جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
رئیسی وزیر جدید کار را به مجلس معرفی کرد؛
بعد از اتمام مهلت قانونی برای معرفی وزیر کار امروز رئیس جمهور زاهدی وفا را که پیش از این سرپرستی این وزارت خانه را برعهده داشت به عنوان وزیر کار معرفی کرد.
کد خبر: ۱۶۷۱۸
۱۱ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۸
نویسنده : محبوبه کباری

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه اقتصادبه نظر میرسد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعد از گذشت سه ماه و اتمام مهلت قانونی بالاخره صاحب وزیر خواهد شد. این در حالی است که بعد از رفتن پرحاشیه عبدالمکی و معرفی زاهدی وفا به عنوان سرپرست این وزارت خانه امروز رئیسی بالاخره کاندیدای مورد نظر خود را معرفی کرد. شنیده‌ها حاکی از آن است که از زاهدی وفا مورد اقبال نمایندگان قرار خواهد گرفت.

 

لازم به ذکر است، دولت سیزدهم در آغاز به کار خود «حجت‌الله عبدالملکی» را به عنوان وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی کرد. عبدالملکی پس از آغاز به کار خود و گذراندن اخبار ضد و نقیض بسیار مبنی بر استیضاح یا استعفای او، نهایتاً ۲۴ خردادماه پس از ۳۰۰ روز تصدی در وزارت کار نامه استعفای خود را به صورت رسمی به رئیس‌جمهور تقدیم و افزایش هماهنگی در دولت را علت استعفای خود اعلام کرد. 

 

پس از استعفای عبدالملکی و موافقت حجت‌الاسلام رئیسی با این استعفا، «زاهدی‌وفا» که پیش از آن معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور بود، به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی شد و تا امروز این مسئولیت را بر عهده داشته است. 

 

او دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اتاوای کانادا دریافت کرده و هم‌اکنون استادیار گروه اقتصاد نظری و رئیس سابق دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق است. 

 

زاهدی وفا ۵۹ ساله است و در تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران تا معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد در دولت دهم سابقه حضور داشته و پیش از این عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، رئیس هیات مدیره هلدینگ صنایع نوین، رئیس هیات مدیره رایتل و عضو شورای عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هم بوده است.

 

با توجه به آنکه این وزارت خانه در چنین شرایط اقتصادی مستقیم با معیشت مردم در ارتباط است و از سوی دیگر باتوجه به اینکه افزایش ایجاد اشتغال در هر سال به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت سیزدهم به شمار می‌رود، سنگینی مسئولیت در این بخش را دوچندان کرده است. در چند ماه اخیر نیز حذف یارانه ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص یارانه نقدی به متقاضایان که هم بر عهده وزارت اقتصاد و دارایی و شناسایی خانوار‌ها و افراد هم بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه سنگینی را بر دوش صاحبان این وزارت خانه قرار داده است. اخیرا نیز انتقاد‌ها و اعتراضات بازنشستگان برای افزایش حقوق و همچنین افزایش حقوق کارگران که در افزایش قیمت برخی از کالا‌ها تاثیر گذاشته است از جمله مواردی بود که برای این وزارت خانه حاشیه ساز شد. 

 

زاهدی وفا در مدت حضور خود در این چند ماه توانسته چندین بار با بازنشستگانی که نسبت به مصوبه افزایش حقوق خود اعتراض داشته اند جلساتی برگزار کند؛ بنابراین می‌توان اعلام کرد که شنیدن صدای کارکنان ناراضی این وزارتخانه، مذاکره با بازنشستگان تامین اجتماعی برای اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگی و رسیدگی به درخواست متقاضیان بازمانده و معترض یارانه جدید از مهم‌ترین اقدامات این وزارت خانه در زمان سرپرستی زاهدی وفا است. 

 

برخی صاحب‌نظران احتمال می‌دهند آرام شدن صدای اعتراض بازنشستگان معترض و برقراری یارانه معیشتی متقاضیان جدید می‌تواند نقطه قوت زاهدی وفا برای کسب رای اعتماد از مجلس به عنوان وزیر جدید رفاه باشد.

انتهای پیام

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: