جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
یکسال از وعده ساخت سالانه یک میلیون مسکن گذشت؛
دولت سیزدهم از همان روزهای اول وعده ی ساخت سالانه 1 میلیون مسکن را مطرح کرد و به دنبال آن مدعی شد که اوضاع اجاره بها را نیز سامان خواهد داد، اما آنچه امروز مشاهده می شود هیچ مناسبتی با آن وعده ها ندارد و ما شاهد افزایش افسار گسیخته قیمت مسکن بخصوص در کلان شهرها و به تبع آن افزایش سرسام آور اجاره بها هستیم.
کد خبر: ۱۷۲۰۱
۱۹ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۸
نویسنده : محبوبه کباری

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه اقتصاد: دولت وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی را داده بود و در همان ابتدا اعلام کرد که سالانه یک میلیون واحد مسکونی در شهر‌های مختلف ساخته خواهد شد، اما بعد از گذشت مدتی و آغاز ثبت نام این وعده تغییر کرد و اعلام شد که دو میلیون واحد مسکونی هر دو سال ساخته و به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

با توجه به آنکه برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی باید ۸۰ هزار هکتار اراضی تامین شود، اما طبق آخرین آمار هنوز بسیاری از دستگاه‌ها اراضی خود را در اختیار وزارت راه وشهرسازی قرار نداده اند و همین باعث کند شدن روند ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن شده است. 

براساس این گزارش تاکنون اراضی یک و نیم میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شده و هنوز اجرای پروژه در بسیاری از شهر‌ها آغاز نشده است.

همچنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی و همچنین عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها و کند پیش رفتن پروژه‌ها باعث شد که رئیس جمهور دستور دهد ساخت خانه‌های ویلایی و اختصاص زمین به متقاضیان برای ساخت واحد‌ها توسط خود افراد به مرحله اجرایی برسد.

این بدعملی در حوزه مسکن تا جایی پیش رفت که مقام معظم رهبری از عقب ماندگی در حوزه مسکن گله‌مند شد و اعلام کرد که عقب ماندگی در مسکن باعث شده افزایش قیمت در حوزه اجاره را شاهد باشیم.

 

عقب ماندگی در مسکن جبران می‌شود

در همین خصوص چندی پیش رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اهمیت مسکن در کشور گفت: ما یک عقب‌ماندگی جدی در بخش ساخت مسکن در کشور داریم که بخش عمده آن مرتبط با پاسخگویی به نیاز‌های جدید است و بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون مسکن کم داریم.

وی گفت: از مهرماه به بعد، تحویل مسکن به متقاضیان ادامه پیدا خواهد کرد. در شهر‌هایی که زمین وجود دارد، ما زمین رایگان می‎دهیم تا بروند و در مدت زمان معین خانه بسازند.

قاسمی با اشاره به برنامه دولت برای ساخت مسکن یک طبقه و دو طبقه گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در مرحله نهایی شدن قرار گرفته و برنامه داریم تا پایان دولت ۸۰۰ هزار مسکن روستایی را تکمیل کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ۳۰۰ هزار مسکن خودمالکی در دستور کار است، گفت: هدف ما در کشور افزایش عرضه مسکن است که به صورت شبانه روزی پیگیری می‌شود.

وی افزود: مسئله ما مسئله زمین نیست و ما زمین را برای ۲ سال آتی فراهم کرده ایم، رئیس‌جمهور دغدغه ساخت مسکن دارند و شبانه‌روزی این مسئله را پیگیری می‌کنند و دستور داده اند همه دستگاه‌ها تا پایان شهریور زمین لازم را تامین کنند.

قاسمی با اشاره به تفاهم وزارت راه و سازمان ثبت گفت: اگر دستگاه‌ها زمین برای نهضت ملی مسکن ندهند، سند زمین به صورت یک طرفه برای وزارت راه و شهرسازی تامین شده است.

این مقام مسئول گفت: زمین‌هایی که از سمت دولت برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است، ۴ درصد کل زمین‌ها است.

قاسمی تاکید کرد: ما از بانک‌ها به غیر از بانک مسکن در نهضت ملی مسکن راضی نیستیم و بسته تسهیلاتی ما اجرای مو به موی قانون جهش تولید و تامین مسکن است.

براساس این گزارش با توجه به آنکه بسیاری از متقاضیان و ثبت نام کنندگان در این طرح چشم انتظار ساخت این پروژه‌ها هستند و تعداد زیادی از آن‌ها هم آورده خود را پرداخت کرده اند، اما تغییر رویه ساخت این پروژه با اعلام دولت مبنی بر اینکه تنها زمین به آن‌ها اهدا می‌شود خود باعث این سوال جدی شده آینده این طرح به کجا ختم خواهد شد. همچنین بزار اجاره مسکن شدیدا ملتهب است و میان قیمت های رهن و اجاره با درآمد مردم هیچ تناسبی وجود ندارد و این اوضاع باعث نگرانی شدید جامعه نسبت به آینده ی این بدیهی ترین نیاز انسانی شده است. به نظر می رسد چنانچه دولت فورا برای این وضعیت راه حلی پیدا نکند، آسیب های ناشی از آن ممکن است خطرات جدی برای کشور به دنبال داشته باشد؛ چه دشواری های حوزه مسکن چیزی نیست که با صبر و تحمل و سازش بتوان از کنار آن گذشت.

انتهای پیام 

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: