جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
توپچی هایی با بردهای متوالی؛
زمانی که جنگ جهانی به تازگی خاتمه یافته بود، شاگردان تام ویتاکر با کسب 6 برد پیاپی، رکورد هربرت چاپمن افسانه ای را شکستند. حالا آرتتا می تواند به رکورد ویتاکر برسد. با کسب پنج برد پیاپی در لیگ، آرسنالی ها حالا تنها یک برد با تکرار یک فصل رویایی فاصله دارند.
کد خبر: ۱۶۷۲۴
۱۱ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۵:۵۴

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه ورزش: زمانی که جنگ جهانی به تازگی خاتمه یافته بود، شاگردان تام ویتاکر با کسب 6 برد پیاپی، رکورد هربرت چاپمن افسانه ای را شکستند. حالا آرتتا می تواند به رکورد ویتاکر برسد. با کسب پنج برد پیاپی در لیگ، آرسنالی ها حالا تنها یک برد با تکرار یک فصل رویایی فاصله دارند.

آرسنال در یک قدمی رسیدن به رکورد 75 ساله

***

وقتی توپچی های لندن در نخستین بازی خود در رقابتهای لیگ برتر فصل 23-2022 از همان دقیقه 20 با گل گابریل مارتینلی از کریستال پالاس پیش افتادند و سرانجام با گل به خودی دقیقه 85 حریف (2-0) پیروز شدند، کسی از این برد متعجب نشد. آرسنالی ها پیش از آغاز فصل نیز به اندازه مقتدر کار کرده بودند که به نظر می رسید امسال شرایط متفاوت از فصول گذشته خواهد بود و این تیم در قواره های یکی مدعی ظاهر خواهد شد.

 
زمانی که جنگ جهانی به تازگی خاتمه یافته بود، شاگردان تام ویتاکر با کسب 6 برد پیاپی، رکورد هربرت چاپمن افسانه ای را شکستند. حالا آرتتا می تواند به رکورد ویتاکر برسد.
 

توپچی ها در بازیهای دوستانه پیش فصل مقابل ایپسویچ، نورنبرگ آلمان، اورتون، اورلاندو آمریکا، چلسی و سویا اسپانیا پیروز شدند که دو برد (4-0) مقابل چلسی و (6-0) در برابر سویا نشان از اقتدار آرسنال می داد. آنها تنها یک مسابقه دوستانه را برابر برنتفورد شکست خوردند و آن گاه آماده درخشش در لیگ برتر شدند.

***

با مسابقه روز 13 آگوست در برابر لستر بود که بازیهای خانگی آرسنال در این فصل نیز آغاز شد. باز هم در همان ابتدا تکلیف تیم پیروز مشخص شد و گابریل ژسوس در دقیقه 23 توپچی ها را پیش انداخت و خود در دقیقه 35 تکلیف لستر را یکسره کرد. ژاکا و مارتینلی در نیمه دوم گلهای بعدی را زدند تا برد (4-2) در ورزشگاه امارات رقم بخورد. در برابر بورنموث کار آسان تر از بازیهای قبلی پیش رفت و مارتین اوده گارد نروژی در دقایق 5 و 11 برای آرسنال گل زد تا آرسنال به سوی یک برد بی دردسر پیش برود. ویلیام سالیبا(54) اختلاف را افزایش داد و سرانجام توپچی ها (3-0) برنده شدند.

آرسنال در یک قدمی رسیدن به رکورد 75 ساله

***

شاگردان آرتتا برای رسیدن به برد چهارم خود تا دقیقه 86 انتظار کشیدند. یک بار اودگارد در دقیقه 64 دروازه فولام را گشود اما با این گل آرسنال بازی را به تساوی کشانده بود و نیاز به گل دوم داشت. گلی که سرانجام توسط گابریل به ثمر رسید تا لحظاتی بعد تماشاگران، شاد از چهارمین برد آرسنال از ورزشگاه امارات خارج شده و در خیابان های محله هالووِی پراکنده گردند.

بازی پنجم توپچی ها نیز شرایطی کمابیش مشابه داشت. باز هم بیش از 60 هزار نفر به تماشای مسابقه آمدند، در نیمه اول ژسوس در دقیقه 30 آرسنال را پیش انداخت و در نیمه دوم روی اشتباه رمسدل دروازه بان آرسنال، کار به تساوی کشید. اما مارتینلی (77) کار را یکسره کرد و آرسنال صاحب پنجمین برد پیاپی خود در این فصل شد. یک شروع فوق العاده که هیچ هوادار آرسنال نظیر آن را به یاد نمی آورد.

***

04-2003؛ چهار برد و یک تساوی برای فاتحان بدون شکست

آخرین بار که آرسنال قهرمان لیگ برتر انگلیس شد، خاطره انگیزترین فتح خود را نیز در لیگ به دست آورد. هنوز چلسی وارد جمع مدعیان فوتبال جزیره نشده بود و منچسترسیتی هم بیشتر به عنوان یک آسانسور مورد توجه قرار می گرفت که بقا در لیگ برتر مهمترین هدف سیتیزن ها بود. لیورپول هم تیم روزهای سخت نبود و اوج رویاهای این تیم کسب عنوان دوم یا سومی لیگ بود و فتح جامهای میکی ماوسی مثل جام اتحادیه یا در بهترین حالت جام حذفی. در این شرایط بود که هژمونی آرسنال و منچستر یونایتد در فوتبال انگلیس بیشتر از هر زمانی احساس می شد. آرسنال فصل 04-2003 را در روز 16 آگوست 2003 در استادیوم خانگی خود (هایبری) آغاز کرد و هر چند در همان دقیقه 25 با اخراج سول کمپبل ده نفره شد، اما در ادامه با درخشش فرانسوی های خود، تی یری هانری و روبرت پیرس (2-1) اورتون را شکست داد.

آرسنال در یک قدمی رسیدن به رکورد 75 ساله

شاگردان آرسن ونگر در بازیهای بعدی خود مقابل میدلزبورو (4-0)، استون ویلا (2-0) و منچسترسیتی (2-1) پیروز شدند تا با چهار برد پیاپی در صدر جدول لیگ قرار گیرند. هر چند که در ادامه دو تساوی مقابل پورتسموث (1-1) و منچستر یونایتد (0-0) در انتظار این تیم بود ولی فصل به همین شکل رویایی ادامه پیدا کرد و سرانجام آرسنال با 26 برد و 12 تساوی و بدون حتی یک شکست قهرمان لیگ شد. در طول فصل توپچی ها فقط 6 هفته در رده دوم جدول بودند و در باقی هفته ها صدرنشین ماندند.

***

02-2001؛ کسب ده امتیاز از پنج بازی برای تیمی که دبل کرد

آرسنالی ها فصل 02-2001 را هم با قهرمانی لیگ به پایان رساندند. آن هم در شرایطی که در جام حذفی هم قهرمان شده و دبل کردند. با این حال لیگ برتر برای آنها چندان خوب آغاز نشد. بعد از یک برد (4-0) در برابر میدلزبورو، نوبت به باخت خانگی (2-1) مقابل لیدز یونایتد رسید و پس از برد (4-0) در برابر لستر، یک توقف (1-1) در خانه چلسی در انتظار شاگردان ونگر بود و سقوط تا رده چهارم جدول. اما برد (3-1) مقابل فولام در هفته پنجم، آرسنال را به رده نخست جدول لیگ رساند. آرسنالی ها مجموعا 12 هفته در صدر جدول بودند که تنها هفت هفته متوالی آن در هفت هفته انتهای لیگ بود؛ بهترین زمان ممکن برای صدرنشینی و سرانجام کسب عنوان قهرمانی لیگ!

 

آرسنال در یک قدمی رسیدن به رکورد 75 ساله

***

98-1997؛ سه تساوی در پنج مسابقه برای شاگردان ونگر

در اولین قهرمانی آرسنال با آرسن ونگر در لیگ برتر، تساوی (1-1) در روز نخست مقابل لیدز، آرسنال را در رده هشتم جدول قرار داد. اما در لیگی که هیچ تیمی دو بازی ابتدایی خود را نبرد، توپچی ها بعد از برد (2-0) در هایبری مقابل کاونتری سیتی به صدر جدول صعود کردند. پس از آن نوبت به درخشش دو هلندی تیم و برد (3-1) در ورزشگاه دل مقابل ساوتهمپتون رسید؛ مارک اوورمارس و دنیس برگ کمپ هر سه گل توپچی ها را در این مسابقه به ثمر رساندند.

پس از آن نوبت به هت تریک دنیس برگ کمپ در فیلبرت استریت رسید اما آرسنال در مسابقه ای که سه گل آن در وقتهای تلف شده زده شد، نتیجه ای بهتر از تساوی (3-3) با لستر به دست نیاورد و به رده سوم جدول سقوط کرد. در هفته بعدی هم یک توقف خانگی (0-0) در انتظار این تیم بود؛ این بار مقابل تاتنهام. در ادامه فصل توپچی ها تنها ده هفته صدرنشین بودند اما شش هفته آن در شش روز پایانی لیگ بود و آنها خیلی زودتر از پایان لیگ قهرمان شدند تا دیگر نیازی به امتیازهای هفته های پایانی نداشته باشند. پس از کسب 78 امتیاز و فتح لیگ نوبت به قهرمانی در جام حذفی بود و اولین دبل دوران ونگر.

آرسنال در یک قدمی رسیدن به رکورد 75 ساله

***

اما پیش از شکل گیری لیگ برتر هم آرسنالی ها 10 بار در دسته اول فوتبال انگلیس قهرمان شده بودند که نخستین دوره آن، در فصل 31-30 به دست آمد. جایی که توپچی ها با هدایت هربرت چاپمن افسانه ای، هر پنج مسابقه خود را در برابر بلکپول (4-1)، بولتون (4-19، لیدز (3-1)، بلکبرن (3-2) و ساندرلند (4-1) به برتری دست یافتند. در فصل 33-32 آرسنال در مسابقات نخست خود تنها دو برد، دو تساوی و یک شکست کسب کرد اما قهرمان شد. در سایر دوره های منتج به قهرمانی هم شرایط توپچی ها در 5 بازی نخست این تیم به شرح زیر چنین بود:

34-1933: دو برد، دو تساوی و یک شکست

35-1934: سه برد و دو تساوی

38-1937: سه برد، یک تساوی و یک باخت

48-1947؛ پنج برد پیاپی( آرسنال با مربیگری تام ویتاکر شش هفته نخست را با پیروزی به پایان رساند.)

53-1952: دو برد، دو تساوی، یک شکست

71-1970: دو برد، دو تساوی، یک شکست

89-1988: دو برد، یک تساوی، دو شکست

91-1990: سه برد و دو تساوی

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: