جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
کد خبر: ۱۶۹۳۸
۱۴ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۸:۱۸

پیروز،نماد یوزپلنگ ایرانی+عکسبه گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن به نقل از خبرگزاری همشهری، امسال بود که ایران، یوزپلنگ ماده ایرانی سه توله خود را در پارک ملی توران به دنیا آورد. دو توله اول در روزهای اول تلف شدند، اما توله سوم با تلاش متخصصین زنده ماند و پیروز نام گرفت. پیروز حالا با کمک و پرستاری تیمارگر و امدادگر حیات وحش «علیرضا شهرداری» چهارماهگی را پشت سر گذاشته و به نماد یوزپلنگ ایرانی تبدیل شده است.
همشهری آنلاین با علیرضا شهرداری درباره اوضاع و احوال این روزهای پیروز گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانیم:
از احوال این روزهای پیروز بگویید.
احتمالا حالا دیگر اکثر مردم «پیروز» را بشناسند، پیروز نام تنها توله یوزپلنگ باقی‌ مانده از سه توله یوزی‌ است که «ایران» نام مادر آنها بود. پیروز در این حدود بیش از ۳ ماه چالش‌های بسیاری را پشت سر گذاشته و در حال حاضر وضعیت نرمالی دارد. او تا چند روز دیگر وارد چهارمین ماه تولدش می‌شود. در حال حاضر پیروز تنها توله یوزپلنگ تکثیر در اسارت آسیایی در کل دنیاست.
به همراه پیروز، ۲ توله دیگر به صورت تکثیر در اسارت متولد شدند که در روزهای اول از بین رفتند. زایمان و به دنیا آمدن توله‌ها با چالش‌های زیادی روبه‌رو شد و دامپزشکان مجبور به انجام عمل سزارین یوز ماده شدند، چهار روز پس از تولد توله اول تلف شد، نگهداری توله دوم و سوم نیز از روز چهارم به مدت شش روز به من سپرده شد. دلیل اصلی تلف شدن دو توله یوز دیگر سزارین و نخوردن شیر مادر بود.
پیروز یک الگو می‌تواند باشد برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی برای تولد توله یوزهای بعدی، کارهایی که برای پیروز انجام شد اگر برای دو توله دیگر انجام شده بود آنها نیز زنده می‌ماندند.
چرا فقط ۶ روز؟
در این ۶ روز که من در سایت توران بودم برای محیط‌بان‌ها یک دوره کوتاه آموزشی برگزار کردم، چند روز بعد از اینکه به تهران برگشتم باخبر شدم که توله دوم نیز تلف شده است. بعد از این توله سوم را به تهران منتقل کردند و من سرپرستی پیروز را از ۲۸ اردیبهشت بر عهده گرفتم.

 

|انتهای خبر|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: