جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
بحران انرژی در حال تبدیل شدن به جدی‌ترین و حیاتی‌ترین بحران اروپا است. تحریم روسیه از یک ‌سو و تحریم‌های سابق ایران از سوی دیگر و مشکلات ناشی از جنگ‌ یمن و عربستان در ضلع دیگر این بحران قرار گرفته است.
کد خبر: ۱۶۴۲۵
۰۷ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۵

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن به نقل از خبرگزاری فارس، «بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ضلع اروپایی مذاکرات وین طی مصاحبه‌ای با روزنامه «کرونن» اتریش در پاسخ به این سوال که «بحران کرونا بزرگتر است یا بحران انرژی؟»» گفت: «این (بحران انرژی) بزرگترین بحرانی است که اروپا تا به حال داشته است.»

مدیرعامل آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نیز گفت: «جهان در حال تجربه اولین بحران انرژی واقعی در تاریخ است.» خبرگزاری CNN آمریکا نیز تیتر زد: «بحران انرژی در انگلیس بزرگتر از بحران پاندمی کروناست»

اتحادیه اروپا تا قبل از جنگ اوکراین مقصد نیمی از صادرات نفت خام روسیه بود امّا پس از آغاز جنگ در اسفند ۱۴۰۰ واردات نفت خام و محصولات نفتی روسیه را ممنوع کرد. آمارهای آژانس بین المللی انرژی (IEA) نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲.۲ میلیون بشکه نفت خام وارد کرده است.

آلمان با واردات روزانه ۶۸۷ هزار بشکه بزرگترین واردکننده از روسیه در اروپا بود. هلند با واردات ۴۱۴ هزار بشکه در جایگاه دوم قرار دارد. [۱] لهستان (۳۷۲ هزار بشکه)، فنلاند (۲۰۱ هزار بشکه) یونان (۱۹۱ هزار بشکه) بلژیک (۱۸۳ هزار بشکه)، ایتالیا (۱۸۰ هزار بشکه)، لیختن‌ اشتاین (۱۷۳ هزار بشکه)، ترکیه (۱۴۱ هزار بشکه) و اسپانیا (۱۳۴ هزار بشکه) نیز در رده‌های بعدی قرار گرفته بودند. نمودار زیر میزان واردات نفت خام (قرمز) و نفت پالایش شده (نارنجی) روسیه توسط اعضای اتحادیه اروپا را نشان می‌دهد.

اکنون در آستانه سالگرد بزرگترین حمله زیرساخت‌های نفتی در تاریخ جهان هستیم. شهریور ۱۳۹۸ بود که یمن در پاسخ به جنایات ائتلاف سعودی به تاسیسات بزرگترین شرکت نفتی جهان (آرامکو) حمله ترکیبی انجام داد و صادرات نفت سعودی را در یک ثانیه به نصف کاهش داد. اکنون بین دولت صنعا و رژیم سعودی یک آتش بس متزلزل حکمفرماست. با ادامه روند کارشکنی ریاض در توقیف کشتی‌های سوخت اعزامی به بنادر یمن و نقض آتش بس، دور نیست که مجاهدان انصارالله پاسخ جدی به حکام سعودی بدهند.
«محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن روز ۵ شهریور گفت: «اگر محاصره و حملات ادامه یابد، آتش‌بس ارزشی ندارد و یمنی‌ها دست بسته نخواهند ماند.» وی در ادامه گفت که دولت یمن سلاح‌هایی در اختیار دارد که می‌تواند موازنه بازدارندگی برقرار و پیروزی نزدیک در جنگ را محقق کند.
پاسخ سخت یمن به عربستان حداقل ۲ اثر بین‌المللی خواهد داشت: اول؛ کاهش صادرات سعودی. دوم؛ افزایش قیمت نفت. هر دو برای اروپایی‌ها مرگبار خواهد بود.
بلوک غرب برای کاهش درد ناشی از خلاء نفت روسیه روی شیوخ حاشیه خلیج فارس حساب باز کرده است. اگر جهان غرب با «عدم توافق با تهران» و «عدم اتمام جنگ یمن» درصدد دور زدن محور مقاومت برآیند، پاسخ آن را دریافت خواهد کرد. پاسخ مقاومت زمستان سرد اروپا را به زمستان یخ‌بندان منجر خواهد کرد

 

 

 

انتهای خبر/

منبع: فارس
نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: