جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
تیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردن؛
در جریان تیراندازی به سمت یک دستگاه اتوبوس حامل نظامیان صهیونیست‌ در منطقه اغوار تا این لحظه 7 نظامی اسرائیلی زخمی شده‌اند. افسر ارشد ارتش رژیم صهیونیستی «هیلل روزن» درباره این عملیات در توییتر نوشت: «ما مدت هاست که چنین حمله‌ای نداشتیم، در دوره پیچیده ای هستیم که به پایان نرسیده است، منطقه در حال تشنج و غرق شدن است.»
کد خبر: ۱۶۸۹۰
۱۴ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۷:۵۱
مطهره مهدی پسند

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه امنیت ملی و سیاست خارجی- مطهره مهدی پسند: در عملیات تیراندازی ظهر روز یکشنبه فلسطینیان به اتوبوس حامل نظامیان صهیونیست نزدیک غور اردن هفت نظامی صهیونیست زخمی شدند که حال یکی از آنان خطرناک گزارش شده است. گردان‌های شهدای الاقصی شاخه نظامی جنبش فتح طی بیانیه‌ای مسئولیت عملیات مقاومتی  در منطقه اغوار را بر عهده گرفتند. 

 

تیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردن

بازتاب جزئیات عملیات غور اردن در رسانه های عبری

عملیات مسلحانه دیروز علیه نظامیان صهیونیست بازتاب وسیعی در رسانه‌های این رژیم داشته است. پایگاه خبری « ynet» عنوان کرد: در جریان تیراندازی به سمت یک دستگاه اتوبوس حامل نظامیان صهیونیست‌ در منطقه اغوار تا این لحظه 7 نظامی اسرائیلی زخمی شدند.

روزنامه« معاریو » نوشت: یکی از زخمی‌های عملیات تیراندازی به اتوبوس اسرائیل که وضعیت وخیمی داشت، تحت عمل جراحی قرار گرفته است. گفته می‌شود حداقل ۱۰ گلوله به سمت این اتوبوس شلیک شده است.

شبکه 14 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که در پی وقوع عملیات تیراندازی در منطقه اغوار، پلیس رژیم صهیونیستی در سرتاسر اراضی اشغالی به حالت آماده‌باش درآمده و شمار نیروهای مستقر در مناطق پرتنش را افزایش داده است. 

کانال 12 اسرائیل عنوان کرد افراد مسلح در حالی که سوار بر خودرویی بودند که با سرعت حرکت می کرد، به طرف اتوبوس حامل اسرائیلی ها شلیک کردند که باعث زخمی شدن شماری از سرنشینان از جمله راننده اتوبوس شد.

شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اتوبوس هدف قرار گرفته در عملیات تیراندازی در منطقه اغوار، ضد گلوله نبوده و مجریان عملیات ده‌ها گلوله به سمت آن شلیک کردند در حالیکه شمار زیادی از نظامیان تیپ کفیر که دو هفته پیش به ارتش ملحق شدند، جزو سرنشینان این اتوبوس بودند.

 

تیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردن

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که با اجرای عملیاتی در منطقه غور اردن، دو فلسطینی را که مظنون به اجرای این عملیات بودند، دستگیر کرده و  نفر سوم متواری شده است. محمد و ولید ترکمان مجریان دستگیر شده در منطقه اغوار از ساکنان اردوگاه جنین هستند. مجریان این عملیات را با دو خودرو انجام دادند و پس از اتمام عملیات یک خودرو را به آتش کشیده و با خودروی دیگر قصد گریختن از محل عملیات را داشتند. رسانه های عبری اعلام کردند دو نفر از مجریان دستگیرشده، در نتیجه آتش گرفتن خودرویشان دچار سوختگی درجه دوم و سوم شده و هر دو به اسارت گرفته شدند.

از سوی دیگر ، منابع عبری زبان اعلام کردند که نیروهای امنیتی اسرائیلی با وجود گذشت ساعت‌ها از اجرای عملیات تیراندازی در اغوار، هنوز موفق به اسارت سومین مجری این عملیات نشدند. خبرنگار شبکه کان اعلام کرد یکی از مجریان عملیات غور اردن که یک پدر و پسر و برادرزاده این فلسطینی می‌باشند دارای کارت شناسایی اسرائیلی و ساکن اراضی اشغالی ۴۸ می‌باشد.

 

تیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردنتیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردن

وبگاه «ریشت کان» عنوان کرد: «گزارش‌های حاکی از افزایش تنش در کرانه باختری است و مقامات و شهرک‌نشینان از اینکه عملیات امروز به شعله‌ور شدن و آغاز موج جدید حملات منجر شود، در وحشت قرار دارند.»

اوهاد حیمو تحلیلگر صهیونیستی گفت: «در حالی که جنوب کرانه باختری آرام است، شمال این منطقه در آتش می‌سوزد و بار دیگر صحبت از جنین است».

افسر ارشد ارتش رژیم صهیونیستی «هیلل روزن» درباره عملیات تیراندازی در توییتر خود نوشت: «ما مدت هاست که چنین حمله‌ای نداشتیم، در دوره پیچیده ای هستیم که به پایان نرسیده است، منطقه در حال تشنج و غرق شدن است، این یک واقعیت است».

تیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردن

از سوی دیگر، خبرنگار نظامی روزنامه عبری معاریو در واکنش به عملیات غور اردن در توییتر اعلام کرد: این عملیات با دقت زیادی طراحی شده بود و تقریباً با نتایج بدتری به پایان رسید؛ زیرا  گلوله های روی شیشه جلو اتوبوس نشان می دهد که عاملان می خواستند به راننده ضربه بزنند. که در نتیجه راننده اتوبوس توانایی خود را از دست بدهد و تصادف شدیدی رخ دهد.

در همین حال، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از آغاز ماه جاری تاکنون ۱۰ مورد عملیات تیراندازی و حمله با سلاح سرد در اراضی اشغالی به وقوع پیوسته است. نهادهای امنیتی وضعیت کرانه باختری را پیچیده و خطرناک توصیف کرده‌اند.

 

غور الاردن یا الاغوار(دره اردن) کجاست؟

منطقه «غور» یا «دره اردن» و شمال بحرالمیت که به منطقه الاغوار هم شناخته می شود، به موازات رود اردن قرار دارد. غور اردن از بیسان تا صفد در شمال و از عین جدی تا النقب در جنوب و از وسط‌های رود اردن تا دشت‌های شرق کرانه باختری در غرب کشیده شده است و مساحت این منطقه و شمال البحر المیت به یک میلیون و ششصد هزار هکتار می‌رسد.

تیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردن

اهمیت غور اردن در این است که یک منطقه طبیعی گرم و حاصلخیز است که می تواند در طول سال برای کشاورزی مورد بهره برداری قرار گیرد و در بالای مهمترین حوضه آب فلسطین قرار دارد.فلسطینی‌ها اغوار را «سبد غذایی» می نامند زیرا  50 درصد از کل زمین‌های کشاورزی در کرانه باختری را تشکیل می‌دهد ، جایی که 60 درصد از کل سبزیجات کرانه باختری در آنجا تولید می‌شود.

غور اردن حدود یک سوم کرانه باختری معادل ۳۰ درصد آن را تشکیل می‌دهد. این منطقه، با وسعت ۱.۶ میلیون دونم (هر دونم ۱۰۰۰ متر مربع است)، دارای حدودا ۱۲۰ کیلومتر طول و حدود ۱۵ کیلومتر عرض می‌باشد. بیشتر اراضی غور اردن در منطقه موسوم به «جیم» یا «سی» بر اساس معاهدات اسلو و روند سازش قرار دارند که هم اکنون، رژیم‌صهیونیستی عملاً ۶۰ درصد آن را تحت کنترل دارد.

تیراندازی به سمت اتوبوس صهیونیست‌ها در غور اردن

بر اساس توافق اوسلو اغوار به چند بخش تقسیم شد. مناطق تحت کنترل تشکیلات خودگردان که مساحت آن هشتاد و پنج کیلومتر است؛ یعنی 7.4% از مساحت کل اغوار را شامل می‌شود و مناطق مشترک بین تشکیلات خودگردان و اسرائیل که مساحت آن پنجاه کیلومتر است؛ یعنی  4.3%، و مناطق تحت کنترل اسرائیل که یک هزار و 155 کیلومتر است و بخش اعظم از منطقه اغوار یعنی  88.3% را شامل می‌شود.

رژیم صهیونیستی چهارصد هزار هکتار از مساحت اغوار را به بهانه استفاده از آن به عنوان مناطق بسته نظامی تحت تسلط خود گرفته است. یعنی حدود پنجاه و پنج درصد از مساحت کل اغوار و ساکنان فلسطینی آنجا را از هر گونه فعالیت زراعی و عمرانی و یا هر گونه فعالیتی در این مناطق ممنوع کرده است.براساس اداره آمار مرکزی اسرائیل، شمار جمعیت اسرائیلی های ساکن غور اردن به حدود شش هزار نفر می رسد.

با این حال منابع فلسطینی تعداد آنها را 13 هزار نفر برآورد  کرده اند که در 38 واحد مسکونی سکونت دارند. مقامات رژیم صهیونیستی هم اکنون مانعِ استفاده فلسطینی‌ها از ۸۵ درصد مساحت دره اردن شده و در دسترسی آنان به منابع آبی و ساخت و ساز، محدودیت‌ها و موانع زیادی ایجاد می‌کنند. بر اساس داده‌های اتحادیه اروپا، اکثر عملیات ویران‌سازی و تخریب منازل، از سال ۲۰۰۹ تا کنون، در دره اردن اتفاق افتاده است و شمار آن به ۲ هزار و ۴۰۳ منزل می‌رسد.

انتهای پیام

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
مهدی
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۴
عالی بود. این که از منابع اسراییلی فکت آورده میشه عالی هست
پیشنهاد سردبیر