جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
یادداشت شفاهی درباره حق پخش تلویزیونی؛
دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با ورود به بورس و فرابورس مالکیت صدرصد دولتی خود را از دست داده و به مردم واگذار شده‌اند و حالا پای حق الناس در میان است.
کد خبر: ۱۶۳۰۵
۰۵ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۸
نویسنده : حسن صانعی پور

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه ورزش، حسن صانعی‌پور؛ خبرنگار ورزشی: اگر مقدمات حرفه‌ای شدن فوتبال را در چند موضوع خلاصه نماییم و اگر تامین منابع اقتصادی را مهمترین آیتم در صنعت فوتبال تلقی کنیم، بی‌گمان باید برای حرفه‌ای شدن شرایط آن را دنبال کرده ومقدمات آن را فراهم کنیم.

 

باشگاه‌ها و فرصت‌ها

 دو باشگاه بزرگ ایران یعنی استقلال و پرسپولیس و دیگر باشگاه‌هایی که منابع مالی مشخصی برای آنان تعریف نشده و درعین حال پرتماشاگرهستند، درفصول گذشته امکان استفاده مناسب از فرصت‌های اقتصادی تعریف شده در صنعت فوتبال را نداشته و در این بین حق پخش تلویزیونی از مواردی است که در دو فصل اخیر اختلافات زیادی را بین باشگاه‌ها و سازمان صدا و سیما بوجود آورده است و کش و قوس‎‌های زیادی را دامن زده و در نهایت ببینده تلویزیونی باید مسابقه تیم محبوب خود را در بدترین وضعیت، "چیزی میان لج‌بازی فوتبال و صدا وسیما به تماشا بنشیند.

 

منابع مالی تعریف شده

اگر حقوق حاصله ازپخش تلویزیونی را از اصلی‌ترین منابع درآمد باشگاه‌ها و حتی فدراسیون‌ها بدانیم، باید بگوییم این محصول گرانقیمت در کنار حقوق اسپانسرینگ و اقلام هواداری از محصولات باشگاه‌ها بوده که تقریبا در تمامی کشور‌های صاحب فوتبال دنیا به خصوص فوتبال حرفه‌ای اروپا با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند و با شناخت فرصت‌های جدید وارد مراحل بعدی خود می شود.

 

صدا و سیما بر موضع قدیم

با این تعریف چرا در فوتبال ایران موضوع حق پخش محلی از اعراب در سیستم مدیریت کلان ورزش و نهاد‌های ذی ربط ندارد؟ موضوعی که باید مورد بررسی قرار گرفته و علت اصلی آن نمایان گردد.

مصطفی آجرلو مدیرعامل باشگاه استقلال تهران معتقد است: باشگاه و مردم از بدنه نظام هستند و برای سربلندی آن تلاش کرده‌اند، لذا برای گرفتن حق مردم باید جهادی عمل کرد.

موضع باشگاه پرسپولیس نیز در این خصوص مشابه رقیب سنتی خود بوده و آنان معتقدند: بهره‌برداری از ظرفیت‌های رسانه‌ای دو باشگاه  ابتدایی ترین خواسته هواداران است.
درحقیقت بهره برداری از فرصت هایی چون فرابورس که با پذیره نویسی تقریبا حداکثری هواداران  مواجه شده و میزان اقبال حامیان مالی، ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با همین مقوله داشته و به نظر می‌رسد صدا و سیما در این خصوص تعریف خاص و برنامه عملیاتی معین و مشخصی را برای خود در نظر نگرفته و بر همان شیوه و متد قدیم پابرجاست.

 

موضع صحیح سرخابی‌ها

نامه مشترک سرخابی‌های پایتخت خط مشی آینده و چگونگی رفتار آنان در قبال صدا و سیما را مشخص و معین کرده است. موضعی که اگر با تعدیل و تحریف روبرو نشود بخش اعظم مشکلات مالی آنان را برطرف کرده و الگوی مناسبی برای دیگر باشگاه‌ها در پرداختن به معضلات اقتصادی خود خواهد شد.
در این نامه عدم پخش گزیده بازی‌ها و گل‌های به ثمر رسیده دو تیم در بخش‌های خبری و برنامه‌هایی مثل فوتبال برتر، شب‌های فوتبالی، ورزشگاه و نیز عدم پخش زنده یا غیر زنده بازی‌های دو تیم در پلتفرم‌ تلوبیون و تلویزیون‌های اینترنتی جهت تحصیل منافع باشگاه‌ها تقاضا گردیده است.

 

حق پخش تلویزیونی حق الناس است!

 

معامله دو سر سود

باید گفت: نزاع و دعوای حقوقی پیش آمده در نهایت به نفع هیچ یک از طرفین معامله نیست. این معامله دوسر سود که با عادت بد صدا وسیما مواجه گردیده و به طریق اولی با مانور آنان در برنامه‌های تلویزیونی به خصوص توسط مجریان پخش زنده همراه گردیده، فرافکنی و تلاش برای پنهان کردن حقی است که سال‌هاست از باشگاه‌ها گرفته شده است.

 

عقب افتادن از قافله

با این مقدمه که در حال حاضر حقوق پخش در پنج لیگ بزرگ اروپا "اسپانیا، آلمان، انگلیس، ایتالیا و فرانسه" در مجموع سالانه بالغ بر پنج میلیارد یورو به فروش می‌رسد. و با این پیش فرض که کشورهایی چون ژاپن و قطر و بسیاری دیگر از کشور‌ها که پتانسیل بالای فوتبال ایران را ندارند، با رعایت این حق سود سرشاری به باشگاه تزریق می کنند. لزوم بازنگری جدی با شرایط برابر در خصوص حق پخش تلویزیونی به نظر رسیده و باید راهکاری ارایه گردد تا مبالغ هنگفتی که در سنوات قبل از این جریان نصیب صداو سیما می‌شده است به آنان اعاده گردد.

 

حق پخش حق الناس است!

دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با ورود به بورس و فرابورس مالکیت صدرصد دولتی خود را از دست داده و به مردم واگذار شده‌اند. در عین حال اکثر باشگاه‌های موجود خصولتی اداره می شوند و درآمد زایی نکته ظریف حیات آنان است. لذا مورد مطالبه است که نهادهای ذی ربط و ذی صلاح با در نظر گرفتن منافع ملی و در جهت احقاق حق مردم که در آموزه‌های دینی بدان اشاره فراوان گردیده است، ابتدا در نگرش و موضع قدیم خود بازنگری کرده و گام به گام در راستای واگذاری این حق تلاش نمایند. دو مدیر عامل حال حاضر این دو باشگاه و حتی باشگاه سپاهان که از زیر ساخت‌های مناسب تری نسبت به سرخابی‌ها برخودار است نیز ضمن رعایت شئونات و قوانین نظام مقدس جمهوری اسلام خواستار تدوین قوانین و مقرراتی شده‌اند که حق حقه هواداران میلیونی فوتبال را به آنان برگرداند.

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر