جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
اروپا یخ میزند؛
شرکت بزرگ انرژی روسیه گازپروم تعطیلی انتقال جریان گاز از طریق خط لوله کلیدی نورد استریم 1 خود به آلمان را در عصر جمعه تمدید کرد و هیچ تاريخ مشخصى برای بازگشایی آن اعلام نکرد. مقامات گازپروم قبلاً اعلام کرده اند که تحریم ها را دلیل اختلال در انتقال گاز به اروپا می دانند.
کد خبر: ۱۶۷۸۱
۱۲ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰
نویسنده : میثا سبزعلیزاده

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده: شرکت بزرگ انرژی روسیه گازپروم تعطیلی انتقال جریان گاز از طریق خط لوله کلیدی نورد استریم 1 خود به آلمان را در عصر جمعه تمدید کرد و هیچ تاريخ مشخصى برای بازگشایی آن اعلام نکرد. این اقدام ساعاتی پس از آن صورت گرفت که کشورهای گروه 7 با اعمال محدودیت قیمت بر نفت روسیه در تلاش برای جلوگیری از افزایش سرمایه رژیم ولادیمیر پوتین موافقت کردند.

گازپروم، شرکت نفت و گاز دولتی  روسیه، اعلام كرد که پس از شناسایی محل نشتی، عرضه برای مدت نامعلومی متوقف خواهد شد و این خط لوله تا زمانی که تعمیرات به طور کامل اجرا نشود، مجددا راه اندازی نخواهد شد. نورد استریم 1 بزرگترین خط لوله گاز از روسیه به اروپا است و ظرفیت انتقال 55 میلیارد متر مکعب (میلیارد متر مکعب) گاز در سال را دارد. ادامه عرضه از طریق خط لوله برای جلوگیری از بيشتر شدن بحران انرژی ضروری است.

بحران انرژِی در قاره ی سبز

گازپروم در بیانیه ای در تلگرام اعلام کرد: انتقال گاز به خط لوله گاز نورد استریم تا رفع شکایات مربوط به عملکرد این تجهیزات به طور کامل متوقف شده است. این شرکت در پست منتشر شده رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد که اشكالاتى در یک توربین کلیدی در امتداد خط لوله که گاز طبیعی را از غرب روسیه به آلمان منتقل می‌کند، شناسایی کرده است و این خط لوله تا زمانی که این مشکلات برطرف نشود، کار نخواهد کرد.

اوایل روز چهارشنبه، گازپروم مطابق با اعلام قبلی، انتقال گاز از طریق نورد استریم 1 را به طور کامل متوقف کرد و افزود که این توقف به مدت سه روز ادامه خواهد داشت. قرار بود بعد از نیمه شب صبح شنبه از سر گرفته شود.

بحران انرژِی در قاره ی سبز

این شرکت گفت که کار بر روی تنها توربین فعال باقی مانده در ایستگاه کمپرسور پورتووایا در انتهای خط لوله روسیه تمام نشده، اما مقامات آلمانی در صحت اين مسئله تردید دارند. زمان‌ این اقدام پرسش‌هایی را در مورد اینکه آیا پوتین به اعمال محدودیت قریب‌الوقوع بر نفت روسیه پاسخ می‌دهد یا خیر، ایجاد کرده است. وزرای دارایی بریتانیا، آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا روز جمعه با طرحی برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه موافقت کردند. این پیشنهاد بدین معناست که واردکنندگانی که به دنبال خدمات حمل و نقل و پوشش بیمه از شرکت‌های مستقر در G7 و کشورهای اتحادیه اروپا هستند، باید از سقف قیمتی برای حمل و نقل نفت روسیه تبعیت کنند. از زمان حمله به اوکراین، پوتین متهم شده است که از طریق کاهش عرضه گاز به اروپا، افزایش قیمت ها و تهدید به خاموشی، گاز را به سلاح تبدیل کرده است.

مقامات گازپروم قبلاً اعلام کرده اند که تحریم ها را دلیل اختلال در انتقال گاز به اروپا می دانند. الکسی میلر، مدیر اجرایی گازپروم، در اظهارات اوایل هفته جاری افزود که شرکت سازنده زیمنس به دلیل تحریم‌ها علیه شرکت انرژی دولت روسیه نمی‌تواند تعمیرات توربین‌های مورد استفاده در نورد استریم 1 را انجام دهد.

 

این خاموشی به نگرانی‌های اروپاییان اضافه می‌کند و مخصوصا آلمان را مجبور به کاهش قابل توجه مصرف برق برای خانوارها و مشاغل در سال جاری می کند.

بحران انرژِی در قاره ی سبز

کشورهای اروپایی برای پر کردن انبارهای گاز خود بعلت احتمال قطع کامل گاز روسیه در زمستان امسال زودتر اقدام کرده اند. انبارهای آلمان اکنون بیش از 84 درصد پر شده است. رئیس آژانس نظارتی شبکه آلمان، کلاوس مولر، در توییتی نوشت که تصمیم روسیه برای خاموش نگه داشتن نورد استریم 1 در حال حاضر اهمیت پایانه‌های جدید گاز طبیعی مایع را افزایش می‌دهد که آلمان قصد دارد در زمستان امسال راه‌اندازی کند.

سخنگوی کمیسیون اروپا، اریک مامر، گفت: «اعلام گازپروم امروز بعدازظهر مبنی بر اینکه یک بار دیگر نورد استریم 1 را به بهانه‌های دروغین تعطیل می‌کند، تأیید دیگری بر غیرقابل اعتماد بودن آن به عنوان منبع تأمین‌کننده است». جاکوب ماندل، یکی از مقامات ارشد شرکت مشاوره انرژی Aurora، گفت که توقف انتقال از طریق نورد استریم 1 "چشم انداز صادرات گاز روسیه به اروپا در چند هفته گذشته را به طور قابل توجهی تغییر نمی دهد".

مندل افزود نورد استریم 1 حدود 30 میلیون متر مکعب در روز یا 20 درصد از ظرفیت 55 میلیارد متر مکعب خود را قبل از آخرین تعطیلی تحویل داد، که این مقدار در بقیه سال جاری تنها حدود 3.7 میلیارد متر مکعب است اما اگر با ظرفیت کامل کار کند، ظرفیت انتقال بیش از 18 میلیارد متر مکعب است. او گفت که این تنها 4 درصد از تقاضای سالانه آلمان و کمتر از یک درصد از تقاضای سالانه اروپا را نشان می دهد. به گفته وی، نياز كشورها به سختی تامین می‌شود و جایگزینی هر ذره گازی که از روسیه نمی‌آید سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. ذخایر اروپا بيش از مقدار نياز مصرفی در فصل تابستان هستند، و در حال حاضر فرصت زیادی برای جایگزینی این گاز با واردات گاز طبیعی مایع وجود دارد، اما زمانی که هوا سرد می شود و تقاضا در زمستان شروع به افزایش می کند مشكلات نیز شروع خواهند شد. در اروپا و آسیا، مقدار زیادی LNG وجود دارد که می تواند برای جایگزین گاز روسیه باشد اما کافی نیست.

 

منبع: Nord Stream 1: Gazprom announces indefinite shutdown of pipeline | Gazprom | The Guardian

 

 

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
ناشناس
۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
مردم اروپا باید هم یخ بزنند