جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
به گفته تحلیلگران کپیتال ایکونومیست، روسیه می‌تواند صادرات گاز طبیعی خود به اروپا را برای بیش از یک سال، بدون آسیب رسیدن به اقتصاد این کشور، به طور کامل قطع کند.
کد خبر: ۱۶۳۹۴
۰۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۸:۵۲

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل از فارس از کپیتال ایکونومیست، روسیه می‌تواند صادرات گاز طبیعی خود به اروپا را برای بیش از یک سال، بدون آسیب رسیدن به اقتصاد این کشور، به طور کامل متوقف کند.

تحلیلگران کپیتال ایکونومیست در یادداشتی نوشته‌اند، با توجه به وضعیت فعلی قیمت‌ها، «تراز پرداخت‌ های روسیه در موقعیتی قوی قرار دارد؛ اگر قیمت نفت و صادرات نفت این کشور در سطح کنونی باقی بماند، روسیه می‌تواند صادرات گاز به اروپا را حداقل برای سه سال در 20 درصد سطح عادی نگه دارد.»

لایم پیچ، یکی از اقتصاددان های کپیتال ایکانومیست گفت: قطع گاز از سوی روسیه به مدت یک سال می‌تواند «بدون عواقب نامطلوب برای اقتصاد آن» اتفاق بیفتد.

به گفته پیچ، با وجود کاهش حجم (صادرات)، درآمدهای سه ماهه روسیه حاصل از صادرات گاز می تواند به 20 میلیارد دلار برسد.

این اقتصاددان گفت: «اینکه روسیه شیر گاز را کامل ببندد یا نه، یک تصمیم سیاسی خواهد بود و مدت این این قطع جریان گاز به اندازه رقمی خواهد بود که با درآمدهای نفتی جبران خواهد شد.»

چند رهبر اروپا، بارها مسکو را به استفاده از گاز به عنوان سلاح برای فشار سیاسی متهم کردند، اما کاخ کرملین این اتهامات را رد می‌کند. جدیدترین مشکلات فنی خط لوله نورد استریم یک که خط لوله مهمی برای انتقال گاز از روسیه به اروپاست، گازپروم را بر آن داشته تا ارسال گاز را کم کند و این امر قیمت‌ها به شدت بالا برده است.

هفته آینده، آزمایش بزرگ بازار است، زمانی که غول انرژی جریان گاز از طریق خط لوله نورد استریم یک را برای 3 روز متوقف خواهد کرد.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: