جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
یادداشتی از سایت لیست ورس؛
متاورس دیگر فقط یک داستان علمی تخیلی نیست. او اینجاست، و هر روز بزرگتر می شود. در این نوشته به ۱۰ راهی که متاورس جهان را تغییر خواهد داد خواهیم پرداخت.
کد خبر: ۱۷۰۲۴
۱۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰
نویسنده : اندرو گستالت

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه تازه ها: در دو مطلب قبلی پیرامون متاورس با عناوین «متاورس و هرآنچه باید در موردش بدانید» و «متاورس چگونه دنیا را تغییر خواهد داد؟»، به معرفی ماهیت و ارائه شمای کلی از این فناوری نوظهور پرداخته شد. در مطلب نخست، اطلاعات موجود از متاورس مورد بررسی قرار گرفت و در مصاحبه با پاتریک کوزی، مدیرعامل شرکت سزیوم نگاهی به آینده این فناوری انداخته شد.

 

پایکاه لیستورس در یادداشتی با عنوان «۱۰ راه تغییر جهان توسط متاورس»، راه های تغییر جهان توسط متاورس را مورد بررسی قرار داده است.

 

نویسنده: اندرو گستالت – مترجم: محمد دیبا: متاورس دیگر فقط یک داستان علمی تخیلی نیست. او اینجاست، و هر روز بزرگتر می شود. در این نوشته به ۱۰ راهی که متاورس جهان را تغییر خواهد داد خواهیم پرداخت.

 

۱-خوانشی قدرتمند از واقعیت دیجیتال

وقتی که یک فرد عینک واقعیت مجازی را استفاده می کند و وارد دنیای طراحی شده توسط خودش می شود؛ او قادر است زندگی رویاهایش را تجربه کند. پس منطقی خواهد بود اگر افراد علاقه ای برای بازگشت به دنیای واقعی نداشته باشند. اگر هم بخواهند، خیلی طولانی در آن نخواهند ماند.

متاورس امکان ها و دسترسی های بهتری به شما خواهد داد تا شما رویاهایتان را در جهانی دیگر زندگی کنید، مادامی که واقعیت جسمانی شما در جهانی باشد که ما در آن زندگی می کنیم. این جهان های شخصی دیجیتال نیز (در یک روزی) قادر خواهند بود با یکدیگر ارتباط بگیرند. اما قبل از هر چیز باید فکری به حال حق حاکمیت در جهان متاورس کرد. چه کسی می خواهد آنرا مدیریت کند و برای آن قانون تعریف کند؟

گوگل، مایکروسافت و اپل می خواهند ارائه دهندگان متاورس باشند. دلیلش هم مشخص است «برداشت سهم خودشان از کیک». به همین دلیل آنها احتمالا تولید کننده نسخات بدوی زیست متاورسی خواهند بود. آنها پیشروان و احتمالا صاحبانی برای متاورس به حساب می آیند.

 

۲-سفر و ارتباطات از طریق متاورس

اگر شما عاشق سفر باشید اما آنرا تجربه نکردید؛ قادر خواهید بود به همه جا مسافرت کنید، آدم های جدید و جالب بشناسید و حتی با آنها ارتباط داشته باشید. زمان و مکان دیگر برای شما مانع نخواهند بود. اگر چه برای خدماتی همچون سفر و تفریح باید پول پرداخت کنید و دقیقا به همین دلیل است که رمزارز هایی مانند بیتکوین وارد بازی خواهند شد.

اگر بخواهید از سنگاپور به استرالیا و سپس به لندن سفر کنید، می توانید به سادگی این کار را با جا به جای در متاورس در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام بدهید. ما در متاورس حتی می توانیم با یکدیگر ارتباط بگیریم. اگر دلتنگ دوست ساکن پاریستان هستید، می توانید در فضای متاورس با او قرار بذارید و با دوستتان گپ بزنید. قرار شما از منظر کارکرد گرایانه شکل گرفته است.

 

۳- بازطراحی اقتصاد جهانی

ارزش بازار فناوری متاورس، در سال ۲۰۲۵، حدود ۸۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود. طرفداران جدی متاورس معتقدند این فناوری موازنه ی جدیدی در اقتصاد جهانی به وجود خواهد آورد. کما اینکه از همین حالا سرمایه گذاری هایی در این حوزه صورت گرفته است.

سرمایه گذاری های عجیب و جالبی در متاورس وجود خواهد داشت. از خرید خانه های متاورسی تا قیمت گذاری بر نام های زیبا و معروف. افرادی امروز خانه های لوکسی در متاورس خریده اند که بعید نیست در‌ آینده بتوانند آنرا با قیمت گزافی به فروش برسانند.

 

۴-فصلی جدید در جهان سرگرمی

صنعت سرگرمی در دوران کووید آسیب های بسیاری دید؛ کنسرت ها کنسل شدند و سریال های محبوب بسیاری به دلیل کمبود بودجه نیمه کاره رها شدند. اوضاع خوب نبود تا اینکه راه جدیدی برای احیای این صنعت پیدا شد؛ یک رپر آمریکایی کنسرتی در فضای متاورسی برگزار کرد. ۲۷ میلیون نفر با آواتار های شخصی خود در کنسرت تراویس اسکات در جهان واقعیت مجازی شرکت کردند.

این کنسرت به تنهایی از حاصل جمع ۲۰ کنسرت بزرگ تاریخ، جمعیت بیشتری را جذب خود کرد. شرکت کنندگان کنسرت علاوه بر مبلغی که برای شرکت در این کنسرت پرداخت کردند می توانستند لباس ها و گریم های خاصی را خریداری کنند. قابل تخمین است که درآمد تراویس اسکات از کنسرت متاورسی خود بالغ بر ۲۰ میلیون دلار بوده است.

اما سرگرمی فقط محدود به کنسرت و تئاتر نخواهد بود؛ اگر باغ وحش یا شهربازی دوست دارد و حتی گردش در پاساژ، متاورس این امکانات را برای شما فراهم خواهد کرد.

 

۵- خداحافظ اینترنت دو بعدی

اینترنت دوبعدی که اکنون ما از آن استفاده می کنیم با اینترنت سه بعدی جایگزین خواهد شد. نسخه ای خالص و کاملا قابل لمس از اینترنت. متاورس به ما پول درآوردن و ارتباط گرفتن خواهد آموخت. به ما یاد خواهد داد چگونه زندگی دیگرداشته باشیم؛ همانطور که اینترنت سال ۱۹۹۵ این کار را برای ما انجام داد.

صنعت گیم هم با اینترنت سه بعدی بسیار جذاب تر خواهد بود. برای مثال فورتنایت که نسخه ای بدوی از بازی های متاورسی است، تنها در سه سال گذشته ۳۵۰ میلیون کاربر جذب خودش کرد. کاربران و بازیکن هایی که با گذراندن سه میلیارد ساعت در فورتنایت، چرخ دنده های پیشرفت این فناوری را روغن کاری کرده‌اند.

 

ده راه برای تغییر جهان توسط متاورس

۶- بیا بریم خرید متاورسی!

شما می توانید خرید هایتان را در متاورس انجام دهید. آواتار شما قادر خواهد بود لباس های مختلف را امتحان کند؛ آنها را بخرد و مستقیما به آدرس واقعی شما ارسال شود. این یعنی به حداقل رسیدن مدت زمان انتخاب و خرید لباس. یا مثلا خرید اثاثیه خانه، شما هر مبل یا فرشی را انتخاب کنید، می توانید نمود آنرا در خانه خود ببینید و سپس تصمیم بگیرید که آیا این فرش به درد خانه شما خواهد خورد؟

اگر مناسب خانه تان بود سفارش می دهید و در منزل خود دریافت خواهید کرد؛ اما با یک تفاوت اساسی، می داند آن فرش در خانه شما چه نمایی خواهد داشت.

 

۷- رمزارزها، حاکمان متاورس

رمزارز ها به شما، اجازه برقراری مبادلات اقتصادی را می دهند. آنها کاملا مجازی هستند و در آینده ممکن است جای ارز های رایج رسمی را بگیرند. متاورس نقطه اوج رمزارزها خواهد بود؛ در جهان این فناوری رمزارزها جایگزین پول نقد و حتی کارت های اعتباری می شوند. زیرا معاملات دنیای متاورس هم مانند مولفات دیگر این جهان، مجازی هستند و طبعا نیازمند ارز مجازی می باشند.

نیازی به طلا، نقره یا پول کاغذی برای پشتیبانی ارزهای دیجیتالی نخواهد بود، مادامی که همه جا به جایی ها و معاملات در سامانه ی مختص آن ارز ثبت می شود. سیستم هایی مانند بلاکچین، در اینجا نقش برقرار کنندگان نظم و امنیت را ایفا می کنند. کلاهبرداری در چنین سیستمی تقریبا غیر ممکن است زیرا همه معاملات باز خواهند بود.

کرپیتو کارنسی ظرفیت بر پا کردن یک انقلاب را در نقل و انتقلات مالی خواهد داشت. توکن ها می توانند واسطه خرید هر چیزی باشند، از خانه و ماشین تا لباس و خریدهای روزمره. این نسل جدید ارز های جهانی خواهد بود. شاید زمان آن رسیده که نگاهی مجدد به سازوکار های اقتصاد جهانی بکنیم و ببینیم چه تغییرات بزرگی را در پیش روی داریم.

 

۸-تحصیلات

ساختار و بنیان آموزش، کاملا تغییر خواهد کرد. دانشجویان و دانش آموزان احتمالا حضور در کلاس های حضوری را انتخاب نخواهند کرد. علاوه بر آن، شما می توانید تجربه ای کاملا قابل لمس داشته باشید. مثلا در درس تاریخ، شما می توانید روم باستان را با همه مناسبتش زندگی کنید. پس کودکان خوش شانس دهه های آینده در کلاس های حوصله سر بر مدرسه نخواهند نشست و همه دروس سخت و پیچیده ما را با تجربه ای شیرین خواهند آموخت.

 

۹- کار دیگر مانند سابق نخواهد بود

متاورس کار را نیز تحت شعاع قرار خواهد داد. برای مثال یک شرکت می تواند محیط کاری در فضای واقعیت مجازی تشکیل دهد که افراد حاضر در آن از سراسر دنیا گرد آمدند. در عین حال می توانند ارتباطات و صحبت های سازنده و شاداب کننده محل کار را حفظ کنند و این امتیاز را از دست ندهند. متاورس ارتباطات افراد را بسیار واقعی تر و زنده تر از آنچه در اینترنت دو بعدی در حال تجربه آن هستیم به ما ارائه خواهد کرد.

همچنین استعدادها بستر بهتری برای شکوفایی خواهند داشت. چون طبیعت این پلتفرم، خلاقیت ها فردی را راحت تر نشان خواهد داد. متاورس می تواند چالش بسیاری از شرکت های بزرگ را حل کند و به شکل گرفتن گروه های کاری کمک می کند.

 

۱۰-ورزش و تمرین

شما می توانید با یک دوچرخه ثابت و عینک مجازی، در مسابقات تور دو فرانس شرکت کنید. یا با یوسین بولت در المپیک رقابت کنید. آیا می توان مسابقاتی مانند ماراتون را میان همه مردم برگزار کرد؟ چه کسی می داند؟ باید صبر کنیم.

حتی می توانید به راحتی با بهترین مربی های خصوصی کار کنید. فقط کافیست در فضای متاورسی با یک دیگر قراری تنظیم کنید و تمرینات را هماهنگ با مربی انجام بدید. دیگر خبری از شلوغی آزار دهنده فضای باشگاه نخواهد بود. مسئله اصلی و جذاب متاورس شاید همین باشد. همین موضوع که افراد در آن فضای فردی خود را دارند.

 

پانوشت مترجم: تمام مواردی که ذکر شد و اصولا تمام تغییراتی که متاورس می خواهد در زندگی ما به وجود بیاورد؛ آن بخش از وجود ما که فردگرایی در آن ریشه دوانده را تقویت می کند. این فناوری طراحی شده تا به انسان ها اجازه مهم ترین خواسته بشر در غرب جدید را بدهد:«آنطور که می خواهم زندگی می کنم». متاورس اگر به زندگی های ما راه پیدا کند؛ آنچه که در درون خود ذخیره کرده ایم را ابراز خواهیم کرد. این ترسناک است یا جذاب؟ بستگی به نوع نگاه شما به انسان دارد.

 

|انتهای پیام|

 

منبع:

https://listverse.com/2022/04/30/10-ways-the-metaverse-will-change-the-world/

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: