جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
محسن رزمخواه فعال صنعت قطعه سازی درگفتگو با بهمن:
یک فعال صنعت قطعه سازی گفت: شرکت های خارجی از ارائه قطعه به شرکت های قطعه سازی خودداری می‌کنند و هم اکنون مواد اولیه برای تولید وجود ندارد
کد خبر: ۱۶۵۰۱
۰۹ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۸:۵۶
نویسنده : محبوبه کباری

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه اقتصادمحسن رزمخواه فعال صنعت قطعه سازی درگفتگو با بهمن با بیان اینکه متاسفانه از بازار لوازم و قطعات لوازم یدکی خبرهای خوبی به گوش نمی‌رسد گفت: در حال حاضر برنامه‌های پیشین وزارت صمت، قوانین مجلس و تحریم‌ها به قوت خود باقی است و خبر خوبی را در صنعت قطعه سازی شاهد نیستیم .

او ادامه‌ داد:به طور کلی ما با رسیدن به تولید سالانه ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو فاصله زیادی داریم، ولی تا رسیدن به هدف مطلوب این فاصله ها دو چندان می شود.

این فعال صنعت قطعه سازی توضیح داد: صنعت قطعه سازی نخستین شرط جهش تولید در کشور است متاسفانه وزارت صمت تنها به هدف گذاری تولید بسنده کرده و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رشد تولید را به فراموشی سپرده است.

رزمخواه با اشاره به اینکه  افزایش قیمت مواد اولیه و تعدیل نشدن قرارداد‌ها و تاخیر در پرداخت مطالبات زنجیره تامین موجب نگرانی قطعه سازان شده است گفت:مجموع این عوامل خود باعث شده است که میزان بدهی خودروسازان با قطعه سازان  به بیش از  ۷۰ هزار میلیارد تومان برسد‌.

وی با بیان اينکه در کنار این موانع، تحریم ها و عدم همکاری شرکت ها با قطعه سازان و تحویل ندادن بسیاری از مواد نیمه ساخته و مواد اولیه از سوی برخی از شرکت ها به قطعه سازان مشکلات بسیاری را فراهم کرده است اظهار کرد: همکاری نکردن شرکت ها با قطعه سازان ، تولید را با چالش های جدی مواجه کرده است به طوری که بوش قطعات پیش از این قطعات خود را در اختیار همکار خود در ایران قرار می داد اما هم اکنون از این کار سرباز می زند.

این فعال صنعت قطعه با تاکید بر این که در حال حاضرهیچ موادی برای تولید وجود ندارد، بیان کرد: این روند از میزان عرضه آلومینیوم، مس، سرب و سایر مواد در بورس کالا قابل لمس است چرا که میزان مواد اولیه مورد نیاز صنعت نسبت به دو ماه پیش تقریبا نصف شده است.

انتهای پیام 

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: