جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
بشر بدنبال طول عمر بیشتر
جاناتان لاک پشت 190 ساله
کد خبر: ۱۷۲۷۷
۲۱ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۲
نویسنده : میثا سبزعلیزاده

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده :  در پستاندارانی مانند انسان،فرآیند پیر شدن اجتناب ناپذیر است. میزان مصرف ویتامین تاثیری دراین فرآیند ندارد و با بالا رفتن سن پوست شل می شود، استخوان ها نرم و مفاصل سفت می شوند. این روند در لاک پشت ها تاحدی متفاوت است  به رغم پوست چروکیده و لثه‌های بدون دندان، گونه‌هايشان   به‌نظر می‌رسد که از آسیب‌های پیری آسیبی ندیده باشند مانند لاک‌پشت‌های غول‌پیکر گالاپاگوس.

 برخی از آنها در حالی به 100 سالگی می رسند، که  تنها اندکی کاهش سرعت در حرکت دارند. برای یافتن علل این پدیده شگفت دو گروه از محققان لاک پشت ها و گونه های دیگری از حيوانات خونسرد را مورد بررسی قرار دادند که نتایج مطالعه بدست آمده در مجله Science منتشر شد.

راز طول عمر لاک پشت ها

 تحقیقات قبلی در مورد مسئله پیری عمدتاً حول حیوانات خونگرم مانند پستانداران و پرندگان می چرخید. اما گونه‌هایی مانند ماهی، خزندگان و دوزیستان طول عمر بیشتری دارند. به عنوان مثال، سمندرهایی به نام «اولم» برای نزدیک به یک قرن در غارهای زیرزمینی زنده میمانند. لاک‌پشت‌های غول‌پیکر می‌توانند دو برابر بیشتر عمر کنند - بعنوان مثال یک لاک‌پشت سیشل به نام جاناتان تولد ۱۹۰ سال عمر دارد- در یکی از مطالعات جدید، محققان مجموعه‌ای از داده‌ها را روی ۷۷ گونه خزندگان وحشی و دوزیستان از جمله اژدهای کومودور، مارهای آمریکای شمالی و قورباغه‌های درختی گردآوری کردند.

این تیم چندین دهه از داده‌های های مختلفی برای تجزیه و تحلیل ویژگی هایی مانند متابولیسم برای تعیین تأثیر آنها بر پیری و طول عمر استفاده کردند. بث رینکه، زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه نورث ایلینوی و نویسنده این مطالعه جدید، می‌گوید: ما این مجموعه داده‌های فوق‌العاده را بدست اوردیم تا به پرسش‌هایی درباره پیری پاسخ دهیم که قبلاً مبهم بودند. آنچه مسلم است زندگی طولانی نیاز به منحنی پیری ملایم دارد. بعد از اینکه اکثر حیوانات به بلوغ جنسی می رسند، بیشتر انرژی آنها صرف تولید مثل می شود. این زوال فیزیکی، یا پیری، اغلب باعث افزایش خطر مرگ و میر می شود، زیرا حیوانات مسن تر در معرض شکارچیان یا بیماری قرار می گیرند. اما چندین حیوان خونسرد با افزایش سن، كمتر پیر می‌شوند.

راز طول عمر لاک پشت ها

حیوانات خونسرد به جای متابولیسم‌های تخلیه‌کننده انرژی که حیوانات خون‌گرم انجام میدهند برای کالیبره کردن دمای بدن خود متکی به محیط هستند. اما دکتر راینکه و همکارانش کشف کردند که برخی از اکتوترم ها بسیار سریعتر از حیوانات خونگرم هم اندازه پیر می شوند، در حالی که در برخی دیگر این روند بسیار کند تر است. نرخ پیری مارمولک‌ها و مارها متفاوت است و تنها گروهی که به سختی دچار پیری میشوند، لاک پشت ها هستند.

[در مطالعه جدید محققان 52 گونه از لاک پشت های اسیر در باغ وحش ها و آکواریوم ها را بررسی کردند. آنها دریافتند که 75 درصد از گونه ها، از جمله لاک پشت های غول پیکر آلدابرا و لاک پشت های پنکیک، کمتر با گذر زمان دچار پیری میشوند. تعداد کمی نیز مانند لاک‌پشت‌های یونانی و لاک‌پشت‌های مرداب سیاه، حتی نرخ پیری منفی را نشان دادند، به این معنی است که خطر مرگ و میر آنها با افزایش سن کاهش می‌یابد.

 

 سرعت پیری در این گونه از لاک پشت ها حدود 80 درصد کمتر از انسان‌ها است. این مسئله در لاک پشت ها با توجه به متابولیسم کند بدنشان منطقی است. محققان همچنین ارتباط بین عمر طولانی آنها را با پوسته های محکم بدنشان مشخص کرده اند. از آنجایی که لاک پشت های گیاهخوار زندگی خود را صرف خوردن سبزیجات می کنند ، اکثرا از گیزرها  نیز محافظت می کنند.

بررسی لاک‌پشت‌هایی که در باغ‌وحش‌ها بودند   نشان داده محیط‌های ایده‌آل می‌تواند پیری را کند کند، زیرا خزندگان در دمای ایده‌آل استراحت می‌کنند و از رژیم غذایی متعادلی از میوه‌ها و سبزیجات لذت می‌برند. ریتا داسیلوا، زیست‌شناس جمعیت در دانشگاه جنوب دانمارک و نویسنده مطالعه لاک‌پشت‌ها، می‌گوید: «ما جمعیت‌های باغ‌وحش‌ها را با جمعیت‌های وحشی مقایسه کردیم و متوجه شدیم که جمعیت‌هایی که در شرایط حفاظت‌شده قرار دارند،روند پیری را متوقف می‌کند. وی افزود هرچند شرایط زندگی برای انسان‌ها و محیط بهتر و بهتر می‌شود، اما هنوز نمی‌توانیم پیری را متوقف کنیم.»

[در حالی که خطر مرگ و میر در لاک پشت ها طول دهه ها راکد باقی مانده است، طبق گفته کالب فینچ، متخصص پیری در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی که پیری را در انسان مطالعه می کند، آنها هنوز نتوانسته‌اند راز جوانی ابدی را به دست بیاورند. مانند انسان های مسن، در نهایت بینایی و قلب در لاک پشت ها نیز ضعیف می شود. دکتر فینچ درادامه گفت: «بعضی از آنها به آب مروارید مبتلا می‌شوند و تا حدی ضعیف هستند که باید با دست تغذیه شوند. "آنها در دنیای واقعی زنده نمی مانند، بنابراین هیچ شکی وجود ندارد که آنها پیر می شوند. دکتر داسیلوا گفت:" این خزندگان نمی‌توانند از مرگ پیشی بگیرند اما اگر به مطالعه تکامل پیری در لاک‌پشت‌ها ادامه دهیم ممکن است بتوانیم راهی برای افزایش طول عمر و کاهش زوال مرتبط با افزایش سن پیدا کنیم.»

 

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: