جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
درباره طرح آبرسانی غدیر که توسط رئیس جمهور افتتاح شد؛
طرح آب رسانی غدیر یکی از برنامه‌هایی است که وزارت نیرو با استفاده از توان نیرو‌های متخصص خود توانست آن را در بازه زمانی کمتر از یک سال به مرحله اجرایی و عملیاتی برساند و با اجرایی شدن این طرح آب ۲۶ شهر و یک هزار و ۶۰۰ روستای خوزستان، به لحاظ کمی ۱۰۰ درصدی و به لحاظ کیفی ۵۰ درصد تامین شد. 
کد خبر: ۱۶۸۷۹
۱۳ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۵:۵۰
نویسنده : محبوبه کباری

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه اقتصاد: طرح آبرسانی به مناطق جنوبی کشور یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها در حوزه وزارت نیرو به شمار می‌رود و با توجه به آنکه در یکی دو ماه گذشته شاهد بارش‌های سنگین باران و وقوع سیل در نواحی جنوبی و غربی کشور بودیم، همین باعث شد که بخش زیادی از زیر ساخت‌های آبرسانی در تعدادی از شهر‌ها دچار مشکل شود که در نهایت منجر به قطعی آب در مناطقی از جمله خوزستان، همدان و شهرکرد شد. 

در همین راستا وزارت نیرو در دولت سیزدهم یکی از مهم‌ترین برنامه‌های خود را تامین آب پایدار و با کیفیت قرار داده بود که یکی از این طرح‌ها به مرحله اجرایی و عملیاتی رسید. 

طرح آب رسانی غدیر یکی از برنامه‌هایی است که وزارت نیرو با استفاده از توان نیرو‌های متخصص خود توانست آن را در بازه زمانی کمتر از یک سال به مرحله اجرایی و عملیاتی برساند و با اجرایی شدن این طرح آب ۲۶ شهر و یک هزار و ۶۰۰ روستای خوزستان، به لحاظ کمی ۱۰۰ درصدی و به لحاظ کیفی ۵۰ درصد تامین شد. 

پیش از این آب مورد نیاز شهر‌های اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان و بیش از هزار روستای استان خوزستان با مشکل مواجه بود، اما حالا و با عملیاتی شدن این طرح مشکل آب در این مناطق بصورت کامل برطرف شد. 

اَبَرپروژه آبرسانی غدیر، بزرگترین پروژه آبرسانی کشور است که زمینه انتقال آب شرب با ظرفیت ۱۲ هزار لیتر در ثانیه به منازل خوزستانی ها را فراهم می‌کند و اعتبار تخصیص یافته به منظور تکمیل طرح آبرسانی غدیر امسال از محل اوراق اسناد خزانه معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. 

بالاخره خوزستان سیراب می شود؟

صفر تا صد طرح آبرسانی غدیر توسط متخصصان ایرانی ساخته شد 

بر این اساس طرح آبرسانی غدیر، شامل ۷۸ کیلومتر خطوط انتقال و همچنین احداث ۲ ایستگاه پمپاژ W۲ و شهید چمران به همراه افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس است. البته در این طرح می‌توان با جرات گفت صفر تا ۱۰۰ اجزای این طرح با اتکا به توانمندی ساخت داخل به نتیجه رسیده است. 

در مورد تحول آبرسانی در خوزستان و اهداف مصرفی این طرح می‌توان گفت نقاطی از استان خوزستان در طول دهه‌های گذشته برای تامین آب با کیفیت با مشکلات بسیار زیادی مواجه بود که خوشبختانه با اجرایی شدن این طرح مردم این مناطق از همان آبی استفاده می‌کنند که مراکز استان برخوردار است 

براساس این گزارش در گذشته منابع آبی که در تامین آب شرب مردم خوزستان مشارکت داشتند بیشتر روی کرخه و کارون بود، اما هم اکنون این منابع آب از نظر کمی دو برابر شده و همچنین کیفیت این منابع بسیار افزایش یافته است؛ بنابراین در صورتی که دز دچار خشکسالی شد از رودخانه‌های کارون و کرخه برای تامین آب این مناطق کمک گرفته خواهد شد. 

 

طرح آبرسانی غدیر طولانی‌ترین خط انتقال آب شرب در خاورمیانه است 

در همین زمینه محمد رستمی مدیرعامل قرارگاه خاتم الانبیا با بیان اینکه این پروژه ۹۰۰ کیلومتر طول دارد و بزرگترین و طولانی‌ترین خط انتقال آب شرب در سطح کشور و خاورمیانه به شمار می‌رود گفت: تاکنون ۶۰۰ کیلومتر از این طرح در سه فاز اجرا شده است، اما بخشی که امروز افتتاح شد ویژگی‌های خاصی دارد. اولین بار ما در این طرح از لوله قطر ۲۴۰۰ استفاده کردیم و در دو خط به طول ۴/۲ کیلومتر از بستر کرخه عبور کردیم. 

رستمی در مورد سایر طرح‌های در دست انجام گفت: ما در هفته گذشته ۱۱۰ کیلومتر از خط دو شهر تبریز و تصفیه خانه آب شرب شهر کرمانشاه را توانستیم بهره برداری کنیم. 

 او ادامه داد: این آب با توجه به کیفیت آن، بیشتر برای شرب در نظر گرفته شده است و برنامه وزارت نیرو جداسازی مصارف آب صنایع بزرگ در استان خوزستان از طرح غدیر و از منابع آب شرب و استفاده از منابع غیرمتعارف مثل آب دریا و یا آب‌های باقی مانده در انتهای رودخانه کارون است. 

بالاخره خوزستان سیراب می شود؟

استان خوزستان در رتبه با کیفیت‌ترین آب‌های استان‌ها قرار گرفت 

همچنین علی اکبر محرابیان وزیر نیرو با بیان اینکه مهمترین گلایه مردم خوزستان پیش از اجرای این طرح نارضایتی از کیفیت آب بود افزود: در طرح‌های قبلی آبرسانی، منبع آب سد کرخه پیش بینی شده بود، اما شوری، املاح و EC آب در سد کرخه بالاست که به شبکه تزریق می‌شد و در طول مسیر به دلیل کمبود آب از رودخانه کارون در مقاطع مختلف برداشت می‌کردند که با نزدیک‌تر شدن به جنوب خوزستان EC آب کارون بالاتر می‌رفت. 

وی افزود: پارسال EC آب رودخانه کارون در پایین دست تا هشت هزار رسید و این آب برای شرب و حتی مصارف بهداشتی، شور و غیر قابل استفاده بود، اما با اجرای این طرح، EC آب از مقادیر بالا در نقاط مختلف به ۵۵۰ رسید که جزو آب‌های بسیار خوب و با کیفیت کشور محسوب می‌شود. 

محرابیان با اشاره به ویژگی‌های این طرح بزرگ آبرسانی گفت: این طرح در سفر رییس جمهور به خوزستان مصوب و تامین مالی شد و با پیگیری ایشان از زمان شروع اجرا تا بهره برداری ۱۰ ماه به طول انجامید. 

وزیر نیرو ادامه داد: در طرح قبل ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار میلیارد ریال هزینه به نرخ پارسال و حداقل زمان اجرا، پنج سال پیش بینی شده بود، اما طرح جدید با مدت زمان یک ساله و با یک بیستم آن نرخ محقق شد. 

وی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌های جانبی ما موضوع خشکسالی است بیان کرد: یکی از اهداف طرح آبرسانی غدیراین است که به صورت پدافندی امکان برداشت آب از منابع مختلف را دارد. 

 گفتنی سال گذشته طرح آبرسانی غدیر پس از سفر شهریور سال گذشته رئیس جمهور به خوزستان و تاکید وی به وزیر نیرو برای اجرای طرحی که مردم خوزستان در کمترین زمان ممکن و حداقل اعتبارات، از نعمت آب با کیفیت (منابع رودخانه دز) بهره‌مند شوند، اجرا شد. 

از جمله دستاورد‌های این طرح شامل آثار اجتماعی از جمله ارتقای رفاه و کیفیت زندگی ساکنان روستا‌های هدف، پیشگیری از مهاجرت و ایجاد محیط پایدار، آثار اقتصادی شکوفایی اقتصادی منطقه و رونق تولید، شکوفایی استعداد‌ها و امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های خاص و ویژه هر یک از مناطق کشور در جای خود و آثار سیاسی و امنیتی، افزایش تعلق‌خاطر نسبت به سرزمین مادری و اعتماد به مدیریت کلان کشور، تقویت امنیت کشور با حفظ پراکنش جمعیتی به ویژه در مناطق مرزی است.

انتهای پیام

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: