جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
راه حل اروپا برای بحران انرژی؛
در پی بحران بزرگ انرژی در اروپا بسیاری از شركت هاى توزیع‌کننده برق در حال حاضر سقوط کرده‌اند و برخی از ژنراتورهای بزرگ نیز ممکن است در معرض خطر و تحت تاثیر مشكلاتى قرار بگیرند که افزایش قیمت‌ها را به دنبال می آورد که این هزینه به مصرف‌کنندگان تحمیل می شود، در نتیجه قیمت‌ گاز در حال حاضر ۴۰۰ درصد بیشتر از سال پیش است.
کد خبر: ۱۷۱۱۷
۱۷ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰
نویسنده : میثا سبزعلیزاده

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده :  پس از اینکه روسیه انتقال جریان گاز از طریق یک خط لوله بزرگ را متوقف کرد، قیمت گاز اروپا افزایش یافت، ارزش سهام کاهش یافت و یورو سقوط کرد و شوک دیگری به اقتصادهای منطقه که هنوز در تلاش برای بهبودی از شرايط دوران بیماری كرونا هستند، وارد كرد. دولت های عضو اتحادیه اروپا بسته های چند میلیارد یورویی را برای كاهش مشكلات شرکت های برق ناشی از بحران اقتصادی و محافظت از خانوارها از افزایش قبوض انرژی تحت فشار قرار می دهند.

 

پس از اینکه شركت گازپروم روسیه اعلام کرد که پمپاژ گاز از طریق نورد استریم 1 را متوقف می کند، احتمالا قیمت ها افزایش بيشترى خواهند داشت. اروپا روسیه را متهم کرده است که در تلافی تحریم‌های غرب علیه مسکو به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، از منابع انرژی بعنوان سلاح استفاده می‌کند. اما روسیه علت این توقف انتقال را ایجاد مشکلات تامین گاز ناشی از گسل خط لوله بود، اعلام كرد. بسیاری از شركت هاى توزیع‌کننده برق اروپایی در حال حاضر سقوط کرده‌اند و برخی از ژنراتورهای بزرگ ممکن است در معرض خطر قرار گیرند و تحت تاثیر مشكلاتى قرار بگیرند که افزایش قیمت‌ها را به دنبال می اورد که این هزینه به مصرف‌کنندگان تحمیل می شود در نتیجه قیمت‌ گاز در حال حاضر 400 درصد بیشتر از سال پیش است.

اروپا هیزم جمع میکند

فنلاند قصد دارد 10 میلیارد یورو (10 میلیارد دلار) و سوئد 250 میلیارد کرون سوئد (23 میلیارد دلار) به عنوان ضمانت نقدینگی به شرکت های برق خود دهد. سنا مارین، نخست وزیر فنلاند، گفت: آخرين برنامه دولت، تامین مالی شرکت هایی است که در غیر این صورت با تهدید ورشکستگی مواجه می شوند. شرکت‌های برق معمولاً برای تضمین قیمت ثابت، برق را از قبل پیش فروش می کنند، اما باید قبل از تأمین برق، مبلغى را بعنوان پیش پرداخت از دولت دريافت کنند كه بعلت افزایش قیمت برق اين مبلغ نيز افزایش یافته و شرکت ها را برای یافتن پول نقد دچار مشکل کرده است.

 

پس از اینکه گازپروم (GAZP.MM) در روز جمعه اعلام کرد نشت تجهیزات خط لوله نورد استریم 1 به این معنی است که تعمیرات باعث تعطيلى يك هفته اى  خواهد شد، قیمت بنچمارک گاز در یک نقطه روز دوشنبه تا 35 درصد افزایش یافت. بازارهای مالی اروپا تحت تاثیر این اخبار قرار گرفتند و یورو به پایین‌ترین حد خود در 20 سال اخیر رسید و ارزش سهام سقوط کرد. انتقال گاز نورد استریم 1، که از زیر دریای بالتیک به آلمان انجام ميشود، حدود یک سوم گاز صادراتی روسیه به اروپا را تامین می‌کرد، اگرچه پیش از قطع تعمیرات هفته گذشته، تنها با 20 درصد ظرفیت کار می‌کرد.

اروپا هیزم جمع میکند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت: مشکلات تامین گاز به دلیل تحریم‌هایی که کشورهای غربی از جمله آلمان و بریتانیا علیه کشورمان اعمال کردند، به وجود آمد. پسکوف افزود، هیچ دلیل دیگری وجود ندارد که منجر به مشکل در تامین شود. وی همچنین گفت که اگر کشورهای گروه 7 سقف قیمتی برای نفت روسیه وضع کنند، روسیه تلافی خواهد کرد.

اگرچه روسیه نیز گاز خود را از طریق خط لوله در سراسر اوکراین به اروپا می فرستد، اما این ذخایر نیز در طول بحران کاهش یافته است و اتحادیه اروپا را به رقابت برای یافتن منابع جایگزین برای پر کردن مجدد تاسیسات ذخیره گاز برای زمستان تبدیل کرده است.

 

آلمان که بیشتر از بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به گاز روسیه متکی است، کمک مالی چند میلیارد یورویی به شرکت برق Uniper (UN01.DE) ارائه کرده است. برلین همچنین اعلام کرد که حداقل 65 میلیارد یورو برای محافظت از مشتریان و کسب و کارها در برابر تورم فزاینده به دلیل افزایش قیمت انرژی تخصيص خواهد داد.

برلین روز دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد دو نیروگاه از سه نیروگاه هسته ای باقیمانده خود را فراتر از مهلت پایان سال برای حذف کامل سوخت در حالت آماده باش نگه می دارد تا اطمینان حاصل شود که برق کافی در طول زمستان دارد. روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان روز دوشنبه در بیانیه ای گفت که این اقدام به این معنا نیست که برلین از وعده دیرینه خود مبنی بر خروج از انرژی هسته ای تا پایان سال 2022 سرپیچی می کند. در همین حال، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، پس از تماس با اولاف شولز، صدراعظم آلمان گفت که در صورت کمبود انرژی ناشی از درگیری اوکراین، برلین و پاریس از یکدیگر حمایت خواهند کرد.

اروپا هیزم جمع میکند

ماکرون در یک کنفرانس خبری گفت: آلمان به گاز ما نیاز دارد و ما به برق از بقیه اروپا به ویژه آلمان نیاز داریم. و دنیس شمیحال، نخست وزیر اوکراین، از اتحادیه اروپا خواست تسلیحات بیشتری به کیف عرضه کند، در حالی که پیشنهاد کمک به تحویل گاز برای کاهش وابستگی بلوک به روسیه را داد که سال گذشته حدود 155 میلیارد متر مکعب گاز به اروپا عرضه کرد.

 

چندین کشور اتحادیه اروپا طرح‌های اضطراری را اجرا کرده‌اند که می‌تواند منجر به سهمیه‌بندی انرژی و دامن زدن به ترس از رکود، با افزایش شدید تورم و افزایش نرخ‌های بهره شود. کلاوس-دیتر ماوباخ، مدیر اجرایی یونیپر در حاشیه کنفرانس گاستک در میلان به رویترز گفت: «احتمال سهمیه‌بندی گاز در آلمان وجود دارد.» آلمان در حال نصب پایانه های گاز طبیعی مایع (LNG) است تا بتواند سوخت ارسال کند و گستره تامین کنندگان جهانی خود را گسترش دهد، در فاز دوم یک طرح سه مرحله ای گاز اضطراری قرار دارد.

اروپا هیزم جمع میکند

رگولاتور انرژی روز دوشنبه گفت: در صورت فعال شدن این طرح، خانوارهای آلمانی در اولویت قرار خواهند گرفت، اما نمی توانند استخرها یا سوناها را گرم کنند در حالی که عده ای از مردم برای زمستان هیزم ذخیره می کنند. پوشش گیاهی در حال از بین رفتن است.

نروژ، تولیدکننده بزرگ اروپایی، گاز بیشتری را به بازارهای اروپایی پمپاژ کرده است اما نمی تواند فقدان گاز روسیه را پر کند. بر اساس سندی که رویترز نشان داد، وزرای انرژی کشورهای اتحادیه اروپا قرار است در 9 سپتامبر ملاقات کنند تا در مورد گزینه های مهار افزایش قیمت انرژی از جمله سقف قیمت گاز و خطوط اعتباری اضطراری برای فعالان بازار انرژی گفتگو کنند.

کلاوس مولر، رئیس تنظیم کننده انرژی آژانس شبکه فدرال آلمان، در ماه اوت گفت که حتی اگر ذخایر گاز این کشور 100 درصد پر باشد، با توقف كامل جریان گاز روسیه، ظرف 2 تا 1/2 ماه خالی خواهند شد. انبارهای آلمان اکنون حدود 85 درصد پر شده است، در حالی که تأسیسات در سراسر اروپا هفته گذشته به هدف 80 درصد رسیدند.

 

منبع:EU races to shield industry as Russia gas stoppage shakes markets | Reuters

 

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: