جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
وزارت امور خارجه ترکیه با انتقاد از اظهارات امانوئل ماکرون علیه ترکیه و برخی کشورهای دیگر در جریان سفرش به الجزایر، از وی خواست تا با گذشته استعماری فرانسه در آفریقا مقابله کند.
کد خبر: ۱۶۳۳۰
۰۵ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۸:۵۰

به گزارش رسانه تحلیلی تصویری بهمن، به نقل از ایرنا از خبرگزاری آناتولی، «تانگو بیلگیچ» سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه امروز شنبه گفت: اظهارات مکرون در جریان سفرش به الجزایر که کشور ما را همراه با برخی دیگر از کشورها هدف قرار داد، بسیار تاسف‌آور است. 

وی افزود: این غیرقابل قبول است که رئیس جمهور فرانسه که به دلیل گذشته استعماری کشورش در آفریقا به ویژه الجزایر با مشکلاتی مواجه است، سعی کند با متهم کردن دیگر کشورها از جمله ترکیه از گذشته استعماری خود رها شود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه افزود: ترکیه که به دوستی و نه دشمنی دامن می‌زند، از شرکای استراتژیک اتحادیه آفریقا است و روز به روز روابط خود را با الجزایر و سایر کشورهای آفریقایی توسعه می‌دهد و این روابط مبتنی بر اعتماد و سود متقابل به گونه‌ای که به اراده خود کشورها احترام می‌گذارد، پپش می‌رود. 

وی اظهار داشت: اگر پاریس معتقد است که در قاره آفریقا واکنش‌هایی علیه فرانسه وجود دارد، باید منبع آن را در گذشته استعماری خود جستجو  و برای پاک کردن آن به طرق مختلف تلاش و آن را اصلاح کند. 

بیلگیچ ادامه داد: این ادعا که واکنش‌ها [ علیه فرانسه ] نتیجه فعالیت کشورهای ثالث است به جای مقابله با مشکلات گذشته و حل آن‌ها، نه تنها یک پدیده اجتماعی و تاریخی را انکار نمی‌کند بلکه نشان دهنده ذهنیت مخدوش نسبت به برخی سیاستمداران است. 

وی افزود: امیدواریم که فرانسه هر چه زودتر برای مقابله با گذشته استعماری خود بدون سرزنش سایر کشورها از جمله کشور ما به مرحله بلوغ برسد. 

«امانوئل مکرون» در جریان سفر روز جمعه خود به الجزایر در اظهاراتی مدعی شد که کشورش به دلیل رها کردن صحنه در آفریقا، تحت یک حمله «سیاه نمایی» به رهبری شبکه‌های ترکیه، چین و روسیه قرار گرفته است.

پیشتر آنکارا و پاریس بر سر فعالیت های ناتو و فعالیت‌های اکتشافی ترکیه در میادین نفت و گاز شرق مدیترانه اختلاف داشته اند.   

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: