جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
رییس جمهور در نشست خبری؛
حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی: در یک سال اخیر در 31 استان کشور و بیش از 50 شهر و روستا سفر انجام شد. برخی ملامت کردند که ثمرات حضور شما در میان مردم چیست و دراینباره اظهار نگرانی داشتند اما آن‌ها تجربه این حضور را ندارند و لذت آن را نچشیده اند. همچنین در مجامع کارگری، کشاورزی، دانشگاهی و تعلیم و تربیت حضور داشتیم.
کد خبر: ۱۶۴۳۱
۰۷ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۱:۴۳

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه سیاست: حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور امروز (دوشنبه) در نشست خبری، ضمن گرامیداشت هفته دولت، گفت: در این یک سال علیرغم مشکلاتی که وجود داشت همواره عنایت حضرت حق را در کارها دیده ایم.

وی افزود: از مردم عزیز و صبور که با دولت همراهی کردند تقدیر و تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور گفت: همچنین نهادها، سازمان‌ها و مجلس شورای اسلامی نیز در این یکسال به ما کمک کردند.

رئیسی در عین حال ضمن حضور مسئولان اجرایی در میدان، گفت: مدیریت میدانی با مدیریت کارتابلی فرق می‌کند.

حجت الاسلام رئیسی گفت: خدا را شاکریم که در این یک سال که به عنوان رئیس جمهور مسئولیت دولت را بر عهده داشتیم و توفیق خدمتگزاری به مردم را داشتیم همواره شاهد عنایت حضرت حق و امداد الهی بودیم.

وی افزود: از مردم عزیز و صبور که با دولت همراهی کردند تقدیر و تشکر می‌کنم. همچنین از مقام معظم رهبری که در این یک سال با رهنمودهایشان دولت را کمک کردند تشکر می‌کنم.


وی اضافه کرد: همچنین از همه‌ی دستگاه‌ها، نهادهای انقلاب اسلامی و اصحاب رسانه که تلاش کردند فعالیت‌های دولت را اعلام کنند و گره‌های ذهنی را باز کنند، تشکر می‌کنم.


رئیس جمهور گفت: با توجه به نکاتی که در ایام انتخابات بر آن تاکید کردم، اولین تغییر رویکرد دولت که بر آن تاکید کردیم، دولتی مردمی و توجه به خواست مردم و حضور در میان مردم و با مردم بودن است.


وی افزود: در یک سال اخیر در 31 استان کشور و بیش از 50 شهر و روستا سفر انجام شد. برخی ملامت کردند که ثمرات حضور شما در میان مردم چیست و دراینباره اظهار نگرانی داشتند اما آن‌ها تجربه این حضور را ندارند و لذت آن را نچشیده اند. همچنین در مجامع کارگری، کشاورزی، دانشگاهی و تعلیم و تربیت حضور داشتیم.


رئیسی تاکید کرد: در میان مردم بودن و مدیریت میدانی با مدیریت کارتابلی تفاوت دارد. بین کسی که پشت میز نشسته است و کسی که در میدان است و وضع مردم را می‌بیند و مشکلات را از نزدیک احساس می‌کند فرق وجود دارد.
وی افزود: اینکه مردم مشکل دارویی داشته باشند را باید از نزدیک ببینیم. باید مشکلات و مسئله مردم را شناخت و برای رفع آن راهکار پیدا کرد.

رئیسی گفت: رویکرد دوم دولت عدالت محوری است که بر اساس سند آمایش سرزمینی است. البته ممکن است عزیزی در یک دانشگاه یا مرکزی نسبت به سند حرفی داشته باشد. که اشکالی ندارد.


وی افزود: در جذب نیروی انسانی، در پرداخت‌ها، ارتقای نیروی انسانی و در به کارگیری افراد و در همه مسائل همواره تاکید شده است که باید پیوست عدالت داشته باشد. در دولت، در شورای عالی استان‌ها و هم در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی ها، تاکید شده است که باید همه‌ی اقدامات به سمت عدالت گرایش داشته باشند و اگر در جایی با عدالت فاصله دارد باید عملکرد اصلاح شود.
رئیس جمهور تصریح کرد: نکته سوم ستیز با فساد و اصلاح ساختارهای اقتصادی و افرادی است که دارای کجی و فساد می‌شوند و با روابط ناسالم و همچنین اخذ رشوه در نظام اداری ما را آلوده می‌کنند که باید با آن‌ها مقابله کرد.


وی افزود: بخش بازرسی ریاست جمهوری در این زمینه فعال شده است البته وظیفه ضدیت با فساد در هر سازمانی اول از همه خود همان سازمان و دولتمردان باید باشند و در این مورد آنچه که وجود داشته با آن برخورد شده است. یعنی مدعی فساد و مسئول مبارزه با فساد را در هر دستگاهی مدیر همان دستگاه می‌شناسیم.


وی افزود: مدیران در کنار کار مدیریتی وظیفه مراقبت و رسیدگی با فساد را نیز دارد.


رئیسی گفت: با مسئله فساد و ساختارهای فسادزا و رانتی که جیب عده‌ای را پر می‌کند و بی‌عدالتی را رواج می‌دهد باید برخورد شود و معتقدیم باید این ساختارها اصلاح و شاهد تولید پرونده نباشیم.


رئیس جمهور گفت: رویکرد بعدی دولت مسئله همگرایی و هم‌افزایی میان نهادهای مختلف در دولت است. همواره تاکید داریم که دولت گرفتار حاشیه نشود. در برخی دولت‌های قبلی شاهد این امر بوده‌ایم، اما از ما تاکیدات همواره در دولت این بوده که حاشیه‌ها ما را از متن، که خدمتگزاری به مردم است دور نکند.


وی افزود: حرکت جهادی برای پیشبرد امور کشور از تاکیدات دولت است. برخلاف وجود موانع که ما باید آن موانع را رفع کنیم و به تعبیر رهبری انقلاب، هیچ مشکلی در کشور نیست که حل‌شدنی نباشد. پس ما با روحیه جهادی باید به دنبال حل مشکلات باشیم.


رئیسی تاکید کرد: تلاش کردیم مشکلات کشور را با توجه به نگاه درونزا رفع کنیم. نگاه به دست بیگانگان مشکلی را حل نمی‌کند و این نوع نگاه فقط ما را معطل می‌کند. لذا نگاه به درون، دستان جوانان و داشته‌های برای دولت مهم است. باید از ظرفیت‌های داخل کشور استفاده شود. بنابراین معتقدیم باید به درون و ظرفیت‌های داخلی، نیروهای کشور توجه داشته باشیم و مانند برخی دولت‌ها منتظر تغییر نگاه بیگانگان نباشیم.


رئیس جمهور تاکید کرد: رویکرد بعدی دولت که مورد تاکید دولت است، جذب نیروهای جوان در حوزه‌های مختلف است.
وی افزود: باید از همه ظرفیت‌ها در کشور استفاده شود و اگر فردی روحیه کار و تحولی ندارد، جای خود را به افرادی که این روحیه را دارند، بدهد. کشور نیازمند تصمیم های دقیق برای باز کردن گره ها است .


رئیسی گفت: اگر قرار باشد کار با روحیه مسئولیت پذیری و شجاعت همراه نباشد، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. باید کار، دقیق شناخته شود و تصمیمات اتخاذ شود به دنبال اجرای تصمیمات نیز باید بود.

 

رئیسی با اشاره به اقدامات و کارهای بزرگی که در کشور طی سال‌های گذشته انجام شده است، گفت: در کشور ما کارهای بزرگی انجام شده و این نشان می‌دهد هر موقع خواسته ایم و پای کار آمده ایم توانسته ایم کارهای بزرگی انجام دهیم، اما در بخش‌هایی نیز کارها زمین مانده که نتیجه این است که در آن حوزه کم کاری شده است.

 

وی ادامه داد: دولت با مسئولیت پذیری کار خود را شروع کرد، در حالی که با مسائل و مشکلات متعددی در آن زمان رو به رو بود که اگر به آنها رسیدگی نمی‌شد برای کشور مشکلاتی به وجود می‌آمد. در دیدارهایی که با مسئولان دولت قبل هم داشتم برخی از آنها با دلسوزی به من می‌گفتند با این مشکلات و مسائل چه می‌خواهید بکنید؟

 

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات موجود در آغاز دولت سیزدهم گفت: مسئولان در آن زمان به من می‌گفتند که کشور با کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی رو به رو است و تو با این چه می‌خواهی بکنی؟ همه اینها مسائل و مشکلاتی بود که خوشبختانه با تلاش‌هایی که انجام شد توانستیم از آنها عبور کنیم. مثلاً در آن موقع بحث شیوع کرونا را داشتیم که روزانه حدود ۷۰۰ خانوار، عزیزان شأن را از دست می‌دادند، از سویی مسئولان دولت قبل به من می‌گفتند با این موضوع چه می‌خواهی کنی، در حالی که به ما واکسن نمی‌فروشند. دولت توانست با یک اقدام جهادی واکسیناسیون عمومی را با ورود واکسن به نتیجه برساند و تعداد کشته‌ها در یک روزهایی به صفر نیز رسید.

رئیسی اضافه کرد: امروز خوشبختانه واکسن در دسترس است و در سایه این اقدامات کارها و فعالیت‌های اقتصادی آغاز شد و مدارس و دانشگاه‌ها نیز توانستند به کار خود ادامه دهند و باز شوند.

 

کسری بودجه ام‌المسائل کشور است

وی کسری بودجه را یکی دیگر از مشکلات دولت در آغاز کار خود دانست و گفت: کسری بودجه «ام المسائل» کشور است و رسیدگی به آن همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است. ما توانسته ایم بدون استقراض از بانک مرکزی سال ۱۴۰۰ را پشت سر بگذاریم و بودجه امسال را نیز بدون استقراض از بانک مرکزی ببندیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در خصوص کاهش تورم، گفت: در شهریور ۱۴۰۰ که دولت کار خود را آغاز کرد تورم نزدیک ۶۰ درصدی را داشتیم و دولت در این مدت تلاش کرد با کنترل اقداماتش موجب افزایش تورم نشود که از آن جمله می‌توان به بالا نبردن ارزش پایه پولی و عدم استقراض از بانک مرکزی اشاره کرد و شما شاهد بودید تورم در اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ۱۴۰۱ به نزدیک ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد اما اصلاحات اقتصادی مقداری تورم را به همراه داشت.

رئیسی تاکید کرد: دولت در اصلاحات اقتصادی تلاش کرد پرداخت یارانه را از ابتدای زنجیره به انتهای آن انتقال دهد و خوشبختانه با همراهی و همگامی مردم در این اصلاحات دشمن را ناکام گذاشتیم البته این اقدام موجب افزایش تورم شد، اما با اقداماتی که انجام دادیم در خرداد میزان تورم حاصل از اصلاحات ساختار اقتصادی ۱۲ درصد، در تیر ماه ۴.۴ درصد و در مرداد ماه این تورم حدود ۲ درصد طبق آمار بانک مرکزی است.

 

اراده دولت بر مهار و کنترل تورم است / نگرانی در تأمین کالاهای اساسی وجود ندارد

وی مهار تورم را مساله اصلی دولت دانست و گفت: تورم در حال حاضر ۴۰.۵ درصد است که در مقایسه با شهریور سال گذشته که نزدیک ۶۰ درصد بود، کاهش داشته است. البته اراده دولت بر مهار و کنترل تورم است و این نوساناتی که در نتیجه اصلاح ساختار اقتصادی انجام شد نیز باید به سمت کاهش برود.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دولت در جهت تأمین کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امروز در حوزه تأمین کالاهای اساسی هیچ نگرانی وجود ندارد و در برخی از کالاها شاخص‌ها در حد سبز است. این در حالی است که در ابتدای دولت، شاخص‌ها در برخی کالاها در حد قرمز بود.

رئیسی با اشاره به اقدامات دولت در جهت تأمین برق، گفت: امسال به لطف خدا و با تلاشی که مسئولان انجام دادند ۶ هزار مگاوات تولید برق افزایش داشته است و شاهد بودید امسال قطع برق نداشتیم و کارهایی در این حوزه انجام شد که در ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده است. این در حالی است که در ابتدای دولت و در سال گذشته قطعی برق در کشور داشتیم. در حوزه گاز هم با همکاری و ارتباط با کشورهای همسایه توانستیم گاز مورد نیاز برخی از استان‌ها را تأمین کنیم و مردم با قطعی گاز نیز رو به رو نبودند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در حوزه تأمین آب شرب مورد نیاز مردم، گفت: اولین سفری که رفتم به خوزستان بود، برای بررسی مشکلات آب آنجا و بحمدالله آبرسانی در اهواز با اقداماتی که انجام شد در سال جاری و ظرف چند روز آینده به نتیجه می‌رسد.

رئیس‌جمهور آبرسانی به مردم را یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم اعلام کرد و گفت: آبرسانی به یزد، فارس و دیگر نقاط کشور از اولویت‌های ماست، البته باید تلاش کنیم که بین آب شرب و آب کشاورزی و صنعت تفاوت ایجاد شود و آب شرب نباید در صنعت استفاده شود. بررسی تنش‌های آبی و حل مشکلات آبی کشور از اولویت‌های دولت است.

رئیسی مساله حقوق و دستمزد را اولویت مهم دیگر دولت اعلام کرد و گفت: دولت با برنامه در این حوزه وارد شد و با فعال شدن فروش نفت و جلوگیری از فرار مالیاتی توانستیم اقدامات خوبی انجام دهیم و نتیجه این شد که در کنار پرداخت حقوق و دستمزد ۵۶ هزار میلیارد بدهی دولت قبل را نیز به صورت ماهانه پرداخت می‌کنیم.

وی ادامه داد: البته از کار عمرانی غفلت نکردیم و ۲۰۲ هزار میلیارد کار عمرانی در یک سال گذشته انجام شده است. این در حالی است که امسال درآمد دولت از فروش نفت ۲۰ درصد کاهش یافته است و ۴۰ درصد فروش نفت به صندوق توسعه داده می‌شود. از سوی دیگر افزایش حقوق را داشته ایم و در کنار آن رتبه بندی معلمان بعد از ۱۰ سال آغاز شده است. همچنین حقوق و مزایای پرستاران که ۱۵ سال معطل مانده بود را سامان دادیم.

از شرایط و وضعیت زندگی مردم ساعتی مطلع هستم

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که مردم چه زمانی طعم شیرین رفع مشکلات و حل مسائل معیشتی را خواهند چشید، گفت: من از شرایط زندگی مردم به صورت روزانه و ساعتی آگاه هستم و نشده کنار سفره‌ای بنشینم و به این فکر نکرده باشم که دست مردم به این سفره یا غذا می‌رسد یا خیر. البته منتی در این خصوص ندارم.

رئیسی ادامه داد: مساله معیشت مردم و رفع مشکلات آنها دغدغه و اولویت دولت است و از ابتدای دولت به دنبال کاهش تورم، گرانی‌ها و رفع دغدغه‌های اقتصادی مردم بوده ایم و اگر نبود، مساله اصلاح ساختار اقتصادی، شاهد کاهش بیشتر تورم بودیم البته با این وجود تورم کاهشی است.

وی ادامه داد: در کنار همه اینها ما پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به مردم را داریم و مبلغی از اصلاح ساختار اقتصادی برای دولت نمی‌ماند، این اقدام دولت و پرداخت یارانه‌ها فقر مطلق را تا حدود زیادی رفع کرده است.

رئیسی تاکید کرد: با تلاش‌های انجام شده حتماً تورم کاهشی خواهد بود و وضعیت اقتصاد بهبود خواهد یافت. سرمایه گذاری خارجی حدود ۵ میلیارد دلاری که در هیچ زمانی سابقه ندارد، نشان از آن است که در حوزه اقتصادی کارهای خوبی انجام شده است. در کنار این، ۱۷ میلیارد دلار در جهت پیشران‌ها سرمایه گذاری شده است و همه اینها نشان می‌دهد شرایط به سمت وضعیت بهتر می‌روند.

 

گشت ارشاد برای مدیران تشکیل شد

وی در پاسخ به سوال دیگر در رابطه با وعده او برای در نظر گرفتن گشت ارشاد مدیران و مسئولان، عنوان کرد: وعده گشت ارشاد مدیران، وعده‌ای بود که به آن عمل کردیم. گشت ارشاد مدیران زیر نظر بازرسی ریاست‌جمهوری تشکیل شد و به دستگاه‌های مختلف سرکشی می‌کند که به آثار آن در ابتدای سخن اشاره کردم. در برخی تخلفات به محض گزارش، فرد خاطی برکنار شده است و این موضوع به سطوح کارشناسی ختم نشده و در مواردی درباره مدیران کل و معاون وزیر اتفاق افتاده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مواردی در رابطه با فساد گزارش شده است که با آن برخورد نیز صورت گرفته است. دولت خودش این موارد را پیگیری کرده است و آنها را تحویل دستگاه قضائی داده است. گشت مدیران فعال‌تر از همیشه دنبال خواهد شد و این اقدام برای «یقه گرفتن» نیست بلکه برای آن است که اگر دستگاهی توجه نداشته باشد و از کاستی‌هایی غافل مانده باشد به واسطه این ارشاد، متوجه غفلت‌ها شود.

رئیسی عنوان کرد: ورود گشت مدیران به دستگاه یا سازمانی مساوی با این نیست که لزوماً فساد در آن دستگاه رخ داده است؛ بلکه اجرای قانون، عدم فساد را پیگیری می‌کند. بنابراین گشت ارشاد برای مدیران وعده‌ای بود که به آن عمل شد.

هیچ کس حق ندارد کار سلیقه‌ای و فراقانونی انجام دهد

وی در رابطه با حضور گشت ارشاد و نظارت بر قانون حجاب، تصریح کرد: زنان و دختران ما عفت و پاکی را از فرهنگ آموخته و تمدنی قوی و قدیمی در ایران اسلامی دارند؛ این موضوع انتخاب امروز نیست. عفیفه بودن زن ایرانی مسلمان برای امروز و دیروز نیست. اگر تاریخ را بنگریم در تاریخ زندگی دختران و زنان این مرز و بوم با عفت، پاکی و طهارت همراه بوده است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: امروز این موضوع در جامعه قانون است، کسی حق کار سلیقگی یا رفتار فراقانونی ندارد. قانون ملاک و معیار جامعه است و احترام به قانون برای همه ضروری است؛ من معتقد هستم که قانون‌مداری و قانون‌محوری همه مسائل را حل خواهد کرد.

رئیسی در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور ایران در سازمان همکاری شانگهای و تأثیر عضویت ایران در این سازمان بر توسعه روابط تهران و شانگهای، تاکید کرد: حضور ما در شانگهای و همکاری با کشورهای عضو شانگهای بسیار مهم است که ایران را با زیرساخت‌های آسیا و اقتصادی مرتبط می‌‎کند. این موضوع برای کشور ما اهمیت زیادی دارد که سهم خود را از تجارت و اقتصاد در منطقه داشته باشد.

 

حضور ایران در منطقه امنیت ساز است

وی با بیان اینکه حضور ایران در منطقه حضور امنیت‌ساز است، اظهار کرد: نقش اقتصادی ما در منطقه به آن میزان که حضور جمهوری اسلامی در منطقه توانسته است امنیت ایجاد کند، نبوده است. یکی از بسترهایی که می‌تواند میزان نقش اقتصادی ایران را تقویت کند مسئله همکاری با چین است که در این راستا برنامه جامع ۲۵ ساله امضا شده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بر تقویت این همکاری‌ها مصمم هستیم، گفت: به هیچ عنوان ارتباط با کشور چین را متأثر از فضای بین‌المللی و سایر مسائل نخواهیم کرد. ارتباط ایران و چین، ارتباطی کاملاً مستقل میان دو کشور است که در حوزه‌های مختلفی برقرار است و باید توسعه پیدا کند و هر دو طرف نیز برای این توسعه مصمم هستند.

رئیسی ادامه داد: در اجلاس گذشته شانگهای، ایران به عضویت این سازمان درآمد؛ اما این عضویت مقدماتی دارد و آن مقدمات، اسنادی هستند که در شانگهای به تصویب رسیده است و باید مورد دقت و توجه جمهوری اسلامی قرار بگیرد و به تأیید کشور ما برسد. البته این اسناد بررسی شده‌اند و در اجلاس جدیدی که در ازبکستان برگزار خواهد شد، نتایج این بررسی‌ها اعلام خواهد شد و این عضویت به صورت رسمی‌تر از گذشته اعلام شده است.

وی اضافه کرد: عضویت و حضور ایران در اکو، شانگهای و سایر همکاری‌های همسایگی و بین‌المللی برای ما اهمیت بسیار دارد. بنای ما تعادل در ارتباط با همه کشورهای دنیا است.

 

دولت هوشمند حتماً شکل خواهد گرفت

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، گفت: دولت الکترونیک باید تا کنون شکل می‌گرفت اما در این زمینه دچار عقب‌ماندگی شده‌ایم. امروز هدف ما تشکیل دولت هوشمند است که بالاتر از دولت الکترونیک تعریف می‌شود. این اقدام یک تکلیف قانونی و ضرورتی در کشور است. این موضوع حتی اگر قانون مصوب نبود باز هم این ضرورت را احساس می‌کردیم.

رئیسی عنوان کرد: امروز ارتباط همه سازمان‌ها با یکدیگر ضروری است و لینک شدن اطلاعات دستگاه‌ها سرمایه‌ای مهم است و نباید از برقراری این ارتباط سر باز زده شود تا همه بخش‌ها از این داده‌ها استفاده کنند؛ به نحوی که این اقدام دسترسی و خدمات را تسهیل کند.

وی بیان کرد: امروز ۳۰ دستگاه به این پنجره متصل شده‌اند و سایر دستگاه‌ها نیز موظف به اقدام هستند تا دولت هوشمند جهت تسهیل خدمات به مردم تشکیل شود. این کار حتماً در زمان خود صورت خواهد گرفت. حتماً می‌دانید بسیاری از بایدها وجود داشته که متأسفانه به آنها عملی و اجرایی نشده است، اما ما مصمم به اجرای بایدهایی هستیم که به نفع کشور است. دولت هوشمند حتماً در فرجه قانونی شکل خواهد گرفت.

 

رئیسی درباره اینکه آیا وی حاضر است در جریان سفر به نیویورک اگر از او خواسته شود یا آمریکا بخواهد با بایدن ملاقات کند یا به صورت غیررسمی حاضر است به بایدن سلام کند یا با او دست بدهد، گفت: من در نشست قبلی در پاسخ به سوال مشابه گفتم خیر. بازهم خیر را تکرار می‌کنم.

وی تصریح کرد: هیچ فایده‌ای مترتب بر ملاقات ما و ایشان نیست، نه برای ملت ایران و نه برای ما و نه برای منافع ملت بزرگ ایران و برنامه‌ای هم برای این ملاقات وجود ندارد و نخواهد داشت.

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره نقش یمن در جلوگیری از حضور رژیم صهیونیستی در دریای سرخ و عادی سازی روابط برخی کشورها با این رژیم گفت: مردم یمن هفت سال است که با فقر و محرومیت مقاومت می‌کنند و ما همواره از هر گونه آتش بس که بتواند محاصره یمن را بشکند و صیانت مردم مظلوم این کشور را در بر داشته باشد، حمایت می‌کنیم و معتقدیم این مردم یمن هستند که باید در گفتگوهای یمنی – یمنی برای خود تصمیم بگیرند.

 

رئیسی افزود: رژیم صهیونیستی فکر می‌کند با ارتباط گرفتن با کشورها می‌تواند برای خود امنیت ایجاد کند اما ما معتقدیم که این ارتباطات و روابط برای آنها امنیت زا نیست و به کسانی که روابط خود را با این رژیم عادی می‌کنند نیز می‌گوئیم چگونه می‌خواهند پاسخ این خون‌ها و جنایت‌هایی که در فلسطین انجام می‌شود را بدهند و آیا خود را شریک این جنایات نمی‌دانند؟

وی تصریح کرد: ما معتقدیم که ظلم پابرجا نیست و این قراردادها و طرح‌های سیاسی نمی‌تواند حق ملت فلسطین را ضایع کند و حق مردم فلسطین و یمن هرگز ضایع شدنی نیست.

 

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برنامه‌های دولت در حوزه افزایش سرعت اینترنت با توجه به اختلالات به وجود آمده، اظهار کرد: ما وزیر ارتباطات را موظف کردیم که حداقل دو گزارش در ماه در خصوص اقدامات انجام شده در این زمینه آماده و ارائه کند. از ابتدای دولت نیز تاکنون یک و نیم میلیون خانوار به فیبر نوری دست یافته اند و تا پایان دولت ۲۰ میلیون خانوار و کسب و کار به فیبر نوری دست پیدا خواهند کرد.

 

رئیسی ادامه داد: با توجه به اینکه زندگی مردم برپایه ارتباطات است، حتماً دسترسی به آن مهم است، اما کارهایی که در سال‌های گذشته باید در جهت توسعه زیرساخت‌ها در این حوزه انجام می‌شد، انجام نشده است که اگر این کارها انجام می‌شد، امروز با این مشکلات روبرو نبودیم. حال این دولت باید این عقب ماندگی‌ها را جبران کند.

 

وی گفت: در حوزه ارتباطات و گسترش زیرساخت‌ها در این حوزه کارها به صورت روزانه توسط دولت پیگیری می‌شود و تا آخر دولت تلاش داریم به حدی این زیرساخت‌ها را گسترش دهیم تا تأثیر آن برای مردم قابل توجه باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به شعار انتخاباتی خود برای در اختیار گذاشتن اینترنت رایگان به مردم، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم شعاری که می‌دهیم را عمل کنیم و در این راستا دسترسی سه دهک پایین به اینترنت بنا بر وعده دولت رایگان شد.

 

رئیسی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه آیا اعتبارهای لازم، متناسب با نیازها و شرایط هر استان تخصیص شده است، گفت: مصوبات سفرهای استانی متناسب با مسائل ضروری هر استان است نه همه نیازهای آن استان. البته پروژه‌هایی از قبل بر زمین مانده مانند پروژه آب همدان که ۱۷ سال است تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته و دولت تلاش دارد این کارهای بر زمین مانده را هر چه سریع‌تر به سرانجام برساند. مصوبات سفرهای استانی نیز با نظارت معاون اجرایی ریاست جمهوری و استانداران دنبال می‌شود تا به سرانجام برسد.

 

وی گفت: دولت به صورت شبانه روزی در حال پیگیری مسائل استان‌ها است و با همین روحیه، کار ادامه خواهد داشت تا عقب ماندگی در این خصوص نداشته باشیم. تمامی اعتبارات سفرهای استانی که تا پایان سال ۱۴۰۰ انجام شد، تخصیص یافته و اعتبارات سفرهایی که در سال ۱۴۰۰ انجام شده نیز در حال تخصیص است. ما به دنبال آن هستیم تا با پیگیری این مصوبات، به حدی پیشرفت کنند که مردم پیشرفت کار را ببینند.

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: