جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
صعود بورس تهران در روز جاری به قدری قدرتمند بود که شاخص کل بورس توانست با رشد ۴.۵ درصدی همراه شود که حتی در اوج بازار در سال ۹۹ نیز چنین رشدی دیده نشده بود.
کد خبر: ۱۷۳۳۸
۰۸ دی ۱۴۰۱ | ۰۰:۴۲

با این جهش، پس از گذشت بیش از دو سال، شاخص بورس مقاومت مهم ۱.۶ میلیون واحدی را پشت سر گذاشت. شاخص هم‌وزن نیز با وجود روند ضعیف‌تر نسبت به شاخص کل، شرایط مناسبی را پشت سر گذاشت و توانست بازدهی ۲.۹۲ درصدی را به ثبت برساند.

صعود قدرتمند بورس در آخرین روز هفته ابتدایی زمستان ۱۴۰۱، دلایل مهمی را در پشت خود داشت که عمده آن به تحولات صورت گرفته در بازار ارز بازمیگردد و مدتی است به محرکی جدی برای بازار سهام تبدیل شده است.

رشد نماگرهای قیمتی بورس تهران تنها رکورشکنی‌های بازار امروز نبودند و در متغیرهای دیگری نیز شگفتی‌های مهمی رخ داد. روند ارزش معاملات که مدتی است خود را از کانال ۲هزار میلیارد تومانی خارج کرده بود و طی چند روز گذشته به بالای کانال ۷هزار میلیارد تومانی رسیده است، طی معاملات روز جاری به عدد ۱۱۵۲۱ میلیارد تومان رسید تا بالاترین عدد ثبت شده در سال ۱۴۰۱ و همچنین بیشترین مقدار از شهریور سال ۹۹ را شاهد باشیم.

در کنار این موضوع ورود پول چشمگیری نیز از سمت کدهای حقیقی به چرخه معاملات سهام رخ داد و عددی بالغ بر ۱۱۱۴ میلیارد تومان پول از سمت حقیقی‌ها برای خرید سهام به بازار وارد شد که از آبان سال ۹۹ تکرار نشده بود.

به نحوی می‌توان گفت که این مسائل دست به دست هم داد تا تمامی متغیرهای مهمی که نشان‌دهنده میزان رونق بورس تهران هستند، از روزی رویایی برای سهامداران خبر دهند. روند جستجو کلمه «بورس» در گوگل توسط ایرانی‌ها نیز به خوبی نشان می‌دهد که بار دیگر بورس درحال تبدیل به یکی از دغدغه‌های روزمره ایرانیان شده و این متغیر نیز رکوردی جدید در سال ۱۴۰۱ برای خود رقم زده است.

 

اقتصاد فردا

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر