جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در گزارشی ادعا کرده است: ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران تا ۶۰ درصد، نزدیک به درجه تسلیحاتی، بسیار بالاتر از مقداری است که برای یک بمب اتمی کافی است.
کد خبر: ۱۷۰۹۵
۱۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۸:۲۵

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل از مهر، «رافائل گروسی» دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در گزارشی که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، ادعا کرد: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۹ برابر از حد مجاز (تعیین شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام) فراتر رفته است.

در گزارش دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو که به دست رویترز رسیده، ادعا شده است: ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران تا ۶۰ درصد، نزدیک به درجه تسلیحاتی، بسیار بالاتر از مقداری است که برای یک بمب اتمی کافی است.

این گزارش مدعی است: اورانیوم غنی‌ شده تا ۶۰ درصد و در قالب هگزافلوراید اورانیوم (UF۶) ایران تخمین زده می‌ شود که از آخرین گزارش فصلی آژانس که در ۳۰ ماه می سال جاری منتشر شد،  ۱۲.۵ کیلوگرم افزایش داشته و به ۵۵.۶ کیلوگرم رسیده است.

همزمان، آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی مانند فصول گذشته، گزارش دومی را نیز منتشر کرد که در آن ادعا شده است: ایران هنوز پاسخ‌ های معتبری درباره منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در ۳ سایت اعلام‌ نشده که به نظر می‌ رسد عمدتا قدیمی هستند و آژانس سال‌ هاست در حال بررسی آن‌ هاست، ارائه نکرده است!

در بخشی از این گزارش آمده است که ۳۶۲۱.۳ کیلوگرم اورانیوم در قالب هگزافلوراید تولید کرده که شامل ۲۵۱۹.۹ کیلوگرم با غنای ۲ درصد، ۷۱۳.۹ کیلوگرم با غنای ۵ درصد، ۳۳۱.۹ کیلوگرم با غنای ۲۰ درصد و ۵۵.۶ کیوگرم با غنای ۶۰ درصد است.

گزارش مذکور مدعی است: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نحو فزاینده ای در این باره که ایران درباره مسائل پادمانی باقیمانده با آژانس تعامل نکرده و پیشرفتی در جهات حل و فصل این مسائل ایجاد نشده، نگران است!

این گزارش بدون اشاره به قطعنامه سیاسی شورای حکام آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی پیرامون مسائل پادمانی و در نتیجه واکنش ایران، ادعا شده است: تصمیم تهران به حذف تجهیزات آژانس که قبلاً برای فعالیت‌ های نظارتی در رابطه با برجام نصب شده بود، پیامدهای زیان‌ باری در توانایی این نهاد در ارائه تضمین از ماهیت صلح‌ آمیز برنامه اتمی ایران داشته است!

گزارشی که به دست رویترز رسیده است، مدعی است: آژانس در موقعیتی نیست که تضمین کند برنامه هسته‌ ای ایران منحصراً صلح‌ آمیز است!

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: