جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
رییس‌جمهور گفت: رشد کشور و رشد اقتصادی در گرو افزایش بهره‌وری است؛ برخی دستگاه‌ها بودجه و اعتبار زیادی دارند ولی باید خروجی و بهره‌وری آن دستگاه سنجیده شود؛ باید در بهره‌وری دستگاه‌ها بازنگری شود.
کد خبر: ۱۶۶۲۲
۰۹ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۴:۱۱

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن به نقل از تسنیم: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز در هفدهمین جشنواره شهید رجایی که با حضور جمعی از مسئولان دولتی، هیأت وزیران و مدیران ارشد و هم‌چنین خانواده شهیدان رجایی و باهنر به‌مناسبت هفته دولت در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: شهید رجایی نماد خدمت‌گزاری، حرکت جهادی و دغدغه‌مندی نسبت به دین و ارزش‌هاست. 

وی افزود: توجه به نیروها و تقدیر از عزیزانی که انجام خدمت می‌کنند، یک اصل اسلامی بوده که باید همواره مد نظر باشد. در همه دستگاه‌ها ارزیابی دقیق موجب رشد و تعالی نظام اداری کشور می‌شود. 

رییس‌جمهور گفت: موضوع این همایش، ارتقای اداری استخدامی، افزایش بهره‌وری و شکل‌گیری سازمان اداری و استخدامی کارآمد است. نگاه مدیریتی در کشورهای وجود دارد و سلسله مراتب اداری هست اما نکته مهم این است که چه باید کرد سازوکار اداری در هر کشوری کارآمد باشد؟، این دغدغه همه کسانی است که در موضوع مدیریت فعالیت می‌کنند. ما در کشورمان دانشکده مدیریت داریم و اندیشه و فکرشان حول موضوع مدیریت و پاسخ این سوال است. 

رییسی بیان کرد: چهار حوزه پاسخگویی را در فرهنگ اسلامی داریم؛ اول پاسخگویی به خداوند متعال،  عموم شهروندان، ارباب رجوع و سلسله مراتب و نظام اداری. همواره برای افزایش بهره‌وری علاوه بر اعتماد، باید کنترل هم تعریف شود و باید ببینیم آیا در نظام مدیریتی ما اصل بر اعتماد و یا کنترل است؟،با نگاه به عهدنامه امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر، اصل بر هر دو یعنی هم بر اعتماد و کنترل دیده می‌شود. هر فرد و کارمند باید خود را موظف به اجرای قانون، رعایت اخلاق، پاسخگویی صحیح به ارباب رجوع بداند؛ چه بالای سر او بازرس باشد یا نه. نظام خودکنترلی در فرهنگ دینی ما مد نظر است و هر کس خود را ابتدا در محضر خدا ببیند و خطایی مرتکب نشود، اما کنترل هم لازم است. 

وی ادامه داد: کنترل برای مچ‌گیری نیست و بلکه برای تداوم اعتماد است؛ اعتماد امر لحظه‌ای نیست و نیاز به تداوم دارد و این مسأله در گرو کنترل و نظارت است. نظارت باید سیستمی وجود داشته باشد و موجب سلب اعتماد نخواهد بود؛ ارزیابی ضرورت دارد. وجود سازمان‌های نظارتی از وجود سازوکارهای درون‌سازمانی کفایت نمیکند و درون بخش‌ها هم باید کنترل باشد. 

رییس‌جمهور با بیان اینکه هرچه اخلاق در سازمان اداری و استخدامی افزایش یابد به همان میزان شاهد کاهش تخلفات خواهیم بود، عنوان کرد: گسترش اخلاق به کارآمدی نظام اداری کمک می‌کند باید در امر اخلاق اداری تلاش بشود. 

رییسی گفت: نیازمند به تحول اداری هستیم و برای عدالت اداری باید این اقدام انجام بگیرد، عدالت در تمامی شئون اداری؛ مدیران باید نگاه تحولی داشته باشند. 

وی با اشاره به اینکه نیاز امروز کشور، یک نظام اداری کارآمد بوده و این خواسته جامعه است، تصریح کرد: باید بستر و نظام اداری برای ورود سرمایه‌گذار خارجی و فعالان داخلی فراهم شود. سلامت نظام اداری همه را رنج خواهد داد؛ ما در این باره مسئولیت داریم و همه کسانی که به نظام جمهوری اسلامی مشغول خدمت هستند باید فرآیندها را بازنگری کنند و ببینیم فرایند انجام یک کار چگونه است تا بتوان کار را تسهیل کرد. مگر قرار نبود سامانه‌ها در هر دستگاه فعال شود؟ سامانه‌ها به کمک مدیران می‌آید و قرار نیست با به میدان آوردن سامانه‌ها، کسی از دستگاه‌ها خارج شود. 

رییس‌جمهور اظهار داشت: فرمایشات مقام معظم رهبری در روز گذشته، نکات ارزشمندی را فرمودند و برای عملیاتی کردن بیانات ایشان جلسه گذاشتیم و از اعضای دولت خواستم که رشد کشور و رشد اقتصادی در گرو افزایش بهره‌وری است. برخی دستگاه‌ها بودجه و اعتبار زیادی دارند ولی باید خروجی و بهره‌وری آن دستگاه سنجیده شود؛ باید در بهره‌وری دستگاه‌ها بازنگری شود. بودجه‌ها تخصیص می‌یابد ولی مهم‌تر، بهره‌وری است؛ عمر افراد صرف می‌شود و این هزینه است ولی بهره‌وری چقدر است؟ دستگاه‌ها باید کارکنان خود را فراخوان کرده و آسیب‌شناسیِ مجموعه خود را انجام بدهند. 

رییسی عنوان کرد: 43 سال از پیروزی انقلاب گذشته و مردان و زنان مصمم ما امروز دنیا را در مقابل اراده خود حیرت‌زده کردند؛ چرا امروز باید در نظام اداری دچار مشکل باشیم؟ ما «اصحاب ما می‌توانیم» هستیم و باید تحول در نظام اداری انجام بگیرد. سرمایه انسانی ما کم نیست و این‌ها ذخایر ما هستند ولی این نیرو در نظام اداری ما، متوقف شده و یا به او میدان داده نمی‌شود و همین فرد در بخش خصوصی، اقدامات موثری انجام می‌دهند.

به گزارش تسنیم، در این مراسم از وزارتخانه‌های کشور، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهداشت، نیرو، ستاد وزارت تعاون، آموزش و پرورش، سازمان‌های نقشه‌برداری، پست، امور مالیاتی، صدا و سیما، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، استانداری‌های سمنان، هرمزگان و خراسان رضوی تقدیر به‌عمل آمد.

هم‌چنین در این همایش سامانه «دولت‌سنج» که حاوی ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی است، رونمایی شد.

 

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: