جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
گزارش اقتصادی؛
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: تجارت با رمز ارز ها یکی از مهم ترین برنامه های دولت برای عبور از تجارت از طریق شیوه سنتی به تجارت مدرن است که با رایزنی های صورت گرفته هم اکنون واردات کالا با استفاده از رمز ارز امکان پذیر شده است
کد خبر: ۱۶۳۶۵
۰۶ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۶:۱۷
نویسنده : محبوبه کباری

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه اقتصاد: آمار‌ها در یکی دو سال اخیر حاکی از پیشرفت چشم گیر تجارت خارجی ایران با کشور‌های همسایه است، به طوری که در میزان صادرات غیرنفتی در سال گذشته رشد ۳۹ درصدی داشتیم و در ۴ ماه ابتدایی امسال نیز ۲۱ درصد رشد و در حوزه خدمات فنی و مهندسی نیز رشد ۴ برابری را تجربه کردیم.


یکی از مهم‌ترین اقداماتی که زمینه ساز توسعه تجارت خارجی ایران با کشور‌های خارجی شده عضویت ایران به پیمان همکاری‌های شانگ‌های بوده است که در همین رابطه علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: یکی از مهم‌ترین تاثیرات عضویت فعال ایران در پیمان شانگ‌های توسعه دیپلماسی سیاسی و اقتصادی است.

 


او گفت: افزایش ۱۲۹ درصدی صادرات به روسیه و یا افزایش 110 درصدی صادرات به عمان و افزایش ۳۰ درصدی صادرات به چین، افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات به آفریقا در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ و افزایش ۴۰ درصدی این صادرات در ۴ ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان دهنده تحول جدی در حوزه تجارت خارجی کشور است. 

رمزارز؛ راهی برای گذر از تجارت سنتی به تجارت مدرن


معاون وزیر صمت در ادامه به اقدامات سازمان توسعه تجارت در بازار کشور‌های هدف اشاره کرد و گفت: با ایجاد پلتفرم‌های B۲B، برقراری ارتباط تجار بزرگ دو کشور، افزایش اعزام رایزن بازرگان، تاسیس مراکز تجاری در کشور‌های هدف بازار برای کالایمان پیدا کردیم که منجر به ایجاد تقاضا شده است، اما این تقاضا پاسخ می‌خواهد.

 

تجارت با رمز ارز‌ها یکی از مهم‌ترین برنامه‌های است که زمینه ساز تقویت توسعه تجارت خارجی کشور‌ها می‌شود که در همین زمینه هم معاون وزیر صمت اعلام کرد: یکی از راهبرد‌های دولت تغییر از تجارت سنتی به تجارت مدرن است. استفاده از رمز ارز یکی از همین برنامه‌های گذار از سنت به مدرنیته است. در این مسیر از بستر بلاکچین نیز برای ایجاد پلتفرم‌های B۲B و B۲C استفاده کردیم تا پلتفرم‌های بازاریابی داخلی‌مان با پلتفرم‌های بزرگ دیگر کشور‌ها ارتباط بگیرند و کالا را جای اینکه به دست خریدار عمده برسانیم، با ارزش افزوده به دست مصرف کننده بدهیم.

 

پیمان‌پاک با بیان اینکه تهاتر کالا نیز ارتباطی به تحریم ندارد، یادآور شد: امروز چین که تحریم نیست در حال ایجاد شهر تهاتری است. در حالیکه عده‌ای از همان زمان مناظرات انتخاباتی می‌گفتند که تحریم برای عهدبوق است. در ترکیه نیز به‌همین صورت و بر اساس داده‌ها، ۳۰ درصد تجارت جهانی از طریق تهاتر انجام می‌شود.

 

معاون وزیر صمت افزود: عده‌ای با غرض نمی‌خواهد ما در توسعه تجارت خارجی پوست اندازی کنیم و عده‌ای هم سری موضوع را سیاسی می‌کنند. در خصوص رمز ارز‌ها نیز از سوی بانک مرکز اعلام شده آن دسته افرادی که رمز ارز قانونی استخراج کرده‌اند، مجاز به واردات کالا با این رمز ارز‌ها هستند.

 

همچنین در حوزه تجارت خارجی هم حاشیه‌های در رابطه با ممنوعیت گوشی به بهانه گران شدن قیمت مطرح شده بود که شب گذشته رئیس سازمان توسعه تجارت این خبر را رد کرد و گفت: واردات گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار هیچ مشکلی نداریم. در خصوص گوشی‌های لاکچری که افزایش ثبت سفارش داشتیم، با همکاری بانک مرکز در حال نوبت‌بندی برای تخصیص ارز هستیم.

 

پیمان پاک یادآور شد: حرف ما همیشه این بود که سوبسید نیمایی نباید به این گوشی‌ها اختصاص پیدا کند. اکنون واردات در مقابل صادرات برای گوشی را داریم. واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار ممنوع نیست و این جوی که برخی ایجاد کردند که گوشی را گران کنند، درست نیست.

 

تجارت خارجی برای همه کشور‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در کشور ما به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه مشکلات بیشتری در این حوزه به وجود آمده است. از سال ۱۳۹۷ و به‌سبب تحریم‌ها نیاز کشور به منابع ارزی حاصل از صادرات بیش از پیش افزایش یافت و به همین دلیل موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات مطرح شد که موافقان و مخالفانی داشت.

رمزارز؛ راهی برای گذر از تجارت سنتی به تجارت مدرن

همچنین سال‌ها است که بحث عوارض صادراتی و حذف برخی معافیت‌های صادرات برای حمایت از عرضه محصولات در داخل کشور مطرح شده است. طی دو سال اخیر نیز شاهد هستیم که موضوع دیپلماسی اقتصادی و ارتباط با همسایگان مورد توجه قرار گرفته است.

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: