جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
شهردار تهران با بیان اینکه در هزار هکتار از باغات کن تفرجگاه احداث می‌شود، گفت: همچنین بوستان ۱۸ هکتاری در هفته آینده در جنوب پایتخت افتتاح خواهد شد.
کد خبر: ۱۶۹۶۱
۱۴ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۷:۱۴

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل از ایرنا، علیرضا زاکانی روز دوشنبه در بیست و یکمین جشنواره شهید رجایی و آیین تکریم از کارمندان شهرداری تهران اظهار داشت: تا سال ۴۸ شهر توسعه شمالی- جنوبی و بعد از آن شرقی - غربی داشته و این رشد ناموزون و کاریکاتوری شرایطی را فراروی ما قرار داده که باید آن را به یک رشد حقیقی و واقعی تبدیل کنیم.  

وی افزود: همه این مسائل باعث شده که امروز از کم مسکنی رنج ببریم، از ترافیک و آلودگی هوا آزرده خاطر باشیم و شرایطی را داشته باشیم که به نوعی زیست در شهر اجبارا و بدون آسایش و آرامش باشد.  

شهردار تهران با بیان اینکه تحولی که در قالب سیاست گذاری شورا مطرح شده تحولی است که کالبد و روح شهر را توامان دستخوش تغییر قرار می دهد، عنوان کرد: شهرداری نیازمند این است که از یک اثرگذاری بالاتر و از یک سرمایه اجتماعی بهتر و بیشتری برخوردار شود. وقتی بنا است که خدمات ما منتج به سرمایه اجتماعی شود و این سرمایه اجتماعی مشارکت مردم‌ را در پی داشته باشد و خروجی آن پیشرفت نرم افرازی و سخت افزاری شهر باشد، بالطبع ضرورت‌ دارد که مدیران و کارمندان تحت نظارت شورا شرایط این تغییر و تحول را رقم بزنند.

وی با اشاره به اینکه یک مدیر برای تحول باید خصوصیاتی داشته باشد، یادآور شد: اولین خصوصیت این است که با اهداف انقلاب آشنا و تقید به پیگیری اهداف انقلاب داشته باشد. به طوری که در مقام عمل گام به گام اهداف انقلاب را به منصه ظهور برساند که حرکت در این مسیر جز با سلامت مدیر میسر نخواهد بود. مدیر باید نقطه آغاز سلامت را وجود خود قرار دهد در واقع مدیری که مدیریت را طعمه و نه محل خدمت بداند، نمی تواند یک مدیر انقلابی باشد.

شهردار تهران بیان کرد: دیگر ویژگی این است که باید کاردان و متخصص باشد، مدیری که تخصص ندارد تعهدش نیز زیر سوال است؛ علاوه بر این باید بر این نکته تاکید کنیم که تخصص، انگیزه و شناخت نسبت به اهداف انقلاب برای یک مدیرکافی نیست و باید عرضه و توان داشته باشد. در واقع در کنار شناخت و انگیزه، تعهد، تخصص و تجربه، ضلع دیگر ویژگی یک مدیر عرضه و کارآمدی است.  

زاکانی جسارت را دیگر ویژگی یک مدیر دانست و خاطرنشان کرد: مدیر باید در کنار تخصص و کارآمدی، جسارت تغییر و تحول را داشته باشد. وقتی این مسائل را در کنار هم قرار می دهیم به این نکته می رسیم که فداکاری و استقامت عنصر دیگر این خصوصیات است. تا وقتی سکون و آرامش و درجا زدن باشد و تا وقتی قطاری راه نیفتد کسی حتی از سر کودکی سنگی به آن نمی زند لذا استقامت و فداکاری در حرکت و قیام ضروری است و در این مسیر باید مسئولیت خودمان را به خودمان یادآوری کنیم.

وی با بیان اینکه ما جایز الخطا نیستیم و ممکن الخطا هستیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب حق خطا کردن نداریم، تاکید کرد: یک مدیر باید جامع نگر باشد و فقط خودش را نبیند. فردیت خودش را در نظر نگیرد بلکه به کار تیمی توجه کند  همچنین یک مدیر مکلف است نسبت به زیر مجموعه خودش مسئولیت پذیر باشد و آنها را تکریم کند. کارمندی که تکریم نبیند نمی توان از او انتظار تکریم مردم را داشته باشیم. یک کارمند باید در آیینه مدیرش چگونگی تکریم را ببیند.

شهرداری باید به نقطه آغاز تغییر در شهر تبدیل شود

شهردار تهران گفت: در این دوره سعی می‌کنیم با اولویت بندی مشکل مسکن کارمندان خودمان را حل کنیم چرا که کارمند باید انگیزه داشته باشد که مشکل مسکن مردم را حل کند. ما یک خانواده واحد هستیم و در این خانواده هر کدام یک مسئولیت را می پذیریم. کارمندی که بنا است خدمت ویژه ای ارائه کند، باید با روی خوش، آگاهی را به مردم ارائه دهد. همچنین باید در کنار آن  چارچوب ها و قوانین را راهی برای کمک به مردم ببینیم و نه بندی برای پای مردم؛ جمع همه این موارد این می شود که مجموعه شهرداری باید به نقطه آغاز تغییر در شهر تبدیل شود.  

زاکانی با بیان اینکه یک سال و سه روز است در خدمت شهروندان هستیم، افزود: پیش از این شهرداری در موقعیت دیگری قرار داشت و در تنش مالی قرار گرفته بود، اما این مشکل حل و افق ها تغییر کرد. بنا شد در شهر، تحول موزون کالبدی، نرم افزاری و فناورانه داشته باشیم. ادعایی مطرح شد که هر هفته یک پروژه ای در مقیاس شهر داشته باشیم و بر اساس آن هفته اول پایانه اکباتان افتتاح شد، پروژه ای که ۱۴ سال پیش شروع شده بود و سال ۹۴ به‌بعد تعطیل شده بود. یک کار شبانه روزی را شروع و موفق به تکمیل آن شدیم که به قیمت امروز حدود ۲ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.  

افتتاح بوستان ۱۸ هکتاری در جنوب پایتخت در هفته آینده 

وی اظهار داشت: باز شدن انتهای بزرگراه یادگار پیش از این آرزو بود. قبل از آن نیز پروژه بزرگراه شهید بروجردی شروع شده بود که امسال در مقاطع زمانی آبان و بهمن با  ۴.۷ کیلومتر بهره برداری می شود همچنین در هفته جاری ۵ هزار واحد مسکونی در مناطق ۲ و ۱۶ و ۲۰ کلنگ زنی شد و برای آینده ۱۰ هزار واحد در منطقه ۱۸ آغاز می شود و شنبه آینده نیز پارکی بالغ بر ۱۸ هکتار در منطقه ۱۸ افتتاح می شود.  

شهردار تهران در ادامه گفت: اخیرا در کمیسیون ماده پنج موضوع کن مطرح شد که هزار هکتار آن باغ و ۷۰ هکتار فضای مسکونی است، اما قاعده ای که برای این موارد در نظر گرفته شده، مردم را آزار می دهد و در واقع به آنها ظلم می شود. گره این کار به دست من و شما باز می شود.  

در هزار هکتار از باغات کن تفرجگاه احداث می‌شود

زاکانی با اشاره به اینکه برای ما مهم است که باغات کن باقی بماند و حق و حقوق مردم ادا شود، یادآور شد: برای این دو امر کسی باید مسئولیت بپذیرد و ما قبول کردیم در شهرداری مسئولیت‌ را بپذیریم و هزار هکتار را برای تفرجگاه شهر در نظر بگیریم و در ۷۰ هکتار دیگر سرانه هایی بدهیم که برای مردم صرفه داشته باشد و مدیریت آن هزار هکتار را نیز به مردم بسپاریم.  

وی ادامه داد: این افتخاراتی که در حال خلق شدن است به دستان شما کارمندان خدوم شهرداری انجام می شود و مردم باید بدانند  کارکنان و مدیران شهرداری و شورا، ید واحدی برای پیشرفت و خدمت به مردم هستند و برای این پیشرفت برنامه دارند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه بالغ بر ۳۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشارکتی و ظرفیت های بی‌نظیری داریم که می تواند خطرات تهران را تبدیل به ایمنی و آسایش کند؛ بیان کرد: هیچ مجموعه ای از ارکان مسئول در خدمتگزاری، به اندازه شهرداری امکانات برای خدمت ندارد. اگر اراده لازم در شهرداری وجود داشته باشد تهران به گلستان تبدیل می شود. باید دست به دست هم و در کنار یکدیگر این گام ها را برداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: موضوع کارمند و خدمات و شایستگی هایش، مدیر و فعالیت هایش و نهاد شهرداری و خدماتش از یک سو به شهر و از سوی دیگر به شهروندان عزیز مرتبط می شود و در نظام اداره کشور در قانون اساسی توجه به امر شوراها به ویژه شورای شهر، در اداره شهر بر مدار مردم، امری قطعی است.

وی افزود: وقتی از نهاد شهرداری صحبت می کنیم از یک نهاد خدمتگزار اجتماعی می گوییم که اهدافی را در بطن خود دارد و در خصوص مدیریت شهر، مسئولیت های بزرگ و سنگینی به آن سپرده شده است.

زاکانی با بیان اینکه آنچه که به عنوان سرمایه های اجتماعی در نگاه مردم برای شهرداری موجود است دستمایه خدمات مدیران و کارمندان مان است، ادامه داد: هر چه این سطح سیاستگذاری در شورا و سطح خدمت و فداکاری کارمندان در شهرداری گسترش پیدا کند ما به ازای آن سرمایه اجتماعی افزایش پیدا می کند.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: