جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
پژوهشگران پنج دانشگاه آمریکا طی یک پژوهش علمی جدید روشی را کشف کردند که ضمن استفاده از آن امکان دسترسی به بخشی از اطلاعات کاربران گوشی‌های اندروید امکان‌پذیر می‌شود!
کد خبر: ۱۷۳۷۳
۱۰ دی ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

پژوهشگران پنج دانشگاه آمریکا طی یک پژوهش علمی جدید روشی را کشف کردند که ضمن استفاده از آن امکان دسترسی به بخشی از اطلاعات کاربران گوشی‌های اندروید امکان‌پذیر می‌شود! شواهد نشان می‌دهد که این دسترسی غیرمجاز به اطلاعات کاربران از طریق برخی سنسور‌های موجود در تلفن‌های همراه امکان پذیر می‌شود!

این پژوهشگران در روش جدید خود که آن را EarSpy نام‌گذاری کرده‌اند با استفاده از بررسی ارتشعات دریافتی از بلندگو‌ها و دیگر سنسور‌های موبایل، اطلاعاتی گران‌بهاء دربارۀ تماس‌های تلفنی و موضوع مکالمات کاربران به دست می‌آورند!

پژوهشگران پنج دانشگاه تگزاس، تمپل، دایتون، راتچرز و نیوجرسی به صورت مشارکتی این پروژۀ تحقیقاتی را به نتیجه رسانده‌اند، البته در رابطه با این روش باید دقت داشته باشید که بدون بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفتۀ صوتی امکان استفاده از شیوۀ EarSpy برای بهره‌برداران ممکن نخواهد بود از طرفی کیفیت خروجی این روش ارتباط مستقیمی با مشخصات فنی تلفن‌همراه کاربر دارد.
 
براساس اعلام پژوهشگران این پروژه، روش جدید با محدودیت‌هایی نیز در کیفیت اطلاعات به دست آمده روبرو است به نحوی که جنسیت تماس گیرندگان با دقت  ۸۸.۷ درصدی، صدای کاربران با دقت  ۳۳ تا ۴۱ درصد و صحت سنجی caller ID با ضریب دقت ۷۴ درصدی قابل تشخیص خواهد بود، البته محققان انتظار دارند که تقویت هوش مصنوعی در این سیستم منجر به رشد دقت آن و نزدیک شدن به ضریب دقت ۱۰۰ درصدی شود.

هرچند محققان این پروژه مدعی هستند که کاربران نباید نگران استفاده عمومی از روش  EarSpy باشند؛ چرا که بهره‌بردار امکان دسترسی به جزئیات مکالمات را نخواهد داشت، اما واقعیت این است که وجود این امکان برای هکر‌ها به منزلۀ حفرۀ امنیتی بزرگی برای اندروید محسوب می‌شود و هرلحظه امکان دارد که اطلاعات کاربران خدشه پیدا کند.

 البته به طور کل اتصال به شبکه و استفاده از تلفن‌همراه هوشمند به این معنا است که ما مشکلی با اشتراک‌گذاری شدن اطلاعات داخل گوشی خود نداریم به عبارت ساده‌تر زمانی که گوشی هوشمند در دست می‌گیریم، باید به طور دائم خاطرمان باشد که افراد مختلفی امکان دسترسی به این اطلاعات را دارند، شاید به همین جهت است که بسیاری از بزرگان دنیای فناوری از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند.

 

برنا

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر