکا که اخیرا بسیار سرد شده بود در حالی رخ داد که دولت بایدن به دنبال تغییر شکل حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه با تعریف چتر امنیتی است. آن‌ها در ادامه تحلیل‌های ادعایی شان گفته اند که نگرانی‌ها در مورد ایران از زمانی آغاز شد که مسئله ارسال پهپاد‌های ایرانی به روسیه مطرح گشت؛ (ادعایی که از زمان رسانه‌ای شدن بار‌ها توسط مقام‌های ایران رد شد. تهران بار‌ها اعلام کرده که فارغ از همکاری‌های نظامی و استراتژیکی با مسکو در جنگ اوکراین دخالتی نداشته و ندارد و حاضر در قامت میانجی برای تحقق صلح در اوکراین فعالیت کند).

همکاری متزلزل
به نوشته وال استریت ژورنال، ایالات متحده و مقام‌های سعودی هشدار می‌دهند که این روابط همچنان متزلزل است و ممکن است دوباره سرد شود. شاهزاده محمد بن سلمان سیاست خارجی مستقل تری را ترسیم کرده و روابط خوب با رقبای آمریکا، چون چین و روسیه؛ دو بازیگری که از منظر استراتژیک برای ریاض با اهمیت هستند را نیز در اولویت قرار داده است آن هم در شرایطی که دولت بایدن قصد دارد چین و روسیه را هدف قدرت آتش خود قرار دهد.

محدودیت واشنگتن برای نزدیکی به ریاض
وابستگی ایالات متحده به روابط نظامی اش با عربستان سعودی دارای محدودیت‌هایی است. آمریکا یک بار یک ناو هواپیمابر را برای نشان دادن تعهد نظامی اش به امنیت خلیج فارس در این منطقه مستقر کرد، اما ۱۵ ماه است که در این زمینه منفعل است و در عوض تانکر‌ها و جت‌های جنگی اش را فرستاده.

هرگونه نزدیکی در حال ظهور فعلا به تصمیم عربستان در باب نفت منوط نیست، زیرا مقام‌های پادشاهی گفته اند که کاهش تولید نفت در راستای منافع ملی شان است. پیشتر عربستان سعودی به واسطه هم صدایی با روسیه در اوپک پلاس در باب کاهش تولید نفت هدف انتقاد تند قانونگذاران آمریکایی قرار گرفت تا جایی که کنگره، دولت بایدن را برای توقف فروش تسلیحات به ریاض تحت فشار قرار داد. حالا در سال ۲۰۲۳ و با شروع به کار کاپیتول هیل بسیاری می‌گویند در فصل تازه فعالیت‌های کنگره، روابط آمریکا و عربستان به آزمون گذاشته خواهد شد.

شان کاستن، نماینده و نویسنده لایحه ناموفقی که پس از کاهش تولید نفت ارائه شد و در چارچوبش بر خروج نیرو‌ها و پدافند هوایی آمریکایی از عربستان تاکید شده بود گفته که ایالات متحده هنوز باید روابطش با عربستان را مورد ارزیابی قرار دهد و چرخش ما به سمت انرژی پاک و تولید داخلی تسریع گردد. مقام‌های سعودی گفتند که کاهش تولید نفت برای اقتصاد آن‌ها ضرورت دارد و هرگونه پیشنهادی مبنی بر کمک به روسیه را رد کردند.

روسیه به عنوان بخشی از ائتلاف ۲۳ کشوری موسوم به اوپک پلاس، تولید نفت خود را کاهش داد. در حالی که بهای نفت پس از این تصمیم افزایش یافت در نهایت در پایان سال میلادی به دلیل هراس از رکود جهانی سیل نزولی را تجربه کرد.

پیچیده‌تر شدن فرایند حمایتی آمریکا از عربستان
نقطه کانونی برای ادامه همکاری نظامی ایالات متحده و عربستان، پایگاه هوایی شاهزاده سلطان است، پاسگاه بیابانی در جنوب ریاض که از ساختمان‌ها و چادر‌های موقت تشکیل شده است. مقام‌های دولت بایدن در برابر خارج کردن موشک پاتریوت از این پایگاه سعودی مقاومت کردند و گفتند که این موشک‌ها برای حراست از نیرو‌های آمریکایی مستقر در این جغرافیا ضروری هستند.

جنگده‌های سعودی سال گذشته ماموریت‌هایی را انجام داده و بمب افکن‌های دوربرد آمریکایی را در حریم هوایی ملی خود اسکورت کرده و به قدرت پروژه نظامی آمریکا در سراسر خاورمیانه کمک کردند. B-۵۲ هفته‌ها قبل و بعد از تصمیم اوپک پلاس تا حدی از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان خارج شدند. انتظار می‌رود امسال نیز این فرایند ادامه داشته باشد. تریسی جونز، معاون مدیر بخش همکاری امنیتی نیروی هوایی در خاورمیانه گفت که ماموریت‌های آموزشی معمول به هر دو طرف در مسدود کردن و مقابله اساسی عملیات هوایی کمک می‌کند. به گفته او، آمادگی آمریکا برای اجرای این ماموریت تغییر نکرده بلکه فرایند پیچیده‌تر شده است.

 


اکو ایران

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر