جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
به پاس 38 سال مبارزه با ویروس ها؛
عصر مردان و زنان سیاسی که رویاهای کوچکی داشتند و همیشه به انتخابات بعدی فکر می‌کردند، نه بهبود شرایط مردم.
کد خبر: ۱۶۳۷۱
۰۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۷
نویسنده : میثا سبزعلیزاده

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری_میثا سبز‌علی‌زاده : ایدز، سارس، آنفولانزای H1N1، ابولا، کووید 19، آبله میمون و ديگر بیماری‌های عفونی می‌آیند و می‌روند، برخی از آنها براى مدت طولانی‌ ادامه می‌یابند، دقیقاً مانند مردی که از سال 1984 به عنوان مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در ساختمان مؤسسه ملی بهداشت محوطه دانشگاه در Bethesd، Md مستقر شده و او كسى نيست جز دکتر آنتونی استفان فائوچی. دوران رياست وى سال ١٩٨٠ همزمان با شيوع بيمارى ايدز شروع شد_عصر ایدز_اما ميتوان گفت، این آغاز عصر تونی بود؛ زیرا او در تمام این ماجراها حضور داشت؛ در تک تک حوادث پیش آمده براى کشور درمقابله با بیماری های عفونی. او نینا فام، پرستار دالاس را پس از بهبودی از ابولا، در مقابل دوربین‌ها در آغوش گرفت تا ترس یک کشور از اين ویروس در سال 2014 كمتر شود. او در کنفرانس‌های خبری رئیس‌جمهور دونالد ترامپ درباره کووید-19 حضور تأثيرگذارى نداشت، درحاليكه از زمان رونالد ریگان به عنوان مشاور رؤسای جمهور در مواجهه با این بلاها بود.

صثرصثر

همانطور که فرانک اسنودن، مورخ دانشگاه ییل، اشاره کرده است، از اواسط قرن بیستم تا ظهور ایدز_در دورانی که او آن را «عصر غرور» می نامید_دانشمندان اعلام کرده بودند که ماموریت خود را از نظر مبارزه با بیماری های عفونی با كشف آنتی بیوتیک انجام داده اند و تهدیدات میکروبی به طور مشخص از بين رفته اند. در آن زمان ایدز برای دانشمندان بن بست بزرگى بود، اما دکتر فائوچی در طول سالیان این تصور را ایجاد کرد که علم می تواند با شناخت ريشه بيمارى و به کارگیری عملى مرحله به مرحله آنچه در کلینیک از طريق تحقیقات بدست آمده، راز اين بيمارى مخوف و درنهايت راه درمان آن را كشف كند.

 

این علم گرایی در دهه های 1950، 1960 و 1970 نبود_تصور اينکه علم یک بار برای همیشه بر بیماری های عفونی غلبه می کند_بلکه این ایده اى بود که امكان پیشرفت داشت. هنگامی که مهارکننده های پروتئاز در اواسط دهه 1990 وارد بازار شدند مسیر اپیدمی ایدز تغییر كرد و به بسیاری از افرادی که با مرگ حتمی مواجه بودند زندگی دوباره بخشيد، كه  برای بسیاری از  پزشکانى  که شاهد نابودی نسل بشر بودند، نور امید بود.

 

در حالی که دکتر فائوچی آماده بازنشستگی در پایان سال جاری می شود، اين مسئله مطرح است که آیا این پایان یک دوره نیز هست؟ دستاوردهای پزشکان در زمینه ایدز و پیشرفتی که در سایر زمینه های کنترل بیماری های عفونی داشته_به ویژه در مورد بیماری های قابل پیشگیری با واکسن_دستاوردهای بی اهمیتی نيستند.

صثرصثر

اما با شيوع Covid-19، شرايط تغییر کرده است.  یک تعادل ميان علم، بهداشت عمومی و سیاست در آمریکا آزمایش شد. متاسفانه اکثر دولت‌ها به علم و سلامت عمومی اهمیت زیادی نمی‌دهند. برای آنها اولویت ایدز نبود آقای ریگان آن را نادیده گرفت، بیل کلینتون فقط به سخن گفتن درمورد آن بسنده كرد و جورج دبلیو بوش با ایجاد طرح اضطراری رئیس‌جمهور برای کمک به ایدز، به اولویت‌ بندی آن نزدیک‌تر شد، اما در زمان باراک اوباما مجدد مسئله فراموش شد كه همين امر موجب اعتراض فعالان نسبت به بی‌توجهی دولت شد. اما کووید-19 توجه سیاستمداران را به خود جلب کرد. درطول دهه‌هاى گذشته دکتر فائوچی و دیگر دانشمندان ميتوانستند در نقش يك مشاور فقط به روسای جمهور توصیه هايى داشته باشند و گاهی اوقات آنها را تحت تأثیر قرار دهند، زیرا از نظر سیاسی برای این رهبران خطر کمی وجود داشت. اما در مورد آقای ترامپ و پرزیدنت بایدن مسئله فرق كرد و بشدت بر تصميمات سیاسی کوتاه مدت آنها تأثیر گذاشت تا به توصیه های علمی و بهداشت عمومی بیش از حد یا برای مدت طولانی توجه شود.

استعفا یا بازنشستگی دکتر فائوچی

با انتخاب آقای بایدن، بسیاری از متخصصان بهداشت عمومی امیدوار بودند که او درعلم پیشرو باشد، اما به زودی افکار عمومی در نظرسنجی‌ها از دولت خواستند بر کووید-19 پیروز شود، بحران را پایان یافته اعلام کند و محدودیت های اجتماعی برداشته شود، صحبت در مورد پایان همه گیری را متوقف کند و به مردم بقبولاند که کووید-19 برای مدت طولانی با ما خواهد بود اما هرگز اینگونه نشد.

 

اگر عصر دکتر فائوچی زمانی بود که ما مشتاقانه منتظر پیشرفت بودیم، عصر کنونی عصر «ما ابزارها و رسانه را داریم» است كه از غرور برخی پزشکان نشات می گیرد. آنچه مسلم است برخی محاسبات سیاسی باعث شد بیشتر به مردم القاء شود كه این بیماری همه گیر غیرقابل دفاع است. صدایی که می شنوید صدای استعفا در برابر رنج بسیاری از افراد در دو سال و نیم گذشته و تابستانی است که در آن، هر روز صدها کشته در ایالات متحده اضافه می شوند. در تاریک ترین روزهای اپیدمی ایدز، دکتر فائوچی هرگز تسلیم نشد. با كمك ديگر پزشکان پیش رفت، البته هرگز از وضعیت موجود راضی نبود. اگر او در ماه دسامبر بازنشسته نمی‌شد، تصور دیگران اين بود كه تا آخرین نفس‌هایش کار می‌کند تا زمانی که درمانی برای ایدز پیدا شود.

 

اى كاش همه عزم و تعهد او را داشته باشند، دکتر فائوچی در دنیایی از محدودیت‌های وحشتناک زندگی کرد، عصر مردان و زنان سیاسی که رویاهای کوچکی داشتند و همیشه به انتخابات بعدی فکر می‌کردند، نه بهبود شرایط مردم. دکتر فائوچی مطمئناً عالی عمل کرده است.

 

منبع:

https://www.nytimes.com/2022/08/23/opinion/fauci-retires.html

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: