جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
وزیر راه دیشب در تلویزیون از دلیل بازداشت مشاور خود ابراز بی اطلاعی کرد!
رستم قاسمی که چند وقتی بود به دلیل حاشیه‌های ایجاد شده در وزارت راه وشهرسازی حضور نداشت، شب گذشته بعد از یک هفته غیبت در یک برنامه تلویزیونی توضیحاتی درباره آخرین وضعیت برنامه‌های حمل و نقلی، مسکن و تامین ناوگان برای ایام اربعین داد. 
کد خبر: ۱۷۰۶۴
۱۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۰
نویسنده : محبوبه کباری

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه اقتصاد: رستم قاسمی که چند وقتی بود به دلیل حاشیه‌های ایجاد شده در وزارت راه وشهرسازی حضور نداشت، شب گذشته بعد از یک هفته غیبت در یک برنامه تلویزیونی توضیحاتی درباره آخرین وضعیت برنامه‌های حمل و نقلی، مسکن و تامین ناوگان برای ایام اربعین داد. 

رستم قاسمی در ابتدا اعلام کرد «به دلیل ایجاد مشکل و ضربه‌ای که به کمر بنده وارد شد، چند روزی نتوانسته ام در وزارت راه وشهرسازی حضور پیدا کنم و دلیل غیبتم به جز این موضوع هیچ دلیل دیگری ندارد. 

او همچنین به بازداشت های اخیر در وزارت راه وشهرسازی که چند وقتی حاشیه ساز شده بود هم اشاره کرد و گفت: تنها یک نفر در وزارت راه وشهرسازی بازداشت شده است که من هیچ اطلاعی از دلیل آن ندارم. 

وی ادامه داد: بنده در دوره‌ای مسئولیت بزرگی در نیروی قدس سپاه داشتم و بیش از ١٠٠ هزار میلیارد پروژه داشتیم. ممکن است با افرادی از نگاه سیاسی مشکلاتی داشته باشم که قابل حل است، اما در موضوعات اقتصادی اگر فردی چشم من هم باشد آن را بیرون می‌آورم. 

 

گلوگاه‌های فساد را بسته ایم

 وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات انجام شده برای بستن گلوگاه‌های فساد در وزارت راه و شهرسازی گفت: تنها دو سازمان راهداری و شرکت راه آهن دسترسی به ارائه مجوز دارند که قرار بر این است که به زودی این دو نهاد به درگاه ملی متصل شوند. قاسمی افزود: وزارت راه و شهرسازی دستگاه طویل و عریضی است و بیش از ١٠٠ هزار پروژه در دست اجرا دارد و شعار این دولت هم صداقت است و اصلی‌ترین وعده دولت سیزدهم صادق بودن است. 

او همچنین درباره آخرین وضعیت صنعت حمل ونقل هوایی اعلام کرد: زمانی که کار را در وزارت راه و شهرسازی برعهده گرفتم تنها ٧۶ فروند هواپیما فعال بود که آن را امروز به ١٧۶ پرنده فعال افزایش دادیم. 

 وزیر راه و شهرسازی گفت: ما در بحث تعمیر هواپیما وضعیت بسیار خوبی داریم. در حال حاضر ٩ فروند هواپیمای روسی در ایران در حال تعمیر است و‌ ای کاش یادداشت دوستان روسی درباره تعمیرات هواپیما در ایران را می‌خواندیم. 

براساس این گزارش طبق قانون برنامه ششم توسعه دولت باید بیش از ۳۰ درصد از جابه جایی حمل و بار و مسافر را بر دوش بخش حمل ونقل ریلی قرار دهد که متاسفانه طبق آمار‌ها تاکنون ۱۰ درصد از این امر محقق شده است. در همین رابطه قاسمی به بحث فرسودگی ناوگان حمل ونقل ریلی هم اشاره کرد و گفت:، اما بخش حمل ونقل ریلی کشور هم اکنون با دو مشکل ناوگان سن بالا و تعداد کم زیرساخت حمل و نقل مواجه است. 

او با اشاره به مسئله زیرساخت ریلی کشور گفت: زیرساخت‌های کشور نیز برای حمل و نقل ریلی بسیار ناکافی است و ما برای تحول در این بخش نیز برنامه مفصل داریم. 

این مقام مسئول با اشاره به تکمیل خط آهن شلمچه-بصره گفت: مسئله داخلی عراق سبب شده تا شاهد توقف پیشرفت راه‌آهن شلمچه_بصره باشیم، امیدواریم با ایجاد ثبات در عراق این خط پیگیری شود. 

وی افزود: ایران در مسیر ترانزیت بین‌المللی است و همه کشور‌های حاضر در نشست عشق‌آباد درخواست ملاقات با ایران را داشتند، چون ما بهترین مسیر کریدوری در منطقه و در حال تفاهم با تمامی این کشور‌ها ظرف ۳ ماه هستیم. 

قاسمی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ها در مورد استفاده از ظرفیت‌های کریدور ترانزیتی کشور گفت: بر اساس گزارشات، ۲۰۰ میلیون تن بار در حوزه منطقه است و ما اگر ۵۰ درصد از این بار را جذب کنیم بسیار خوب است. ما هیچ سالی بیش از ۳.۵ میلیون تن ترانزیت نداشتیم، اما سال گذشته ۱۰ میلیون تن بار از کشور ترانزیت شد و هم اکنون با روس‌ها قرار داد انتقال ۲۰ میلیون تنی داریم و برنامه توسعه این قرارداد به ۵۰ میلیون تن وجود دارد. 

وزیر راه و شهرسازی گفت: ما در یک برنامه ۴ ساله کریدور‌های اصلی کشور در حوزه زیرساخت را توسعه می دهیم تا حجم بار منطقه از کریدور‌های شمال به جنوب و شرق به غرب از ایران عبور کند. 

وی افزود: انتقال بار از هند به فنلاند از ایران ۱۵ روز به طول می‌انجامد در حالیکه همین مسیر از طریق دریا بیش از ۴۵ روز زمان نیاز دارد و یک تحول بنیادی در دو ماه آتی در این حوزه اتفاق می‌افتد. 

قاسمی با اشاره به مصوبه اخذ شده از هیات دولت گفت: مسیر چابهار-سرخس در شرق کشور و خط آهن رشت-آستارا جزء مهمترین زیرساخت‌های ریلی کشور است که تکمیل خواهد شد. 

 

۱۴ هزار دستگاه اتوبوس برای زائران اربعین در نظر گرفته ایم 

وزیر راه وشهرسازی  در ادامه به آخرین وضعیت جابه جایی زائران اربعین توسط ناوگان حمل ونقل عمومی کشور هم اشاره کرد و گفت: از اواخر سال گذشته موضوع اربعین را در دستور کار قرار دادیم، در میرجاوه برای ورود متقاضیان از پاکستان مسیری در نظر گرفته شد که به صورت شبانه روزی روی آن کار شد و هم اکنون آماده بهره برداری است. 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیاز به ۱۴ هزار دستگاه اتوبوس برای انتقال ۵ میلیون زائر گفت: هم اکنون ۸ هزار دستگاه اتوبوس داریم و معاون اول رئیس جمهور دستور داده است دستگاه‌ها، وسایل حمل ونقل عمومی خود را در اختیار این بخش قرار دهند. 

وی ادامه داد: در بخش ریلی ۱۰۰ درصد ظرفیت را افزایش داده‌ایم و ۳۰۰ هزار نفر قابلیت جابه جایی داریم، قطار زاهدان - خرمشهر هم امروز افتتاح شد و زائران زاهدان را به خرمشهر هدایت می‌کند. توصیه می‌شود مردم با توجه به تامین پارکینگ از وسایل شخصی خود استفاده کنند. 

وی افزود: وضع جاده‌های منتهی به مرز مناسب است، زیرا یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای اصلاح جاده‌ها هزینه شده است. 

قاسمی تاکید کرد: مقرر شد، طی ۱۵ روز بازه زمانی اربعین هیچگونه هزینه عوارض آزادراهی از خودرو و اتوبوس‌ها گرفته نشود. 

 

مسافران یک ریال گران‌تر بلیت پروازهای  اربعین نخرند 

 قاسمی با اشاره به اینکه هیچ ایرلاینی حق فروش بلیت به مقصد نجف در بازه زمانی تعیین شده بیش از رقم تعیین شده را ندارد گفت: آژانس‌ها در بازه زمانی سفر اربعین حق فروش بلیت ندارند و خود ایرلاین با نرخ مصوب رفت و برگشت معادل ۶ میلیون تومان باید نسبت به فروش اقدام کنند. 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به محدودیت فرودگاه نجف و بغداد نسبت به پرواز از مقصد ایران گفت: اگر هر کسی در بازه زمانی مذکور بیش از نرخ مصوب هزینه کرد به میز خدمت ما در فرودگاه مراجعه کرده و ما می‌دانیم با ایرلاین متخلف چه کنیم. 

وی افزود: برنامه ما برای سفر‌های امسال اربعین ۱۰۰ هزار تا ۱۱۰ هزار پرواز است که بیش از ۴۰ درصد رشد کرده، اما بیش از ۵۰۰ هزار نفر متقاضی بلیت هوایی سفر اربعین بودند. 

 

 عزل ۲ تن از مدیران ارشد ایران ایر به دلیل توزیع نامناسب بلیت 

این مقام مسئول تاکید کرد: ۲ مدیر ارشد ایران ایر به دلیل توزیع نامناسب بلیت هواپیما طی روز‌های اخیر عزل شده‌اند. 

براساس این گزارش بخش حمل و نقل کشور یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور است که این روز‌ها به دلیل فرسودگی ناوگان در این حوزه بسیاری از بخش‌های ترازیتی کشور دچار مشکل شده است.

انتهای پیام

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: