جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
لیبی در تشنج
وزارت بهداشت لیبی از افزایش تعداد تلفات درگیری‌های طرابلس پایتخت این کشور، به 23 کشته و 140 زخمی خبر داد.
کد خبر: ۱۶۳۸۲
۰۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۶:۱۴
مطهره مهدی پسند

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه امنیت ملی و سیاست خارجی- مطهره مهدی پسند :در پی تلاش فتحی باشاغا نخست وزیر دولت ثبات (مورد حمایت ارتش ملی و پارلمان لیبی) برای تحویل گرفتن کنترل شهر طرابلس، پایتخت لیبی، درگیری سنگینی بین مسلحین طرفدار وی و حامیان دولت وفاق لیبی در جنوب این شهر شروع شده است.

این تحرکات دو روز بعد از نامه فتحی پاشاغا به الدبیبه مبنی بر تحویل دادن دولت لیبی به وی انجام شده است.الدبیبه در پاسخ به نامه پاشاغا در صفحه شخصی خود در فیسبوک خطاب به وی نوشت: «وزیر کشور پیشین»، به ارسال پیام های تکراری و تهدیدات به جنگ افروزی و هدف قرار دادن غیرنظامیان پایان بدهد.

نیروهای تیپ 777 وابسته به فرماندهی «هیثم التاجوری» و نیروهای «سرویس حمایت از ثبات» وابسته به شورای ریاست جمهوری لیبی از صبح شنبه در مناطق مختلف طرابلس پایتخت این کشور با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری‌ها تاکنون منجر به کشته شدن ۲۳ نفر و زخمی شدن بیش از ۱۴۰ نفر شده است.

 فتحی باشاغا نخست وزیر دولت ثبات پیش از ورود به طرابلس در روزهای گذشته اعلام کرد که قصد دارد به تسلط دولت وفاق به نخست وزیری عبدالحمید الدبیبه بر پایتخت این کشور خاتمه دهد. الدبیبه نیز در پاسخی به این اظهارات، گفت که وی خواهان برگزاری انتخابات است و دولت را از طریق کودتا، درگیری و آتش افروزی تسلیم نخواهد کرد.وفاق درگیری‌های طرابلس را که از شامگاه جمعه ۴ شهریور ماه آغاز شده است، اقدامی برنامه ریزی شده از داخل و خارج این کشور دانسته و برای جان باختگان این درگیری‌ها ابراز تأسف کرده است.

 

درگیری بین دو گروه مسلح در طرابلس

 

در حال حاضر درگیری‌ها در جنوب شهر طرابلس به ویژه حومه‌ی فرودگاه این شهر جریان دارد و نیروهای دولت وفاق علاوه بر کنترل اکثر مناطق طرابلس، از حمایت پهپادها و تجهیزات ترکیه‌ای نیز برخوردار هستند. در همین راستا پهپادهای ترکیه‌ای دستکم سه بار مواضع مسلحین طرفدار باشاغا در غرب و جنوب طرابلس را بمباران کرده‌اند.تیپ 444 متشکل از تروریست های داعش ،القاعده و جبهة النصر که توسط نیروهای مسلح ترکیه تحت حمایت اروغان آموزش دیده اند با امرپ های ترکیه در طرابلس منتظر دستور آماده درگیری هستند.

 

مواضع نسبت به رخدادهای لیبی

سازمان ملل متحد و کشورهای دارای نفوذ در لیبی از جمله آمریکا خواهان توقف درگیری‌ها و حل اختلافات از طریق گفتگو شده‌اند اما هیچ از طرفین درگیری در لیبی به این اظهارات توجهی ندارند.

از سوی دیگر، کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران با ابراز نگرانی عمیق از درگیری‌های مرگبار اخیر در طرابلس، همه طرف‌های درگیر را به خویشتنداری و جلوگیری از تشدید تنش دعوت کرد و از آن‌ها خواست منافع مردم لیبی را در اولویت قرار دهند.

الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی است که نشات گرفته از توافقنامه های سیاسی زیر نظر سازمان ملل در بیش از یکسال پیش است و در آن سو، پارلمان لیبی که در منطقه طبرق در شرق لیبی مستقر است، به فتحی پاشاغا به عنوان نخست وزیر در ماه مارس گذشته رای اعتماد داد اما در مقابل، الدبیبه تحویل قدرت به پاشاغا را نمی پذیرد و می گوید که قدرت را فقط از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، به یک دولت منتخب تحویل خواهد داد.

در همین حال خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، درگیری‌های طرابلس از شب گذشته تا صبح امروز ادامه داشت و در آن از سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین استفاده شد.

منابع محلی نیز در این باره گزارش دادند که درپی این درگیری‌ها خسارت‌هایی به خانه‌ها و املاک شهروندان وارد شد.

شورای عالی دولتی لیبی در بیانیه‌ای ضمن محکومیت این درگیری‌ها خواستار توقف فوری آن شده است. در همین حال فتحی باشاغا روز 24 اوت در بیانیه‌ای خطاب به دبیبه اعلام کرد: شما باید داوطلبانه اختیارات منقضی شده خود را واگذار کنید. برخی ناظران این درخواست باشاغا را به عنوان آمادگی برای ورود به پایتخت تلقی کرده‌اند.

هیئت سازمان ملل برای حمایت از لیبی اعلام کرد: ما درخصوص درگیری‌ها و بمباران کورکورانه شهرک‌ها و محله‌های مسکونی در طرابلس نگران هستیم.ریاست دانشگاه طرابلس نیز از تعطیلی کلاس‌های درس و امتحانات به دلیل درگیری‌ها خبر داد. شهردار طرابلس، اما پارلمان، شورای عالی دولت، شورای ریاستی و دولت‌های الدبیبه و پاشاغا را مسئول وخامت اوضاع خوانده است.

 

درگیری بین دو گروه مسلح در طرابلس

 

از سوی دیگر، دولت وحدت ملی درگیری‌های خشونت‌بار به‌ویژه در محله‌های پرجمعیت و مسکونی را محکوم کرده و گفته است: اوضاع جاری یادآور جنگ‌های سابق و پیامدهای فاجعه‌بار آنها است. ما از نیرنگ و خیانتی که پس از ورود به مذاکره برای جلوگیری از خونریزی در پایتخت رخ داد، ابراز تأسف می‌کنیم.

محمد شحاد، روزنامه‌نگار لیبیایی ساکن طبرق می گوید: طرابلس ( پایتخت لیبی) هدف بسیار استراتژیک برای دولت وحدت ملی به ریاست الدبیبه و دولت مکلف به ریاست فتحی پاشاغا، محسوب می‌شود، و لذا می‌توان از دلایل اصلی وخیم شدن اوضاع در طرابلس تلاش برای سیطره به این شهر باشد. همچنین براساس گزارش این وزارتخانه، بیمارستان صحرایی در بیمارستان طرابلس برای پذیرش زخمی‌های درگیری جاری را تجهیز و فراهم کرده است. وزارت آموزش و پرورش و ریاست دانشگاه طرابلس از تعطیلی این مراکز تا اطلاع ثانوی و توقف برگزاری امتحانات این مراکز علمی خبر داده است.

|انتهای پیام|

 

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: