جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
اقدام مقتدا صدر در دعوت از طرفدارانش برای پایان دادن به خشونت با واکنش گسترده جریان ها و شخصیت های عراقی روبرو شد.
کد خبر: ۱۶۵۷۹
۰۹ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۰:۲۱

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن به نقل از ایرنا، رهبر جریان صدر عراق روز سه شنبه از ملت عراق بابت اتفاقات پیش آمده معذرت‌خواهی کرد و از هوادارانش خواست تا اطراف منطقه سبز در مرکز بغداد را ترک کنند.

مقتدا صدر در ادامه سخنان خود خواستار عقب‌نشینی طرفدارانش از منطقه سبز بغداد شد و تصریح کرد: «در عرض یک ساعت طرفداران صدر باید از اطراف منطقه سبز و پارلمان عقب نشینی کنند و گرنه من از آنها تبری می‌جویم».

این اقدام مقتدا صدر با واکنش گسترده جریان ها و شخصیت های عراقی روبرو شد.

رئیس مجلس اعلای اسلامی: موضع صدر شجاعانه بود

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در واکنش به این اقدام صدر گفت: مقتدا صدر ثابت کرد که فرزند مکتب آل صدر است که برای دین و ملتش جانفشانی می کند.

شیخ همام حمودی افزود: این یک موضع شجاعانه و مسئولانه به خاطر عراق عزیز و اصلاح و شکوفایی است.

وی اضافه کرد: اصلاحات تعارضی با حفظ کشور ندارد و این دو یکدیگر را تکمیل می کنند بلکه اصلاحات به بهای نابود شدن کشور فایده ای ندارد.

حمودی گفت: کشور با همکاری حفظ می شود و اصلاح واقعی براساس قانون اساسی و با مشارکت همه ملت عراق و تحقق منافع آن ها در داشتن زندگی عزتمندانه، امن و شکوفا تقویت کننده آن است.

رئیس اقلیم کردستان عراق:اقدام مسئولانه صدر را تایید می کنیم

رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در توئیتر نوشت: از موضع مقتدا صدر و درخواست وی برای پایان یافتن تنش و خروج طرفدارانش از منطقه سبز بغداد استقبال می کنیم.

نیچروان بارزانی اضافه کرد: این اقدام مسئولانه و میهن دوستانه را تایید می کنیم و امیدواریم امنیت و ثبات در سراسر کشور حکمفرما شود.

وی از همه جریان ها و طرف های عراقی خواست برای حل اختلافات و مشکلات و نجات عراق از این شرایط دشوار گفت و گو کنند.

دفتر سازمان ملل متحد (یونامی) : سخنان صدر معتدل بود

دفتر سازمان ملل متحد درعراق(یونامی) در بیانیه ای اعلام کرد که از بیانیه و سخنان معتدل مقتدا صدر استقبال می کند.

نوری المالکی: حفظ نظام سیاسی مسئولیت همگانی است

رئیس ائتلاف دولت قانون نیز در واکنش به حوادث اخیر عراق و سخنان رهبر جریان صدر گفت: قدرت نمی تواند واقعیتی سیاسی را تحمیل کند و دیگران را وادار به حرکت براساس قطب نما و خواست خود کند.

نوری المالکی اضافه کرد: اینگونه نیست، کسی که آتش جنگ را روشن کند بتواند آن را خاموش یا آن را کنترل کند یا میوه آن را بچیند زیرا عوامل داخلی یا خارجی است که منجر به ایجاد وضعیت خونین یا توقف آن می شود.
وی افزود: همه نسبت به حفظ نظام سیاسی و فعالیت در سایه قانون اساسی مسئولیت دارند و همه باید هر اقدام اشتباهی را از هر طرفی که باشد بدون تعارف و تردید محکوم کنیم.
المالکی بیان کرد: نهادهای قانونی کشوربراساس قانون از مصونیت و احترام برخوردارند و دست اندازی به آن ها جنایت بزرگی است که مجازات درپی دارد و تخریب ساختار سیاسی و تجاوز به دمکراسی فراگیر به شمار می رود.
رئیس ائتلاف دولت قانون عراق افزود: همه نیروهای سیاسی از شرکت کنندگان در حکومت تا مخالفان باید به خواست و رای مردم که در پارلمان و قوانین و مواضع آن خلاصه می شود گردن نهاده و احکام قوه قضائیه را به عنوان ابزار قانونی برای پایان دادن به اختلافات و دشمنی ها بپذیرند.
المالکی خواستار دوری از خشونت و بکارگیری قدرت خارج از چارچوب قانون و تجاوز به نظام و تخریب آن شد.

رئیس ائتلاف السیاده: فتنه در نطفه خفه شد

خمیس الخنجر رئیس ائتلاف السیاده نیز گفت: سخنرانی مقتدا صدر امنیت را به کشور و ملت بازگرداند و فتنه را در نطفه خفه کرد.
قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق در توئیتر نوشت: سید مقتدا از تو تشکر می کنیم، تو خیلی بزرگی.

اتحادیه روزنامه نگاران:ملت از موضع صدر پیروی کنند

اتحادیه روزنامه نگاران عراق در بیانیه ای با استقبال از اقدام رهبر جریان صدر، این اقدام را برخاسته از اصرار وی بر حفظ خون مردم عراق و ایمان وی به حفظ امنیت و ثبات جامعه و درک رنج ها و مشکلات ملت عراق دانست.

این اتحادیه از ملت عراق خواست، که از موضع مقتدا صدر در دوری از خشونت و تهدید و ارعاب پیروی کنند.

شاسوار عبدالواحد رهبر جنبش نسل جدید هم در واکنش به این موضع مقتدا صدر گفت که از موضع مسئولانه و بزرگ جناب مقتدا صدر در حفظ امنیت و ثبات کشور قدردانی می کنیم.

رئیس فراکسیون ترکمانی در پارلمان عراق: اقدام مقتدا صدر نقطه آغاز حرکت به سوی گفت و گوی ملی برای عراق است.

انشد الصالحی اضافه کرد: از این اقدام مقتدا صدر تشکر و قدردانی می کنیم.

رهبر جریان صدر عراق روز سه شنبه از ملت عراق بابت اتفاقات پیش آمده معذرت‌خواهی کرد و از هوادارانش خواست تا اطراف منطقه سبز در مرکز بغداد را ترک کنند.

مقتدی صدر در ادامه سخنان خود خواستار عقب‌نشینی طرفدارانش از منطقه سبز بغداد شد و تصریح کرد: «در عرض یک ساعت طرفداران صدر باید از اطراف منطقه سبز و پارلمان عقب نشینی کنند و گرنه من از آنها تبری می‌جویم».

وی تأکید کرد: جریان صدر یک ساختار منضبط و مطیع است و اگر تا یک ساعت دیگر همه از منطقه سبز عقب‌نشینی نکنند، من از اعلام برائت می‌کنم و اگر اطاعت نکنند، موضعی دیگر خواهم گرفت.

رهبر جریان صدر عراق افزود: من یک شهروند عراقی هستم و دیگر در سیاست دخالت نمی‌کنم و کناره گیری من از سیاست، یک کناره گیری شرعی براساس موضع مرجع دینی است.

وی تصریح کرد که ریختن خون عراقیها حرام است.

مقتدا صدر گفت که صرف‌نظر از اینکه چه کسی این فتنه را آغاز کرده، من از مردم عراق بابت اتفاقاتی که افتاده است، عذرخواهی می‌کنم.

وی کناره گیری و عزلت خود از سیاست را نهایی و حتمی دانست و خطاب به هوادارانش در منطقه سبز بغداد افزود: عقب نشینی کنید و من دیگر حتی تظاهرات مسالمت آمیز نمی‌خواهم.

رهبر جریان صدر گفت: من از نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی به خاطر پایبندی به بی طرفی و فرمانده نیروهای مسلح تشکر می کنم.

وی افزود: قاتل و مقتول در آتش می‌سوزند و میهن اکنون اسیر فساد و خشونت است.

رهبر جریان صدر عراق افزود: ما امیدوار بودیم که تظاهرات به صورت مسالمت آمیز و نه با سلاح برگزار شود.

مقتدا صدر تحرکات طرفدارانش را «انقلاب» اصلاحات خواند و افزود: انقلابی که با خشونت همراه باشد، انقلاب نیست و من اکنون از انقلاب جریان صدر انتقاد می‌کنم.

منابع رسانه‌ای عراق اعلام کردند که حامیان جریان صدر با پایان سخنرانی مقتدی صدر رهبر این جریان، درحال خروج از منطقه سبز بغداد هستند.

همزمان با آغاز خروج حامیان صدر از منطقه سبز بغداد، فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز در بیانیه‌ای از لغو مقررات ممنوعیت آمد و شد در تمامی استان های عراق خبر داد.

دوشنبه حامیان جریان صدر درپی اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از دنیای سیاست اقدام به یورش به کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری عراق در منطقه سبز بغداد کردند و طبق گزارش‌های غیر رسمی طی درگیری در این منطقه چند صد تن کشته و مجروح شدند.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: