جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
همزمان با آغاز موج بازگشت زائران اربعین به کشور
در حالی که موج بازگشت زائران به کشور آغاز شده اما در پایانه ها شاهد کمبود ناوگان حمل ونقل جاده ای و افزایش کرایه ها هستیم.
کد خبر: ۱۷۳۰۱
۲۲ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۰
نویسنده : محبوبه کباری

رسانه تحلیلی تصویری بهمن گروه اقتصاد: این روز‌ها شاهد موج دوم بازگشت زائران به کشور از ۶ پایانه مرزی به کشور هستیم و با توجه به آنکه در چند روز گذشته حجم زیادی از زائران در پایانه‌های مرزی به دلیل بسته شدن مرز و نبود اتوبوس برای اعزام به نجف با مشکلات بسیار زیادی روبرو شدند ستاد اربعین تصمیم گرفت که برای چند روزی مرز‌ها ببند تا عبور از مرز‌ها با اعزام اتوبوس به عراق تسریع پیدا کند.

به گفته بسیاری از زائران نرخ کرایه‌ها در آن سوی مرز‌ها به بیش از ۸۰۰ تا ۲ میلیون تومان رسیده بود. بعد از مشکلات ایجاد شده در این ایام شاهد موج بازگشت زائران شدیم و این خود تازه اول ماجرا بود.

با توجه به آنکه بخش زیادی از زائران از طریق ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای باز می‌گردند همین امر باعث شده که در بخش اتوبوسرانی هم با مشکلات زیادی روبرو شویم.

 

کرایه های که به یک باره افزایش یافتند

هم اکنون به گفته بسیاری زائران نرخ‌های کرایه حمل برای ناوگان اتوبوسرانی که پیش از این اعلام شده بود که تنها ۷۵ نرخ کرایه‌ها افزایش یابد، اما بررسی‌های میدانی حاکی از افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۵درصدی نرخ کرایه‌های حمل ونقل در پایانه‌ها به ویژه پایانه مرزی مهران است.

از سوی دیگر کمبود ناوگان خود معضل جدید دیگری است که گریبانگیر زائران برای برگشت به شهر‌های خود شده است.

در همین رابطه داریوش باقر جوان مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گفتگو با بهمن با بیان اینکه متاسفانه دستگاه‌های دیگر طبق مصوبه ستاد اربعین مقرر کرده بودند که ۳هزار و۷۰۰ دستگاه ناوگان برای جابه‌جایی زائران در اختیار سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قرار دهند، اما تاکنون کمتر از ۱۰ فروند ناوگان در اختیار ما قرار داده اند گفت:  در روند رفت زائران این دستگاه‌ها  حتی با دستور معاون اول رئیس جمهور  ناوگانی به این بخش اضافه نکردند و ما امیدوار بودیم که این همکاری در زمان برگشت بیشتر باشد که متاسفانه تاکنون موفق نبوده است.

 

هیچ راننده ای حق افزایش کرایه ندارند

وی ادامه داد: هیچ یک از شرکت‌های حمل نقلی و یا رانندگان حق افزایش کرایه بیش از نرخ مصوب را ندارند و در صورت مشاهده با این شرکت‌ها برخورد خواهد شد.

باقر جوان بیان کرد: تابلو‌های نرخ‌های مصوب در تمامی پایانه‌ها نصب شده و نیرو‌های بازرسی و تعزیرات هم در پایانه‌ها هستند و مسافران در صورت مشاهده به شماره ۱۴۱ پیامک کنند. 

مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری گفت: پیش از این ۷۵ درصد نرخ کرایه‌ها افزایش یافته بود، اما مجدد با تصویب ستاد اربعین نرخ کرایه‌ها افزایش ۱۰۰ درصد یافته و شایعاتی که به ۱۲۵ تا ۱۳۰ درصد افزایش یافته است را رد می‌کنم.

براساس این گزارش وضعیت مرز‌ها در روز‌های اخیر بسیار نابه سامان و شلوغ بود، اما هم اکنون با مدیریت بهتر و تسریع در اعزام زائران به شهر‌های نجف حجم تردد بهتر شده و امیدوار هستیم زائران با مدیریت زمان برگشت خود شرایط بهتری را برای سایر زائران فراهم کنند.

انتهای پیام

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: