جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
ابهام بزرگ در فاصله ۲۴ ساعت تا انتخابات فدراسیون فوتبال
پای هر ۳ نامزد به مجمع انتخاباتی می‌رسد؟/ رییس بعدی کیست؟
کد خبر: ۱۶۴۳۴
۰۷ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۲:۲۶

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه ورزش: مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال از ساعت ۹ صبح روز فردا سه شنبه ۸ شهریور در سالن مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد شد این در حالی است که در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت مانده به انتخابات فدراسیون فوتبال و تعیین رییس جدید آن، بحث درباره شرایط نامزدها همچنان داغ است.

بعد از آن که مهدی تاج موفق نشد به دلیل وخامت حالش دوره ۴ ساله ریاست خود را به پایان برساند، از آن زمان فوتبال ایران دچار حواشی و چالش های عجیب و غریبی شده تا جایی که مشخص نیست این حواشی بالاخره چه زمانی به پایان خواهد رسید.


برهمین اساس و بعد از انتخاب شهاب الدین عزیزی خادم در بهمن ماه سال ۹۹ به عنوان رییس فدراسیون و صعود تیم ملی به جام جهانی قطر، اتهاماتی متوجه رییس وقت فدراسیون شد که منجر به کنار گذاشتن وی از صندلی ریاست شد. بعد از این اتفاق میرشاد ماجدی به عنوان سرپرست موقت ریاست فدراسیون را تا زمان انتخابات که قرار است روز هشت شهریور برگزار شود، برعهده گرفته است.

در انتخابات پیش رو در نهایت مهدی تاج، عزیز محمدی و میرشاد ماجدی به عنوان نامزد انتخاب شده‌اند تا رقابت را برای دستیابی به صندلی ریاست دنبال کنند. این در حالیست که حتی با ارسال اسامی به فیفا بازهم بحث‌هایی درباره احتمال رد صلاحیت کاندیداها مطرح می‌شود.

 

پای هر ۳ نامزد به مجمع انتخاباتی می‌رسد؟/ رییس بعدی کیست؟

 

البته ناگفته نماند که در این بین اسامی مانند امیررضا واعظ آشتیانی و علیرضا اسدی که سابقه مدیریتی در فوتبال را دارا هستند به دلیل نقص مدارک رد صلاحیت شدند تا در نهایت فقط ۳ نفری به مرحله نهایی انتخاب برسند که روی هر ۳ نفر برخی ایرادها گرفته می‌شود!

 

فضاسازی ها علیه نامزدها ادامه دارد!
در این خصوص صبح امروز سایت تابناک با انتشار یک حکم قضایی علیه مهدی تاج این طور نوشت: طبق پاسخ قضایی در خصوص استعلام مهدی تاج، گزینه انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال کشور از سوی دادستان تهران، معلوم شده که وی بیش از یک پرونده قضایی مفتوح دارد و طبق اساسنامه فدراسیون و فیفا، حق شرکت در انتخابات و کسب کرسی ریاست فدراسیون فوتبال را ندارد. بنابراین مهدی تاج قانونا امکان حضور در بین نامزدهای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال را ندارد و حال باید دید وزارت ورزش و جوانان و همچنین نهادهای مسوول قضایی در داخل فدراسیون فوتبال در خصوص این موارد چه تصمیمی اتخاذ می‌کنند؟ 

 

این سایت (تابناک) همچنین در خصوص دو نامزد دیگر هم اظهاراتی را مطرح کرد: طبق این استعلام اعلام شده، میرشاد ماجدی نیز یک پرونده باز قضایی دارد که قرار عدم صلاحیت رسیدگی از سوی شعبه رسیدگی کننده در گیلان صادر شده و احتمالا به یکی از شعب دادگاهی در تهران ارسال خواهد شد. همچنین عزیزالله محمدی هم یک پرونده در مورد حساب جاری سازمان لیگ داشته که قرار منع تعقیب خورده است و قاعدتا دیگر این پرونده ختم رسیدگی اش اعلام شده است.

 

پای هر ۳ نامزد به مجمع انتخاباتی می‌رسد؟/ رییس بعدی کیست؟

 

توضیحات یک وکیل ورزشی
البته همه این ها در حالی هستند که به گفته یک وکیل ورزشی نباید فراموش کنیم که همه کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال دارای پرونده باز قضایی هستند آن هم نه یکی بلکه چند پرونده ولی با توجه به توضیحات بالا، این به خودی خود، مانع حق نامزدی آنها نیست و از طرف دیگر، مقررات فیفا در مورد انتخابات ارکان داخلی خود که وجود پرونده باز قضایی را مانع از تأیید صلاحیت کاندیداتوری می داند اولاً در مورد انتخابات داخلی سازمان فیفاست و برای فدراسیون های ملی الزام آور نیست که تازه در خور این مقررات تصریح شده که اگر قرار باشد این مقررات در فدراسیون ها اجرا شوند باید شرایط ساده تری به اجرا درآیند.

 

ثانیاً در صورتی که یک کاندیدا دارای پرونده باز قضایی باشد حتماً توضیحات او درباره پرونده اخذ می گردد و در صورتی که توضیحات ارایه شده قانع کننده نباشند، از کاندیداتوری آن فرد ممانعت بعمل خواهد آمد و در این مقررات به اصل برائت افراد تصریح شده و حتی اشاره شده که در هنگام انتخابات ممکن است رقبا درصدد شکایت علیه همدیگر و اتهام زنی به یکدیگر برآیند که به همین دلیل باید نهایت دقت و وسواس نسبت به حقوق نامزدهای انتخابات رعایت گردد و ثالثاً قوانین داخلی بر این مقررات غیرالزامی فیفا اولویت دارند که از جمله به اصل ۲۲ قانون اساسی در رعایت حرمت آبروی افراد تا قبل از اثبات جرم باید اشاره کرد.

 

از سوی دیگر رأی CAS درباره پرونده ویلموتس به‌تازگی صادر شده و فدراسیون فوتبال ایران رقم ۳.۲ میلیون یورو باید به ویلموتس و چیزی قریب به ۳۵۰ هزار یورو باید به دستیارش غرامت بدهد. مهدی تاج هم با صدور چنین رأیی خودش را برنده ماجرا می‌داند و از قراردادی که با ویلموتس بسته دفاع می‌کند. با‌ این‌حال او نه‌تنها قریب به ۳.۵ میلیون یورو به علاوه سود سالانه پنج درصد به فوتبال ایران ضرر زده؛ بلکه دو میلیون یورو از شستا قرض گرفته و ساختمان فدراسیون فوتبال را هم به باد داده است. او با چنین شرایطی مهیا می‌شود تا دوباره روی صندلی ریاست فدراسیون فوتبال ایران بنشیند و به گفته خودش قصد دارد تا بعد از بازگشت به این اوضاع سر و‌ سامان بدهد.

 

دو ابهام بزرگ!

در نهایت اینکه باید کمتر از ۲۴ ساعت دیگر صبر کرد تا پاسخ دو سوال مهم که می‌تواند آینده فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار دهد، مشخص شود؛ اول اینکه با توجه به فضاسازی های موجود، آیا پای هر ۳ نامزد به انتخابات فردا می رسد و دوم اینکه در این صورت و از بین این ۳ نفر، بالاخره کدام یک به عنوان رییس بعدی فدراسیون فوتبال انتخاب و معرفی خواهد شد.


|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: