جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
شبکه بی‌بی‌سی از روز گذشته و بعد از اعلام فوت ملکه انگلیس، بصورت گسترده به نفع نظام سلطنتی و پادشاه سابق این کشور مطالبی کار کرد که بیش از آنکه جنبه خبری داشته باشد، رپورتاژ بشمار می‌رفت.
کد خبر: ۱۷۲۴۹
۱۹ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۳

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل از تسنیم، ملکه الیزابت دوم بعد از 70 سال سلطنت بر انگلستان و کشورهای تابعه آن در سن 96 سالگی درگذشت؛ اگرچه خبر فوت یکی از کهنسال ترین سلاطین جهان برای رسانه‌ها خبرساز شد، اما پوشش برخی شبکه‌ها به نحوی بود که می‌توان آن را نوعی آبروریزی حرفه‌ای دانست.

با اعلام خبر درگذشت ملکه الیزابت، بی بی سی فارسی در صفحات خود در اینستاگرام شروع به انتشار مطالبی در این‌خصوص کرد اما بازخورد مردم به‌نحوه خبر زدن این شبکه موجب شد تا کامنت‌ پست‌های مرتبط با ملکه را ببندد؛ اگرچه کسی از بی بی سی این انتظار را ندارد که در ارتباط با نقش ملکه در کودتای 28 مرداد یا جدایی بحرین مطلبی بنویسد، اما مطالب خبر منتشر شده بیش از آنکه جنبه خبری درباره تغییر و تحولات نظام سلطنت داشته باشد، با  رپورتاژهایی در مدح ملکه از وی با عناوین اغراق آمیز «ملکه خوش‌قلب» یا «نقطه ثابت در جهان در حال تغییر» یاد کردند. 

نکته جالب اینجاست که برخی کارمندان زن این شبکه لباس مشکی برتن دارند و کارمندان مرد نیز با کراوات مشکی در حال گزارش کردن هستند؛ حتی برخی کارکنان آن تنها در صفحه تلویزیون اینگونه نبودند بلکه در صفحات شخصی خود نیز لب به تعریف و تمجید از ملکه 96 ساله گشودند.

آبرویی که با مرگ ملکه از بی‌بی‌سی فارسی رفت!

بی‌بی‌سی حتی پا را فراتر گذاشته و در گزارش‌هایی نظام سلطنت بریتانیا را تشریح کرد؛ یکی از نکات قابل توجه  روزهای گذشته برای مردم، نظام سلطنتی و اختیارات پادشاه بریتانیا بود؛ اختیاراتی که حالتی از سلطنت مطلقه نسبی دارد و نشان می‌دهد که برخلاف تبلیغات یک مقام تشریفت نیست و همچنان در ساختار سیاسی این کشور بالاترین جایگاه را دارد.

 از لابلای گزارش های رپورتاژی بی‌بی سی هم می‌توان میزان نفوذ و همچنین تسلط خانواده وینزر‌ها(دودمانی که بر این کشور حکومت می‌کند) را بر اوضاع و احوال این کشور فهمید؛ اینکه تمام تمبرها و سکه‌ها منقش به نیم رخ ملکه است یا اینکه برخی محصولات غذایی و اقلام هستند که بر روی خود مهرِ «به تائید علیاحضرت ملکه» را دارند؛ مهری که نشان می‌دهد این شرکت به طور مرتب تأمین‌کننده خرید‌ها و نیاز‌های خانواده سلطنتی است.

آبرویی که با مرگ ملکه از بی‌بی‌سی فارسی رفت!

بی‌بی‌سی فارسی که تلاش داشت در طول این سال‌ها یک رویکرد حرفه‌ای از خودش نمایش دهد، با مرگ ملکه حتی فرصت اظهارنظر از مخاطبان هم سلب کرد و با رویکردی کاملاً یک طرفه به تمجید از ملکه سابق و نظام سلطنتی پرداخت.

انتهای پیام

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: