جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
حسینی:
معاون پارلمانی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نسخه نهایی توافق احتمالی قطعا منتشر خواهد شد، یادآوری کرد که زمستان برای اروپا در پیش است و به ضرب‌الاجل غربی ها توجهی نداریم.
کد خبر: ۱۷۰۸۹
۱۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۶:۴۳

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل از باشگاه خبرنگاران، نشست خبری سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در محل باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد.

سید محمد حسینی در این نشست گفت: خوشبختانه دولت در همه بخش ها پرتحرک بوده و در برخی زمینه ها در همین یک سال به اندازه هشت سال گذشته کار کردیم؛ در معاونت پارلمانی سعی کردیم در یکسال گذشته دسترسی نماینده ها به رئیس جمهور بیشتر باشد و هر نماینده ای مسائل کشور یا حوزه انتخابیه را در جلسات با آقای رئیسی مطرح کرد.

وی افزود: در بحث تذکر  سوال استیضاح و تحقیق و تفحص هم موارد را رصد می‌کنیم که اگر موردی باشد با نماینده مورد نظر گفتگو می‌شود البته تاکنون بیش از ۵۰ درصد موارد مطرح شده میان نمایندگان و دولت با گفتگو حل شده است؛ کما اینکه ۱۴ سوال مطرح شده و تنها ۳ مورد به صحن رسید و یک مورد استیضاح هم تصویب شد که آن هم به سرانجام نرسید.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور همچنین با بیان اینکه در مدت یکساله فعالیت دولت سیزدهم، این دولت ۴۲ لایحه جدید به مجلس فرستاده، گفت: بعد از هفته دولت نیز ۴۹ موافقتنامه و سند درباره عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای به تصویب رسیده و سند دیگری نیز در این رابطه درحال تصویب است که در اولین فرصت بعد از تنظیم به مجلس ارائه خواهد شد.

نسخه نهایی توافق احتمالی منتشر خواهد شد

سید محمد حسینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا مسئولین مذاکرات اطلاعاتی از مذاکرات لغو‌تحریم‌ها در اختیار نمایندگان حاضر در کمیسیون امنیت ملی نمی‌گذارند تا هم نمایندگان نسبت به این روند معترض نباشند و هم اینکه در مقام پاسخگویی اطلاعات متناقض بیان نکنند. گفت:  در دور جدید مذاکرات، نظام به جمع بندی رسید مسئله اصلی کشور مذاکرات نشود چراکه کشور باید روند خود را داشته باشد و خنثی سازی تحریم ها دنبال شود تا  اگر احیانا برجام احیا نشد مشکلی پیش نیاید.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: نمایندگان با مسئولین مذاکرات جلساتی داشتند، مسئولین مذاکرات لغو تحریم‌ها با آنان تعامل داشتند و تا جایی که اطلاع داریم نمایندگان از مذاکرات لغو تحریم ها با خبر هستند.

سید محمد حسینی همچنین با تاکید بر اینکه نسخه نهایی توافق احتمالی قطعا منتشر خواهد شد، یادآوری کرد که زمستان برای اروپا در پیش است و به ضرب‌الاجل غربی ها توجهی نداریم.

وی در انتهای این بخش از اظهارات خود افزود: بخشی از پول های بلوکه شده برگشته و تعامل ما با دنیا در بحث فروش نفت افزایش یافته، با این حال بدهی هایی نیز داریم که باید پرداخت کنیم.

به کسی در دولت نیاز داریم که هم وزارتخانه را اداره کند و هم در کل دولت تاثیر گذار باشد

سید محمد حسینی با اشاره به مطرح کردن نام وزیر پیشنهادی کار از سوی دولت به مجلس اظهار کرد: روز گذشته سخنگوی مجلس اعلام کرد، نامه معرفی آقای زاهدی وفا در هیات رییسه وصول شده و بعد در دستور کار قرار می‌گیرد؛ آقای زاهدی وفا هم استاد دانشکده اقتصاد هستند و برخی مسئولین شاگردان ایشان هستد و هم  دانشگاه اتاوا کانادا مدرک تحصیلی اخذ کردند.

وی ادامه داد: ایشان به مسائل اقتصادی اشراف دارند و ما به کسی نیاز داریم که هم وزارتخانه را اداره کند و هم در کل دولت تاثیر گذار باشد؛ در سه ماه سرپرستی ایشان در وزارت کار نیز آرامش ایجاد شده است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در واکنش به خبر استیضاح وزیر ورزش و جوانان افزود: کسی مانع اظهار نظر نمایندگان مجلس نیست؛ نظرات نمایندگان محترم است ولی پیش از مطرح شدن موضوعات در رسانه ها بهتر است، این نظرات در کمیسیون اصل نود یا کمیسیون فرهنگی مطرح شود؛ دولت حجت‌الاسلام رئیسی معتقد است که قانون در همه جا باید اجرا شود و اگر قانونی مشکل دارد باید تصحیح شود.

طرح تفکیک وزارت راه و مسکن در ابتدای راه است

سید محمد حسینی با اشاره به طرح تفکیک وزارت راه و مسکن گفت: طرح تفکیک وزارت راه و مسکن در ابتدای راه است، قرار شد هر زمان طرح مجلس نهایی شد، در دولت هم بحث شود. حجم کاری وزارتخانه در حوزه راه سازی و مسکن سازی دلیل تفکیک وزارت راه و شهرسازی است.

به گفته معاون اول رئیس جمهور، ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال عبارت درستی نیست و ساخت چهار میلیون واحد مسکن در چهار سال عبارت صحیحی است چراکه اجرای این طرح پیش نیازهایی لازم دارد و زمان بر است.

دولت سیزدهم نشان داد که در شرایط تحریم هم می شود تحریم ها را دور زد

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم و دولت‌های قبل افزود: در گذشته به گونه ای سخن می گفتند که انگار آب خوردن ما هم وابسته به برجام بود، اما این دولت نشان داد در شرایط تحریم هم می شود تحریم ها را دور زد.

سید محمد حسینی همچنین گفت: دولت دارد کار خود را انجام می‌دهد و کشور را معطل نگذاشته و در این راستا با سازمان های بین المللی مثل سازمان همکاری های شانگهای همکاری داریم، واکسن کرونا ساختیم و وارد کردیم و در شرایط تحریمی درحال راه اندازی کریدور هایی مثل کریدور شمال - جنوب هستیم.

مبانی شرعی در طرح بانکداری اسلامی لحاظ شده و بانك ها كارآمدتر خواهند شد

وی در خصوص  طرح بانكداری اسلامی نیز با اشاره به اینکه این طرح به عنوان نظارت بيشتر بر بانک ها محسوب می شود، گفت: طرح بانكداری اسلامی بر اساس تجربه چهل سال گذشته اصلاح شده و به موجب آن بانك های دولتی و خصوصی منظم تر خواهند شد.

سيد محمد حسينی  همچنین با بیان اینکه مبانی شرعی در اين طرح لحاظ و بانك ها كارآمدتر خواهند شد، گفت: اگر در صدد كنترل تورم و نقدينگی هستيم، بايد بانك مركزی مقتدرتر عمل كرده و سياست های بانك مركزی را اجرا كند؛ اين طرح نیز از سوی نمايندگان ارائه شد و دولت نيز در آن مشاركت كرد و اكنون تفاهم خوبی شكل گرفته است.

وی در ادامه گفت: اخيرا اعتراضاتی نسبت به اين طرح نيز مطرح شده است كه لازم است به اين موارد رسيدگی شود و در صورت وارد بودن اعتراض مورد بررسی قرار گيرد.

تا وقتی طرح وزارت بازرگانی نهایی نشود وزیر معرفی نخواهد شد

معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین در خصوص علت تاخیر معرفی وزیر بازرگانی به مجلس نیز گفت: از مدت ها پیش طرح تشکیل وزارت بازرگانی در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح بود و نمایندگان می‌گفتند که دولت موافقت خود را با این طرح اعلام کند که ما هم این موضوع را در دولت مطرح کردیم.

وی ادامه داد: دفعه نخست مخالفت هایی وجود داشت که بار مالی این تفکیک چگونه جبران خواهد شد و چقدر انرژی خواهد گرفت اما در جلسات بعدی وقتی ابعاد قضیه شکافته شد و مشخص شد وقت اعضای دولت برای کنترل قیمت ها در بازار گرفته می‌شود؛ بنابراین به این جمع بندی رسدیم دستگاهی باشد که کار را پیش ببرد و موافقت کردیم وزارت بازرگانی تشکیل شود.

سید محمد حسینی افزود: در حال حاضر منتظر تایید طرح کمیسیون اجتماعی مجلس در صحن مجلس و در مرحله بعدی توسط شورای نگهبان هستیم تا وزیر بازرگانی را معرفی کنیم چراکه باید طرح تصویب شود تا اساسنامه وزارتخانه نوشته شود و وزیر معرفی شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به آخرین وضعیت تبدیل وضعیت ایثارگران در دستگاه های دولتی هم گفت: در وزارت نفت تعداد بسیاری از ایثارگران تبدیل وضعیت شدند؛ درباره فرزندان ایثارگران یک بحثی بود که اگر ایثارگری به هر دلیلی منفک شد فرزند جایگزین شود که این مورد درحال بحث در کمیسیون اجتماعی دولت است.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر