جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
نگاهی به آخرین دستاوردهای دفاعی در یکسالگی دولت؛
دوشنبه ۳۱ مرداد بود که نمایشگاه دستاورد‌های صنعت دفاعی کشور با حضور حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور کشورمان به مناسبت هفته صنعت دفاعی، افتتاح شد و دستاورد‌های حوزه‌های مختلف دفاعی به نمایش در آمد.
کد خبر: ۱۶۴۹۴
۱۰ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه سیاست: دوشنبه ۳۱ مرداد بود که نمایشگاه دستاورد‌های صنعت دفاعی کشور با حضور حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور کشورمان به مناسبت هفته صنعت دفاعی، افتتاح شد.

در این نمایشگاه دستاورد‌های حوزه‌های مختلف دفاعی به نمایش در آمد که در ادامه به برخی از مهمترین این دستاورد‌ها که در عکس‌های منتشر شده از بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی دیده می‌شود می‌پردازم.


سامانه باور ۳۷۳

سامانه باور ۳۷۳، یک سلاح پدافند هوایی زمین‌پایه است که در کلاس برد و ارتفاع بلند جای می‌گیرد و طراحی آن با نگاه به سامانه‌های روز دنیا و با تکیه بر دانش و تجربیات متخصصان ایرانی و با بهره‌گیری از فن‌آوری‌سامانه‌های بومی صیاد ۲ و ۳ انجام شده است.

این سامانه می‌تواند اهداف هوایی را در صحنه نبرد با اصابت مستقیم موشک یا با اصابت ترکش‌های سرجنگی موشک ساقط نموده و مانع از ورود اهداف هوایی به محدوده عملیاتی خود شود.

از جمله قابلیت‌های این سامانه می‌توان به تحرک بالا، حجم آتش زیاد، توانایی درگیری با اهداف متنوع (هوایی و کروز)، برد و ارتفاع بلند، احتمال برخورد و کشندگی مناسب، عملکرد مناسب در برابر جنگ الکترونیک، تعمیر و نگهداری بومی و ساده، عملیات در شرایط حملات (شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای) و قابلیت مقابله با بمب‌های الکترومغناطیس، عملیات در شرایط مختلف آب و هوایی کشور، توانایی مقابله با اهداف روز دنیا، ارتباط با لایه‌های پدافندی کشور، قابلیت اطمینان و نیز قیمت بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی اشاره کرد.

سامانه سلاح باور ۳۷۳ یک سیستم پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند است که قابلیت مقابله با اهداف هواپیما‌های شکاری و پنهان‌کار، هواپیما‌های راهبردی و بمب‌افکن‌ها، هواپیما‌های بدون سرنشین، موشک‌های کروز، موشک ضدرادار و موشک‌های بالستیک، هواپیما‌های جنگ الکترونیک خاص و هواپیما‌های شناسایی، انواع هلی‌کوپتر‌ها و موارد مشابه را دارا می‌باشد.

این سامانه می‌تواند همزمان تعداد ۳۰۰ هدف را شناسایی و تعداد ۶۰ هدف را ردگیری نموده و با ۶ هدف به طور همزمان درگیر شود.

در مسیر طراحی و دستیابی به این سامانه سلاح، فناوری‌های بسیاری مانند فناوری موشک عمود پرتاب، فناوری چرخش موشک به سمت هدف جهت پوشش ۳۶۰ درجه جغرافیای تهدید و …احصاء و به صورت عملیاتی بکار گرفته شده است.

موشک «ذوالفقار»

موشک ذوالفقار یک موشک سوخت جامد با برد ۷۵۰ کیلومتر و با دقت هدف گیری بیشتر از فاتح ۱۱۰ و فاتخ ۳۱۳ است که شباهت بسیاری به فاتح ۳۱۳ دارد، اما از سر جنگی کوچک‌تر برخوردار است و بالک‌های هدایت شونده آن نیز تغییراتی داشته است.

موشک ذوالفقار موشکی زمین به زمین، مایل پرتاب، یک مرحله‌ای که قادر است اهداف خود را تا فاصله ۷۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار داده و منهدم کند.

برخورداری از سکوی پرتاب متحرک و خود کششی، رادار گریزی، قابلیت نقطه زنی، سبک و تاکتیکی بودن از دیگر ویژگی‌های موشک ذوالفقار است.

موشک‌های ذوالفقار توسط نیروی هوافضای سپاه در عملیات علیه مقر سرکرده‌های داعش در سوریه مورد استفاده قرار گرفت.

تانک «کرار»

کرار مهمترین تانک ایرانی است که فرماندهان و مسئولان نظامی کشور بار‌ها خبر عملیاتی شدن آن را در آینده نزدیک داده‌اند. این تانک پیشرفته در پایان سال ۱۳۹۵ توسط وزارت دفاع رونمایی شد و تولید انبوه آن می‌تواند تا حد زیادی نیاز ارتش و سپاه را در حوزه توان زرهی تامین کند، پس می‌تواند مهمترین بخش از برنامه وزارت دفاع در این حوزه باشد.

تانک پیشرفته کرار با اتکا به تجربیات دفاع مقدس و در مدت ۳ سال توسط متخصصان سازمان صنایع دفاع در دفتر طراحی صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود طراحی و ساخته شده و این تانک در سه حوزه اصلی قدرت و دقت آتش، تحرک و حفاظت و ماندگاری در صحنه نبرد، قابلت رقابت با پیشرفته‌ترین تانک‌های دنیا را دارد.

مجهز بودن به سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیرزی، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز و قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق آن و امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی از جمله ویژگی‌های تانک کرار است.

این تانک همچنین دارای سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف است و در حوزه تحرک، تانک کرار دارای توانمندی عبور از مناطق با عارضه، گودال و رودخانه و حرکت زیر آب است. این تانک مجهز به سامانه ناوبری و نمایش برای راننده تانک نیز است. امیر حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در خصوص این تانک می‌گوید: «کرار» نسبت به «ذوالفقار» ارجحیت دارد. تانک کرار از تانک T ۷۲ عبور کرده و عمده قابلیت‌های تانک T ۹۰ را دارد. تانک کرار می‌تواند یک جایگزین مناسب برای خرید از خارج باشد.

پهپاد مهاجری_۶۰

آخرین نمونه از خانواده پهپاد مهاجر که تا به امروز رونمایی شده است، «مهاجر -۶» نام دارد که در فروردین ماه سال جاری و در جریان بازدید حسن روحانی رئیس جمهور از نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رونمایی شد. پس از آن نیز این پهپاد در نمایشگاه هوایی ماکس ۲۰۱۷ روسیه در معرض دید جهان قرار گرفت.

«مهاجر -۶» پهپاد تاکتیکی و رزمی است که توسط صنایع قدس سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح به تولید انبوه رسیده است. این پهپاد که برای ماموریت‌های مختلف نظامی و غیرنظامی طراحی شده است، قادر به بکارگیری در انواع ماموریت‌های گشت مرزی، گشت و پایش ساحل، پایش زیست محیطی و…است.

«مهاجر ۶» که از نمونه بال‌بالا «High-Wing» است، به دلیل نوع طراحی‌اش می‌تواند تا سقف ۴۰ کیلوگرم بر روی هر کدام از مقر‌های نصب تسلیحات در زیر بال، شامل موشک‌های هدایت لیزری، انواع مختلف بمب‌های هدایت شونده و سقوط آزاد را حمل کند.

«مهاجر -۶» با استفاده از انواع سامانه شناسایی الکترواپتیکی، لیزری و مادون قرمز EOAS-۱۸ A در قسمت دماغه خود، قابلیت رصد دقیق منطقه نبرد به صورت لحظه‌ای را دارد. از جمله دیگر امکانات و ویژگی‌های منحصر به فرد این پهپاد برخورداری از سیستم‌های شنود الکترونیکی دشمن (Elint)، مقابله با جنگ الکترونیک (ESM)، سامانه اخلالگر در ارتباطات رادیویی دشمن و سیستم شناسایی خودکار است. همچنین برخورداری از سیستم پرواز و اجرای ماموریت به صورت کاملاً اتوماتیک شامل ناوبری و نشست و برخواست را می‌توان از دیگر ویژگی‌های «مهاجر -۶» عنوان کرد.

پهپاد کرّار

پهپاد کرار ساخت وزارت دفاع و بکارگیری شده در نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش، پرنده‌ای با موتور جت است که می‌تواند به سرعت حداکثر ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یافته و تا ارتفاع ۳۵ هزار پا پرواز کند و به برد رزمی هزار کیلومتر برسد. کرار نخستین بار به‌عنوان پرنده‌ای بدون سرنشین با وظیفه آماج (هدف پرنده) برای تست سامانه‌های پدافندی و موشک‌های هوا به هوای جنگنده‌های رهگیر تولید شد، اما با توجه به موفقیت شایسته تحسین در آزمایشات پروازی، تصمیم به رزمی ساختن این پهپاد گرفته شد تا بدان‌جا که می‌تواند محموله‌ای از بمب ۵۰۰ پوندی مارک ۸۲ را در بخش زیرین خود حمل کند و در نقش پهپاد بمب‌افکن ظاهر شود. علاوه بر این وظیفه، به نظر می‌رسد که این پهپاد، می‌تواند به موشک‌های هوا به هوای گرمایاب مجهز شده و تا حدودی ایفای نقش رهگیر را داشته باشد و حتی با توجه به سرعت بالا و مانورپذیری آن، به‌صورت انتحاری به اهداف پرنده‌ی متخاصم همچون هواپیما‌های پشتیبانی برخورد کند.

کرار در رزمایش سال گذشته نیروی هوایی، هدفی را در میدان تیر انارک نائین و در شرایط مشابه رزم با بهره‌گیری از بمب مارک ۸۲ به دقت مورد اصابت قرار داد. در صورت نیاز می‌توان محموله شناسایی را بر روی این پهپاد نصب کرد؛ همچنین بکارگیری و عملیاتی شدن این پهپاد حتی با توجه به جثه‌ی بزرگ آن، بسیار ساده است؛ چرا که تنها یک خودرو حامل همچون تریلر می‌تواند چند فروند از آن را با خود حمل کند و با بهره‌گیری از بوستر افزایش سرعت اولیه، از پرتابگری ساده به سمت آسمان به پرواز درآید که این اقدامات در رزمایش‌های اخیر آزمایش شد.

در پایان لازم است که یاداوری شود، بنا بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر لزوم توجه به توان داخلی و امکانات بومی توأم با مطالعه و بررسی علوم روز جهانی، یکایک پهپاد‌های ذکر شده، به دست مختصصان توانمند ارتش جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و با همراهی نخبگان دانشگاهی طراحی و تولید شده‌اند. این موارد تنها بخش کوچکی از توان پرنده‌های بدون سرنشین نیرو‌های مسلح و به‌صورت خاص ارتش هستند که در زمره تسلیحات راهبردی طبقه‌بندی می‌شوند و مطمئناً در آینده‌ی نزدیک شاهد شکوفایی بیش از پیش این مسیر خواهیم بود.

پهپاد آرش

پهپاد آرش، ساخته شده توسط متخصصان ارتش جمهوری اسلامی، دوربردترین پهپاد انتحاری جهان با برد بی‌نظیر ۲ هزار کیلومتر است که از آن، سلاحی مهلک و اثرگذار می‌سازد. آرش که در حقیقت ادامه‌دهنده مسیر پهپاد‌های کیان ۱ و ۲ محسوب می‌شود، علاوه بر قابلیت حملات انتحاری برنامه‌ریزی شده و دقیق، می‌تواند در سرکوب پدافند هوایی، بسیار مؤثر واقع شود و عملاً با انهدام سکو‌ها و خودرو‌های پدافندی، مسیر را برای حملات جنگنده‌ها یا موشک‌های راهبردی بالستیکی باز کند.

در نهایت باید مد نظر قرار داد که برد ۲ هزار کیلومتر یک پهپاد کوچک که از قابلیت اختفا برخوردار بوده و می‌تواند با حداقل شناسایی به دقت سمت اهداف خود پرواز کرده و مأموریت ضد رادار را به انجام برساند، تنها یک معنا دارد که در صورت نیاز و در یک درگیری، ناامنی مطلق برای یکایک سامانه‌های پدافند هوایی مستقر در منطقه و مرتبط با قدرت‌های متخاصم را در پی خواهد داشت.

خودروی طوفان

خودروی طوفان یک خودروی ۴ در ۴ با قابلیت مقاومت در برابر انفجار مین و تله‌های انفجاری با قدرت چندین کیلوگرم TNT و سطح حفاظت در برابر گلوله‌های مختلفِ هسته فولادی است. نفربر ضد مین و ضد کمین طوفان قابلیت حمل ۱۰ سرنشین را داراست. این خودرو با تجهیز به چرخ‌های پنچررو قادر است عملیات را ادامه داده و نیز برای ترک محل درگیری در حالت پنچری چرخ‌ها تا شعاع ۵۰ کیلومتری حرکت کند. «طوفان» به گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر تحرک بالا و توانمندی عبور از موانع دو عارضه، قابلیت عبور از کانال آب با عمق ۱.۵ متر و عبور از موانع عمودی ۵۰ سانتی متر را داراست.

قابلیت نصب سلاح‌های نیمه سنگین، بهره مندی از دریچه‌های تیراندازی از کابین عقب، حفاظت بالستیکی برای حفاظت از نفرات کابین و سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، از دیگر ویژگی‌های نفربر زرهی طوفان است. قیمت این کلاس خودرو در سطح بازار‌های جهانی تا ۵۰۰ هزار دلار است و تولید بومی این محصول، بهای آن را بسیار کاهش داده است.

در این نمایشگاه برخی تجهیزات برای نخستین بار رونمایی شده است که در ادامه به معرفی این دستاورد‌های جدید می‌پردازیم.

بمب یاسین ۴۰۰

در این نمایشگاه برای نخستین بار نمونه‌ای از بمب ۲۰۰۰ پوندی (۹۲۵ کیلوگرمی) MK-۸۴ به نمایش در آمد که به صورت بالدار و مجهز به کیت هدایت نقطه‌زن بود؛ مشابه بمب یاسین ۹۰ که پیش از این توسط جنگنده‌های ارتش و سپاه برای هدف قرار دادن اهداف حساس و حیاتی استفاده می‌شد.

مزیت این بمب حجم زیاد مواد منفجره آن است که به قدرت بیشتر تخریب آن منجر می‌شود.

پهپاد ابابیل

پهپاد نقطه‌زن ابابیل کروز دیگر دستاوردی است که در این نمایشگاه برای نخستین‌بار به نمایش در آمده است؛ این پهپاد تاکتیکی که قابلیت برخواست از پلتفرم‌های مختلف را دارد مجز به سیکر (جستجوگر) اپتیکی و سرجنگی با قابلیت شناسایی اهداف، ارسال تصاویر زنده از هدف و قفل اپتیکی بر روی هدف و انهدام دقیق آن است.

سامانه پدافند هوایی ارتفاع کوتاه شهید حاج قاسم

این سامانه سلاح پدافند هوایی که برای دفاع نقطه‌ای دریایی در نظر گرفته شده است، به صورت ترکیبی با استفاده از موشک آذرخش و مسلسل ۶ لول (گاتلینگ) با نواخت تیر بالا قادر به مقابله با اهداف ارتفاع پست است.

موشک‌های این سامانه (آذرخش) مجهز به جستجوگر‌های حرارتی هستند که به صورت حرارتی هدف را دنبال می‌کنند، همچنین در این سامانه جستجوی اهداف به صورت راداری و ردگیری نیز به صورت الکترواپتیک انجام می‌شود که به تاب‌آوری بیشتر این سامانه در برابر جنگ الکترونیک کمک می‌کند.

این سامانه برای نصب بر روی ناو‌ها توسعه یافته است.

انتهای پیام

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: