جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
بود و نبود سامانه‌هایی که هیچ وقت شلیک نکردند
شرکت اطلاعات ماهواره‌ای اسرائیلی می‌گوید مسکو سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۳۰۰ خود را از سوریه خارج و به روسیه باز گردانده است.تصمیم خروج این سامانه از سوریه به‌دلیل جنگ با اوکراین و کمبود سامانه‌های دفاع هوایی در روسیه اتخاذ شد.
کد خبر: ۱۶۳۹۶
۰۷ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۴
مطهره مهدی پسند

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه امنیت ملی و سیاست خارجی- مطهره مهدی پسند  : شرکت «ایمیج ست اینترنشنال» ، یک شرکت امنیتی اسرائیلی فعال در بخش هوا و فضا روز جمعه ۲۶ اوت/ ۵ شهریور اعلام کرد روسیه بخش‌های اصلی از سامانه دفاع هوایی پیشرفته S-300 خود در سوریه را به روسیه بازگردانده است. 

روس ها بی سرو صدا سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کردند.

تصاویری که از تنگه بُسفُر ترکیه به ثبت رسیده است، نشان میدهد که کشتی کارگو متعلق به روس ها یک سامانه S-300 را وارد دریای سیاه میکند تا به روسیه بازگردد. طبق تصاویر ماهواره های جاسوسی ISI اسرائیل، سامانه S-300 خارج شده  همان سامانه ایست که به سوری ها اهدا شده و در مصیاف سوریه مستقر بوده و از آنجا به بندر طرطوس سوریه فرستاده شده تا توسط کشتی کارگو اسپارتان 2 به طرف روسیه فرستاده شود.

در همین حال ، این کشتی در مسیر دریای مدیترانه به سوی دریای سیاه ردگیری شد. شرکت اسرائیلی گفته است که مقصد کشتی، بندر روسی نوفوروسیسک در ساحل دریای سیاه بوده است.

روس ها بی سرو صدا سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کردند.روس ها بی سرو صدا سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کردند.

S-300 چه سامانه ایست و چه نقشی در سوریه داشت؟

سایت خبری ynet امروز یک شنبه در گزارشی به سامانه S -300 روسیه اشاره کرد و نوشت :سامانه روسی S-300 این ظرفیت را دارد که نه تنها هواپیماهای مهاجم بلکه موشک های وارده از جمله موشک های کروز دوربرد را نیز مورد هدف قرار دهد. آنچه که واضح است این است که در سوریه ، باتری های S -300 و پرتابگرها هنوز باقی مانده‌اند ، که می تواند آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل را برای آسیب رساندن به اهداف در سوریه و لبنان محدود کند. از این رو ، این یک تغییر قابل توجه در توانایی نیروی هوایی در عمل در سوریه نیست ، اما مکانی که روس ها  تصمیم گرفتند باتری S-300 را نقطه هدف خود قرار دهند ، بسیار قابل توجه است.

روس ها بی سرو صدا سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کردند.روس ها بی سرو صدا سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کردند.

 سایت خبری ynet در ادامه به منطقه مصیاف اشاره میکند و میگوید: « مصیاف یک منطقه استراتژیک است که به مرکز اصلی توسعه و تولید موشک ها و موشک های دقیق تبدیل شده است. منطقه مصیاف به عنوان پایگاهی برای نیروهای ایرانی و شبه نظامیان طرفدار ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و  در سال‌های اخیر بارها در حملات منتسب به اسرائیل هدف قرار گرفته است».

بنا بر گزارش‌ها، اسرائیل از زمان حادثه ماه مه، حملات هوایی متعددی را در سوریه انجام داده است که آخرین آن در روز پنجشنبه، در نزدیکی مصیاف نیز انجام شده است. در ماه مه، نیروهای روسی در پایان حمله نیروی هوایی اسرائیل به اهدافی در منطقه مصیاف، با استفاده از این سیستم پیشرفته به سمت جت‌های اسرائیلی شلیک کردند.کانال ۱۳اسرائیل یک هفته بعد گزارش داد و در ژوئیه بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل آن را تأیید کرد.این عملیات اولین مورد استفاده از S-300 در برابر نیروی هوایی ارتش اسرائیل بر فراز سوریه بود. شبکه 13 رژیم صهیونیستی اضافه کرد: «موشک‌های شلیک شده تهدیدی برای جنگنده‌های اسرائیلی نداشتند اما صحبت درباره رویدادی استثنائی و بی‌سابقه است و با وجود آنکه روس‌ها سامانه‌های پدافندی S-300 به سوریه داده‌اند اما کسانی که درباره فعالیت این سامانه تصمیم گیری می‌کنند، افسران روس هستند».

از آنجایی که باطری‌های S-300 سوریه توسط ارتش روسیه تامین می‌شوند و نمی‌توان آنها را بدون تأیید آنها شلیک کرد، این یک تحول نگران‌کننده برای اسرائیل بود که در جریان جنگ داخلی این کشور صدها حمله هوایی در داخل سوریه انجام داده است. اسرائیل می‌گوید معمولا محموله‌های تسلیحاتی ارسالی برای حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌‌های نیابتی جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار می‌دهد.

 

سامانه از ابتدا کجا مستقر بود؟

قدمت سامانه موشکی S-300  متعلق به دوران شوروی است. این سامانه اولین بار در سال ۱۹۷۹ مستقر شد و در اصل برای دفاع در برابر حملات هوایی و موشک های کروز نیروهای دفاع هوایی شوروی طراحی شد. پس از آنکه سامانه‌های پدافند هوایی سوریه در 17 سپتامبر 2018 یک هواپیمای شناسایی ایل-20 روسیه را در جریان حمله هوایی اسرائیل با جنگنده‌های اف-16 بر فراز دریای مدیترانه سرنگون کردند، روسیه سامانه‌های پدافند هوایی S-300PMU-2 را در سوریه مستقر کرد.

روس ها بی سرو صدا سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کردند.

این اقدام  روسیه نه ترسی برای اسرائیل به همراه داشت و در مقابل مانع حملات اسرائیل به سوریه هم نشد .با توجه به توافقات روسیه و اسرائیل در زمینه سوریه، ارتش سوریه برای تقویت سیستم پدافندی خود باید از کشور ثالث کمک بگیرد که به دلایل مختلف تاکنون این مهم عملی نشده است.

از سوی دیگر ،یکی از عواملی که باعث موفقیت بیشتر حملات اسرائیل به سوریه شده است اقدام اسراییل برای سرکوب پدافند سوریه می باشد.تا پیش از جنگ اوکراین خسارات وارده به سامانه های پدافندی سوریه همواره از جانب روسیه جبران میشد. اما پس از شروع جنگ در اوکراین به دلیل نیاز روسیه به سامانه های پدافندی جایگزینی صورت نگرفته است.

از سوی دیگر ، تایمز اسرائیل هم گزارش داده که موشک‌های این سامانه برای تقویت سامانه‌های دفاع هوایی روسیه که در جنگ با اوکراین به‌شدت آسیب دیدند، به روسیه منتقل شده است.

روس ها بی سرو صدا سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ را از سوریه خارج کردند.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود که روسیه با موشک‌های زمین به هوا به اهداف زمینی در اوکراین حمله می‌کند که این آخرین نشانه‌ای از مشکلات لجستیکی فزاینده‌ای است که مسکو با آن مواجه است.اما گزارش‌ها از اوکراین حاکی از آن است که نیروهای روسی از این سیستم برای حمله به اهداف زمینی استفاده کرده‌اند و وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که این نشان می‌دهد که نیروهای روسیه از «کمبود شدید» سلاح‌های حمله زمینی رنج می‌برند.

|انتهای پیام|

 

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: