جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
هراس آمریکا از تقویت روابط مسکو و تهران؛
مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در روزهای اخیر گفته که واشنگتن به شدت از تشکیل قدرت سه گانه ایران، چین و روسیه در منطقه هراس دارد و هر چه سریعتر آمریکا باید به فکر تقویت و حتی تشکیل یک ارتش جدید برای مقابله با این قدرت تشکیل شده در منطقه و حتی در جهان باشد.
کد خبر: ۱۷۱۳۸
۱۷ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۵

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه امنیت ملی و سیاست خارجی: رسانه های آمریکایی این روزها مدام از تشکیل قدرتی جدید در منطقه اظهار نگرانی می کنند و ارتباط قدرتهای بزرگ را خطری برای موجودیت خود می دانند.
روزنامه نیویورک تایمز
 در گزارشی مفصل اعلام کرده که روسیه پس از خرید برخی تجهیزات نظامی از جمله پهپادهای پیشرفته از ایران حالا به سراغ کره شمالی رفته و می خواهد برخی تجهیزات جنگی را هم از این کشور خریداری کند.

 


در گزارش نیویورک تایمز همچنین آمده است که احتمال خرید تجهیزات نظامی بیشتر از کره شمالی و ایران توسط مقامات روسی وجود دارد.
یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در مصاحبه با نیویورک تایمز گفته که روسیه میلیون ها موشک و گلوله توپ از کره شمالی خریداری کرده که قرار است از آنها در جنگ با اوکراین استفاده کند.
مقامات آمریکا تلاش کرده اند با برعکس نشان دادن ماجرا و مهم جلوه دادن این موضوع که روسیه به دلیل تحریمهای واشنگتن قدرت نظامی خود را از دست داده است ترس خود از تقویت رابطه های سیاسی میان کشورهای مهم و کلیدی جهان را پنهان کنند.

 


نیویورک تایمز در بخش دیگری از این گزارش خود تاکید می کند که افزایش قیمت شاخصهای انرژی در جهان به دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین خزانه های ارزی مسکو را سرازیر کرده و به روسیه این قدرت و امکان را داده تا فشار تحریمهای واشنگتن و کشورهای اروپایی به خود را کاهش و قدرت خرید خود را افزایش دهد.
این روزنامه همچنین نوشته که جنگ اوکراین و فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا به روسیه موجب شده تا روابط میان مسکو و تهران تقویت شود و مثلث ایران، روسیه و چین در حال توسعه و شکل گیری در منطقه باشد.


نیویورک تایمز به نقل از برخی مقامات آمریکایی همچنین از خرید پهپادهای ایران از سوی روسیه اظهار نگرانی کرده و نوشته قرار است در هفته های آینده صدها پهپاد رزمی ایران در اختیار نیروهای روسی قرار گیرد و نیروهای نظامی آنها برای استفاده از این پهپادها آموزش ببینند.
خبرگزاری سی ان ان هم در گزارشی در مورد خرید برخی تجهیزات نظامی ایران از جمله پهپادهای پیشرفته توسط روسیه گفته که این هواپیماهای بدون سرنشین می تواند در جنگ اوکراین بسیار موثر باشد و موجب تسلط نظامی نیروهای مسکو در مناطق مختلف اوکراین شود.

 


مایکل نایتز، کارشناس امور نظامی و امنیتی در اندیشکده واشنگتن در آمریکا نیز در این مورد تصریح کرده که پهپادهای پیشرفته ایران قبلاً در منطقه و برای شناسایی و هدف قرار دادن مواضع مورد نظر ایران آزمایش خود را پس داده برای همین می تواند موجب افزایش توانایی نظامی روسیه در جنگ با اوکراین به ویژه در زمینه جنگ الکترونیک شود.
این مقاله در حالی در روزهای اخیر پرده از هراس آمریکاییها برداشته که بسیاری از چهره های تندروی سیاسی در آمریکا هم تلاش کردند همزمان احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته ای با ایران را خطری بزرگ برای واشنگتن نشان دهند و آن را موجب تقویت بیش از پیش قدرت نظامی و هسته ای کشورمان بدانند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی دوره ریاست جمهوری ترامپ و یکی از چهره های مشهور و تندروی سیاسی در آمریکا در همین روزهای اخیر بارها هشدار داده بازگشت به برجام اصلاً به نفع آمریکا نیست و این کار می تواند ایران را به شریک بهتری برای روسیه تبدیل کند.

 

بولتون در سخنان خود در این باره مدعی شده که بازگشت آمریکا به توافق هسته ای 2015 با ایران می تواند موجب آزاد شدن میلیاردها دلار از اموال توقیف شده این کشور در بانکهای جهانی و صرف آن در جهت پیشرفتهای هسته ای ایران در سالهای نه چندان دور شود.
بولتون در ادامه اظهار نگرانی خود از بازگشت احتمالی آمریکا به توافق هسته ای تاکید کرده که احیای برجام می تواند به ثروتمندتر شدن ایران و تقویت روابطش با شرکای منطقه ای از جمله روسیه و چین کمک کند و این موضوع می تواند موجب تضعیف موقعیت سیاسی واشنگتن در منطقه و حتی در جهان شود.

 


مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم در همین راستا در روزهای اخیر گفته که واشنگتن به شدت از تشکیل قدرت سه گانه ایران، چین و روسیه در منطقه هراس دارد و هر چه سریعتر آمریکا باید به فکر تقویت و حتی تشکیل یک ارتش جدید برای مقابله با این قدرت تشکیل شده در منطقه و حتی در جهان باشد.
این ژنرال آمریکایی همچنین اظهار نگرانی کرده که واشنگتن با توان فعلی قدرت بازدارندگی در مقابل ایران و متحدان این کشور را ندارد و اگر بخواهد به تسلط خود در منطقه و حتی در جهان ادامه دهد باید به فکر تشکیل ارتشی قوی و قدرتمند باشد.
حالا این سخنان و این نگرانی ها در زمانی مطرح می شود که تقریباً بر کسی پوشیده نیست که آمریکا با حمایت همپیمانان اروپایی و صهیونیستیش به دنبال سنگ اندازی بر سر راه رسیدن به توافق هسته ای هستند و برای بی نتیجه گذاشتن مذاکرات به دنبال مانع تراشی می گردند؛ غافل از این که آنچه امروز آمریکایی ها از آن می ترسند دستاوردی است که کشورمان در همین سالهای اخیر و با وجود فشارهای سیاسی و اقتصادی شدید به آن رسیده است.

 

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر