جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری:
ناصر کنعانی: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خودش حتی در زیر سایه سخت‌ترین تحریم‌ها حضور خودش را در بازار انرژی حفظ کرده است.
کد خبر: ۱۶۹۵۰
۱۴ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۴:۴۴

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه سیاست: ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درخصوص درخواست کشورهای اروپایی برای تامین انرژی از ایران در زمان حصول توافق احتمالی گفت: به طور طبیعی جمهوری اسلامی ایران به دلیل برخورداری از منابع غنی نفت و گاز یکی از مهمترین کشورهای تامین کننده انرژی و سوخت مورد نیاز کشورهای مختلف دنیا است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خودش حتی در زیر سایه سخت‌ترین تحریم‌ها حضور خودش را در بازار انرژی حفظ کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: هرچند ایران به دلیل تحریم‌های یکجانبه در مقاطع مختلف با محدودیت‌هایی مواجه بوده است، اما واقعیت امر این است که جمهوری اسلامی ایران با توانمندی‌های خودش در بازار بین المللی انرژی و نفت حضور خودش را حفظ کرده است.

کنعانی تصریح کرد: کشورهای اروپایی در تامین انرژی مورد نیاز خود با مشکلاتی مواجه هستند که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات و لغو تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان، ایران می‌تواند تامین کننده بخش بیشتری از نیاز اروپا باشد.

کنعانی در پاسخ به سوالی در خصوص مواجهه نیروی دریایی کشورمان با شناورهای بی‌سرنشین آمریکایی گفت: فارغ از اینکه ادعای دولت آمریکا در این رابطه چیست؛ جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی حضور دارد و کشتی‌های تجاری جمهوری اسلامی ایران در مسیرهای ترانزیتی بین المللی تردد می‌کنند.

وی افزود: هیچ کشوری حق ندارد مسیر و کشتیرانی را در آب‌های آزاد مورد تهدید قرار دهد و عبور و مرور کشتی‌ها در آب‌های بین المللی را با تهدید مواجه کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در این زمینه ستاد کل نیروهای مسلح توضیح دادند که اقدام تحریک آمیز و غیر اصولی شناورهای تجسسی ارتش آمریکا در ارتباط با شناورهای جمهوری اسلامی ایران بوده است و جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط اقدام به رفع تهدید کرد و متعاقباً شناورها را در منطقه امنی رهاسازی کرد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص لغو تحریم‌ها در صورت حصول توافق هسته ای گفت: لغو کامل تحریم‌ها علیه دولت و ملت ایران از اهداف اساسی مذاکرات جاری بین ایران و طرف‌های امضا کننده توافق برجام است.

کنعانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در موعد مقرر برای اینکه نقش متعهدانه و مسئولانه خودش را در ارتباط با توافق برجام و مذاکرات رفع تحریم‌ها ایفا کند، دیدگاه‌های خودش را در این زمینه مجدداً به هماهنگ کننده منتقل و منعکس کرد و در این ارتباط منتظر دریافت پاسخ طرف‌های مقابل و مشخصاً دریافت پاسخ دولت آمریکا هست.

وی ادامه داد: چنانچه در طرف مقابل اراده سیاسی لازم وجود داشته باشد و همانند ایران سازنده عمل کرده و رو به جلو باشد، در زمان بسیار کوتاه جمع بندی مذاکرات انجام و توافق می‌تواند صورت گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: لغو تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی ملت ایران از اهداف اساسی ماست و ایران در این خصوص تلاش می‌کند و این از اولویت‌های اساسی تیم مذاکره کننده ایران است.

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: